رپورتاژ

صفر تا صد تغییر اسم شناسنامه و بررسی شرایط تغییر نام

صفر تا صد تغییر اسم شناسنامه و بررسی شرایط تغییر نام

رایج ترین وضعیت برای تغییر اسم شناسنامه و یا نام خانوادگی زمانی می باشد که شخصی برای به نام زدن و یا نقل و انتقال مالی که به عنوان امضا کننده است  اخیراً ازدواج کرده یا طلاق گرفته است اما هنوز شناسه خود را برای  تغییر نام به روز نکرده است. اگر با اختلاف نام بین شناسنامه و نام در یک سند مواجه شدید، در اینجا چند گزینه وجود دارد:

شناسه جایگزین

اگر در صدد نقل و انتقال مال و یا سندی هستید از امضا کننده بپرسید که آیا یک کارت شناسایی جایگزین – مانند پاسپورت – دارد که دقیقاً با نام روی سند مطابقت دارد و طبق قانون مدرک قابل قبولی برای اثبات هویت است. گزینه دیگر این است که امضاکننده یک یا چند شاهد معتبر را پیدا کند که شرایط قانون را برآورده کند و بتواند امضاکننده را تحت نام چاپ شده روی سند شناسایی کند.

تغییر اسم شناسنامه
تغییر اسم شناسنامه

بدون شناسه جایگزین

اگر امضا کننده مدرک و سند جایگزینی نداشته باشد که دقیقاً با نام روی سند مطابقت داشته باشد، ممکن است مجبور شوید که  تصمیم بگیرید که آیا نام کارت شناسایی و سند قابل قبول است یا خیر. به عنوان یک قاعده کلی، اگر نام روی شناسه جزئیات کافی را ارائه دهد تا تأیید کند که امضاکننده همان شخصی است که نسخه ذکر شده در سند است، شناسه باید قابل قبول باشد.

برای چنین مشکلاتی قانونگذار امکان ویرایش و یا تغییر اسم شناسنامه را در ایران به افراد داده است که برای تغییر و یا تعویض اسم در شناسنامه نیاز است که قوانی و مقررات مربوطه را به خوبی مطالعه نمایید و طبق محدوده و مواردی که قانون معین نموده با طی نمودن شرایط تغییر نام بتوانید به این نامنظمی در اسامی نظم دهید و نامی واحد و قابل استناد را برای خود برگزینید.

قانون ثبت احوال در کشور ما تمامی موارد در این خصوص را بیان نموده و به صورت کامل موارد را که شخص متقاضی باید داشته باشد را عنوان نموده است.

افراد بسیاری دانش کافی برای مطالعه قوانین و مقررات را ندارند و یا با مطالعه قوانین مطلبی از آن را توجه نمی شوند و یا حتی با متوجه شدن میتوانند قوانین را به کار ببندید د اینجا لازم است که حتما با یک وکیل تغییر نام صحبت نمایند تا وکیل متخصص آنها را برای تغییر نام شناسنامه راهنمایی نماید

وکیل تغییر نام تمامی موارد لازم برای تغییر و یا تعویض نام در شناسنامه را برای موکل خود عنوان می کند.

توجه داشته باشید که برخی از اسناد، مانند اسناد قابل ثبت، قوانین بسیار سخت تری برای ثبت اسناد رسمی دارند و ممکن است لازم باشد نام روی شناسنامه دقیقاً با نام مندرج در سند مطابقت داشته باشد.

برای این که با شرایط قانونی و مقررات تغییر اسم شناسنامه بیشتر آشنا شوید در قدم اول بهتر است ماده ۲۰ از قانون ثبت احوال را مطالعه نمایید. در این ماده اسامی که شما می توانید انتخاب نمایید و همچنین نام های ممنوع عنوان شده است که یک دستورالعمل بسیار مفید و مناسب برای تغییر اسم به حساب می آید. اگر در درک این ماده دچار سردرگمی شدید می توانید از وکیل تغییر نام کمک بگیرید این وکیل شما را به بهترین شکل ممکن راهنمایی خواهد نمود.

تغییر اسم شناسنامه
تغییر اسم شناسنامه

مدارک، مراحل و نحوه تغییر نام چگونه است؟

برای تغییر اسم شناسنامه لازم است مدارکی را همراه داشته باشید در ادامه به بیان مدارک مورد نیاز جهت تغییر نام پرداخته می شود.

برای تغییر نام در اداره ثبت احوال ارائه اصل شناسنامه به همراه دو کپی از شناسنامه لازم است

بعد از مراجعه به اداره ثبت احوال لازم است فرم درخواست تغییر نام را از کارگزاری ها دریافت نمایید و این فرم را تکمیل کنید.

بعد از طی نمودن این مراحل نوبت به پرداخت هزینه تغییر نام طبق تعرفه ای که تعیین شده است، میرسد.

ارایه مدارک لازم به همراه درخواست مورد نظر

بررسی اصالت و صحت اسناد توسط کارشناسان اداره ثبت

بررسی درخواست متقاضی بر طبق قانون

صدور شناسنامه جدید در صورت پذیرش تقاضا

شرایطی که در تغییر نام باید رعایت نمود

همانطور که اشاره شد تغییر نام دارای شرایطی می باشد که ابتدای امر باید دید که آیا متقاضی تغییر اسم شناسنامه دارای این شرایط می باشد یا خیر

متقاضی تغییر نام باید دارای ۱۸ سال سن باشد .

اگر متقاضی ۱۸ سال سن نداشته باشد لازم است از دادگاه صالح گواهی و حکم رشد دریافت نماید.

سرپرست و قیم فردی که به سن قانونی نرسیده است نیز می تواند درخواست تغییر نام را به اداره ثبت احوال تقدیم کند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

کاشمر سلام

رسانه کاشمر سلام، از سال 1398 با هدف فراهم سازی بستری برای ارائه بروزترین مطالب خبری و فرهنگی هنری در فضای مجازی با دوری از هرگونه حاشیه سازی کار خود را آغاز نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا