رپورتاژ

فیلتر یا صافی بنزین خودرو

فیلتر یا صافی بنزین خودرو

بر خلاف برخی از قطعات ضروری مانند چرخ یا گیربکس، احتمالا کمتر در مورد آن شنیده اید و به همین دلیل نگهداری و بررسی آن جزو اولویت های شما نیست، اما بسیار مهم است که بدانید اسانس فیلتر هوا بر خلاف تصور رایج است. ، یکی از قطعات است. خودرو بسیار مهم است، توجه به آن می تواند عواقب بسیار بدی برای خودرو داشته باشد.

برای اطلاع از نحوه تعویض فیلتر بنزین هر چند کیلومتر، آشنایی با فیلتر بنزین، علائم خرابی و نیاز به تعویض فیلتر بنزین و نحوه تعویض آن، این مقاله را بخوانید تا با فیلتر بنزین آشنا شوید.

فیلتر یا صافی بنزین خودرو
فیلتر یا صافی بنزین خودرو

فیلتر بنزین خودرو چیست؟

خودروی شما از بنزین مخزن سوخت خود برای روشن کردن موتور استفاده می‌کند، اما ناخالصی‌های کوچک مانند کثیفی، تراشه‌های رنگ، زنگ‌زدگی، زباله‌ها یا سایر ذرات آلوده از خود مخزن یا لوله‌ها کثیف خطوط سوخت می‌تواند بر عملکرد موتور تأثیر بگذارد. شما تاثیر منفی دارید.

برای جلوگیری از سایش پمپ بنزین و انژکتور، این آلاینده ها باید فیلتر شوند. فیلتر بنزین داخل باک برای جلوگیری از ورود این ناخالصی های کوچک به موتور خودرو شما طراحی شده است. فیلتر بنزین درون باک در واقع همان عملکرد فیلتر هوا را انجام می دهد و ذرات ریز را قبل از ورود به موتور شما در یک محیط مخصوص به دام می اندازد.

دو نوع فیلتر سوخت در بازار وجود دارد که هر دو دقیقاً به یک شکل عمل می کنند: سوخت از یک محیط فیلتر که اغلب از کاغذ مخصوصی ساخته شده است عبور داده می شود و این فیلتر رسوبات و آلاینده ها را از بین می برد.

فیلتر سوخت پلاستیکی یا فلزی از یک محفظه پلاستیکی یا فلزی ساده در اطراف فیلتر تشکیل شده است و در زمان تعویض، مجموعه باید تعویض شود.

صافی کارتریج که در آن یک فیلتر قابل تعویض در یک نگهدارنده فلزی قرار دارد. درپوش این نگهدارنده را می توان جدا کرد و فیلتر را جداگانه تعویض کرد.

فیلتر بنزین کجاست؟

فیلتر بنزین جایی بین باک بنزین و موتور شما قرار دارد. به طور معمول، فیلتر بنزین یا صافی بنزین در داخل باک (در ابتدای خط سوختی که ماشین شما را تغذیه می کند) یا جایی در وسط خط سوخت (معمولاً در کف ماشین شما) قرار دارد.

در برخی خودروها مانند خودروهای آلمانی فیلتر بنزین زیر صندلی عقب راننده و در کنار پمپ بنزین قرار می گیرد. اگر نمی دانید فیلتر بنزین خودروتان کجاست، دفترچه راهنمای خودرو خود را بررسی کنید یا به تعمیرگاه مجاز مراجعه کنید.

زمان تعویض فیلتر بنزین فرا رسیده است

لوازم یدکی جک  مانند هر فیلتر یا صافی دیگری، صافی مخزن گاز شما آلاینده ها و سایر زباله ها را جذب می کند. با بالا رفتن سن خودرو، فیلتر بنزین به تدریج کثیف شده و در نهایت اشباع می شود، که می تواند عملکرد خودرو شما را تحت تاثیر قرار دهد، زیرا اگر فیلتر بنزین مسدود شود، سوخت حاوی ذرات به داخل انژکتور سوخت شما منتقل می شود یا نشت می کند. بهره وری انرژی متوقف می شود.

در شروع صنعت، عمر فیلتر سوخت بین ۳۰۰۰۰ تا ۶۰۰۰۰ کیلومتر تخمین زده شد.

از آنجایی که سوخت ها در طول زمان تمیزتر و خالص تر می شوند، فیلترهای سوخت به طور کلی می توانند تا ۱۰۰۰۰۰ کیلومتر عملکرد مطلوبی داشته باشند. البته تعویض فیلتر بنزین برای اولین بار در مسافتی حدود ۱۵۰۰۰۰ کیلومتر می تواند منجر به خرابی موتور شود. این ممکن است به این دلیل باشد که پمپ بنزین خودروی شما باید سخت‌تر کار کند تا سوخت را از فیلتر کثیف عبور دهد.

بنابراین، اگر فیلترهای خود را از چنین فاصله ای تعویض می کنید، باید اقدامات احتیاطی را انجام دهید و قبل از انجام این کار حتما با یک مکانیک مشورت کنید.

نشانه های مهم نیاز به تعویض فیلتر بنزین

یکی از سوالات رایج در مورد فیلتر باک بنزین این است که فیلتر بنزین باید هر چند مایل تعویض شود. اکثر خودروسازان توصیه می کنند فیلتر بنزین را هر ۵ سال یا بعد از طی مسافت ۸۰۰۰۰ کیلومتر تعویض کنید، اما مکانیک ها مخالف هستند.

آنها بر این عقیده هستند که تعویض فیلتر بنزین هر پنج سال یکبار بسیار غیرحرفه ای و غیر واقعی است، زیرا فیلترهای بنزین به سرعت پر می شوند و پس از طی ۱۶۰۰۰ کیلومتر نیاز به تمیز کردن یا تعویض مکرر دارند.

در هر صورت شاید یکی از بهترین راه ها برای تشخیص اینکه فیلتر بنزین هر چند مایل یکبار نیاز به تعویض دارد، علاوه بر توجه به مسافت طی شده، توجه به علائم و نشانه های خودرو باشد. برخی از نشانه هایی که به شما می گویند فیلتر بنزین شما نیاز به تعویض دارد را بخوانید:

 راه اندازی ماشین سخت است

یکی از اولین علائمی که معمولاً نشانه فیلتر نامناسب یا پر شده بنزین است روشن شدن سخت خودرو است. فیلتر بنزین کثیف و گرفتگی می‌تواند جریان سیستم سوخت را محدود یا مسدود کند، که می‌تواند استارت زدن خودرو را سخت کند. این به خصوص اگر فیلتر بنزین هنوز تعویض نشده باشد محتمل است.

مشکلات عملکرد موتور

سایر علائم گرفتگی فیلتر بنزین در دسته مشکلات عملکرد موتور قرار می گیرد. گاهی اوقات فیلتر بنزین به حدی مسدود می شود که بر عملکرد موتور تأثیر منفی می گذارد. فیلتر بنزین بسیار کثیف یا گرفتگی می تواند منجر به چندین مشکل موتور در خودرو شود:

احتراق ناقص یا تردید: در بارهای سنگین تر، گرفتگی فیلتر احتراق می تواند باعث شود موتور به طور تصادفی از کار بیفتد یا اشتباه کند. این به این دلیل اتفاق می افتد که ذرات فیلتر را مسدود کرده و منبع سوخت را از موتور تخلیه می کنند. این مشکل زمانی که خودرو در حال شتاب گرفتن است بیشتر احساس می شود.

موتور همچنین می‌تواند با سرعت‌های مختلف لرزش داشته باشد زیرا میزان سوختی که به آن می‌رسد به دلیل گرفتگی فیلتر متفاوت است.

توقف: اگر فیلتر بنزین مسدود شده باشد و برای مدت طولانی تعویض نشده باشد، ممکن است موتور در نهایت از کار بیفتد زیرا جریان سوخت ایده آل کاهش می یابد. فشار زیاد و بار بسیار سنگین روی موتور می تواند باعث خرابی موتور شود.

کاهش قدرت و شتاب: کاهش کلی قدرت موتور، به ویژه هنگام شتاب گیری، می تواند ناشی از کثیف بودن فیلتر بنزین باشد. در این شرایط، کامپیوتر موتور قدرت موتور را برای محافظت از آن در برابر ذرات آلاینده محدود می کند. در نتیجه ممکن است سرعت خودرو کاهش یابد یا حتی چراغ چک موتور روشن شود.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای

کاشمر سلام

رسانه کاشمر سلام، از سال 1398 با هدف فراهم سازی بستری برای ارائه بروزترین مطالب خبری و فرهنگی هنری در فضای مجازی با دوری از هرگونه حاشیه سازی کار خود را آغاز نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا