رپورتاژ

آینه ها چگونه ساخته می شوند؟

اولین آینه های شیشه ای در رم ظاهر شد، جایی که رومی ها پشت ورق های شیشه ای را با ورق طلا یا سرب می پوشاندند. در سال‌های ۱۵۰۰ تا ۱۸۰۰، آینه ونیزی در جزیره مورانو در ونیز سرچشمه گرفت، اگرچه پس از آن آینه شیشه‌ای مورانو نامیده می‌شد. اینها از شیشه و جیوه استفاده می کردند و می توانستند در طول تاریخ به جای انواع کوچکتر، بزرگ و مسطح باشند. به این ترتیب، آنها بسیار گران بودند.

آینه ها چگونه ساخته می شوند؟

آینه روی دیوار و ماشین و داخل تلویزیون و تقریباً در همه جای دیگر. به سختی می توانید یک روز بدون آنها را پشت سر بگذارید، اما آینه ها چگونه ساخته می شوند؟  همینطور اگر قصد خرید آینه اصفهان و آینه قدی اصفهان را دارید کافیست با مشاوران گروه مرادخانی تماس بگیرید.

تاریخ آینه ها

انسان‌ها همیشه مجذوب انعکاس‌های خود بوده‌اند – قدیمی‌ترین آینه شناخته شده از ابسیدین صیقلی به ۸۰۰۰ سال قبل از میلاد در ترکیه (در آن زمان به نام آناتولی شناخته می‌شد) بازمی‌گردد. آینه‌های ابسیدین سنگین بودند، اما معمولاً کوچک بودند و فقط متعلق به افراد ثروتمند بودند. با گذشت زمان، فرهنگ ها در سراسر جهان راه های مختلفی برای ساخت آینه از مواد مختلف پیدا کردند، از مس در بین النهرین، تا سنگ در آمریکای جنوبی، تا برنز و مس در چین. با پیشرفت جامعه، روش های آینه سازی نیز پیشرفت کردند.

اولین آینه های شیشه ای در رم ظاهر شد، جایی که رومی ها پشت ورق های شیشه ای را با ورق طلا یا سرب می پوشاندند. در سال‌های ۱۵۰۰ تا ۱۸۰۰، آینه ونیزی در جزیره مورانو در ونیز سرچشمه گرفت، اگرچه پس از آن آینه شیشه‌ای مورانو نامیده می‌شد. اینها از شیشه و جیوه استفاده می کردند و می توانستند در طول تاریخ به جای انواع کوچکتر، بزرگ و مسطح باشند. به این ترتیب، آنها بسیار گران بودند.

اولین آینه های شیشه ای در رم ظاهر شد، جایی که رومی ها پشت ورق های شیشه ای را با ورق طلا یا سرب می پوشاندند. در سال‌های ۱۵۰۰ تا ۱۸۰۰، آینه ونیزی در جزیره مورانو در ونیز سرچشمه گرفت، اگرچه پس از آن آینه شیشه‌ای مورانو نامیده می‌شد. اینها از شیشه و جیوه استفاده می کردند و می توانستند در طول تاریخ به جای انواع کوچکتر، بزرگ و مسطح باشند. به این ترتیب، آنها بسیار گران بودند.

آینه ها در گذشته چگونه ساخته می شدند؟

آینه‌ها قرن‌هاست که وجود داشته‌اند و تاریخچه آنها بسیار جذاب است. اما آینه ها در گذشته چگونه ساخته می شدند؟

اولین آینه ها از فلزات صیقلی ساخته شده بودند و برای انعکاس نور یا اشیاء استفاده می شدند. آینه های اولیه معمولاً فقط قطعات منحنی از فلز بسیار صیقلی مانند برنج یا برنز بودند. با گذشت زمان، آینه ها از ابزاری صرف به آثار هنری و نمادهای ثروت و تجمل تبدیل شدند.

آینه های روم باستان از فلز بسیار صیقلی، معمولاً برنز ساخته می شدند. آنها معمولاً بسیار کوچک بودند و فقط حدود شش اینچ قطر داشتند و برای بررسی ظاهر افراد قبل از بیرون رفتن استفاده می شدند. برخی از آینه ها دسته ای برای حمل آن ها داشتند. بیشتر آینه ها با طرح های پیچیده تزئین شده بودند که اغلب صحنه هایی از اساطیر یا زندگی روزمره را نشان می دادند. حتی برخی از آنها از طلا یا نقره ساخته شده بودند. آنها اغلب به عنوان هدیه یا هدیه عروسی داده می شدند.

از نظر “چگونه آینه ها در گذشته ساخته می شدند” در قرن چهاردهم بود که اولین آینه های شیشه ای در شهر ونیز تولید شد. ونیزی ها آینه های شیشه ای ساده ای تولید کردند که از یک پشتی فلزی منعکس می شد. آنها بعداً این تکنیک را با استفاده از ترکیبی از قلع و جیوه کامل کردند.

سرانجام راز آینه سازی به شهرهای دیگر هم سرایت کرد. در سال ۱۸۳۵ یک شیمیدان آلمانی روشی با پشت نقره ای را توسعه داد که راه را برای ساخت آینه های امروزی هموار کرد.

ساخت آینه
ساخت آینه

آینه ها امروزه چگونه ساخته می شوند؟

چگونه ساخته می شوند، باید از چه چیزی ساخته شده اند شروع کنیم. در ساخت آینه از مواد مختلفی استفاده می شود. محبوب ترین آنها شیشه است، اما می توانند از پلاستیک، فلز و مواد دیگر نیز ساخته شوند.

آینه های شیشه ای از پوشاندن سطح شیشه ای با لایه نازکی از فلز ساخته می شوند. متداول ترین فلزات مورد استفاده برای این منظور نقره و آلومینیوم هستند. از نقره برای تولید آینه هایی با کیفیت و بازتاب بالا استفاده می شود، در حالی که از آلومینیوم برای تولید آینه هایی استفاده می شود که قیمت کمتری دارند. بعد ها آینه های دکوراتیو اختراع و شکل گرفتن و تبدیل به محبوب ترین مدل آینه ها شدن. از بهترین تولید کنندگان آینه دکوراتیو اصفهان میتوان به آینه رجبی ، آینه مرادخانی و آینه حسینی اشاره نمود.

آینه ها چگونه از شیشه ساخته می شوند؟

فرآیند واقعی ایجاد یک آینه شیشه ای یک فرآیند پیچیده است که با انتخاب نوع شیشه مناسب آغاز می شود. هنگامی که این مورد انتخاب شد، آینه ساز باید ضخامت شیشه را تعیین کرده و آن را به اندازه برش دهد. مرحله بعدی این است که یک لایه نازک از فلز انتخاب شده – معمولا نقره یا آلومینیوم – را به یک طرف شیشه بمالید. این فرآیند که به عنوان نقره‌کاری شناخته می‌شود، همان چیزی است که سطح بازتابنده آینه را ایجاد می‌کند. برای اشکال پیچیده تر، پاسخ به نحوه ساخت آینه ها این است که با دمیدن شیشه مذاب در یک قالب از پیش تنظیم شده ایجاد می شوند. خود قالب با ریختن فلز مذاب در قالبی ساخته شده از گچ یا مواد دیگر ایجاد می شود.

آینه ها در کارخانه چگونه تولید می شوند؟

هنگامی که آینه ها در یک کارخانه تولید می شوند، فرآیند اصلی به مقیاس صنعتی و به شدت خودکار تبدیل می شود.

در ابتدا، کارخانه از صفحات شیشه ای شفاف بزرگ به عنوان عنصر اصلی تولید آینه استفاده خواهد کرد. یک ربات هر پانل را به صورت افقی روی یک تسمه نقاله قرار می دهد که پانل را به ایستگاه شستشو می برد. در اینجا، جت های قدرتمند شیشه را با آب و یک ماده پاک کننده و صیقل دهنده، اکسید سریم، اسپری می کنند. در این مرحله، برس‌هایی که به سرعت در حال چرخش هستند، هر دو سطح بالا و پایین شیشه را تمیز و جلا می‌دهند تا هر گونه آلودگی از شیشه پاک شود.

در نهایت، جت‌های قدرتمند آب گرم غیر معدنی، شیشه را می‌شوید تا کاملاً تمیز و آماده برای مرحله بعدی در فرآیند تولید آینه باشد.

آینه ها چگونه ساخته می شوند؟ نقره کاری

وقتی شیشه تمیز و آماده شد، نوبت به فرآیند نقره‌کاری می‌رسد. همانطور که در بالا گفته شد، این جایی است که فلز به شیشه اضافه می شود، اما چگونه این موضوع از نظر نحوه تولید آینه ها ترجمه می شود؟ در تولید صنعتی، اولین فلزی که معمولا استفاده می شود قلع مایع شده است که در پشت آینه قرار می گیرد.

این لایه قلع به‌عنوان پایه‌ای برای آماده‌سازی لایه فلزی دوم – و مهم – که معمولاً نقره یا آلومینیوم است، استفاده می‌شود. در طی این فرآیند نقره مایع با یک فعال کننده شیمیایی مخلوط می شود و در عرض چند ثانیه سخت می شود. این لایه نقره ای است که شیشه شفاف را به یک آینه تبدیل می کند.

برای تکمیل فرآیند، آینه معمولاً با یک لایه مسی مهر و موم شده، پانل شده و خشک می شود. آینه تکمیل شده از یک کوره عبور می کند تا آن را ببندد و خشک کند. در نهایت، یک اسید شوی برای حذف هر گونه باقیمانده فلزی که ممکن است باقی بماند استفاده می شود.

آینه ها در کارخانه چگونه تولید می شوند؟ برش و شکل دهی

اکنون کارخانه می تواند این پانل های آینه بزرگ را برای ایجاد اشکال و اندازه های مختلف با استفاده از دستگاه مخصوص برش آینه برش دهد. این یک ابزار هدایت دقیق است که توسط نرم افزار کامپیوتری بسیار تخصصی کنترل می شود.

این دستگاه با استفاده از چرخ برش فلز سخت شده، آینه را برش داده و شکل می دهد. آینه های گرد نیز به این روش ساخته می شوند، به این ترتیب که دستگاه ابتدا پانل آینه را به مربع برش می دهد و سپس دایره را در داخل هر مربع برش می دهد.

برای تولید تخصصی بیشتر آینه، معمولاً کارخانه‌های آینه، پانل‌های کامل را به تولیدکنندگان متخصص می‌فرستند، که خودشان فرآیند برش را انجام می‌دهند.

و این فرآیند ساخت آینه است.

آینه های مدرن

در حال حاضر، ما هنوز از فرآیند نقره‌کاری استفاده می‌کنیم که جاستوس فون لیبیگ اختراع کرده است. در حال حاضر ساختن آینه بسیار آسان است و دانشمندان و متخصصان دائماً در حال یافتن راه های جدیدی برای بهبود نحوه ساخت آینه هستند. می‌توانید آینه‌ها را با قیمت ارزان‌تر در فروشگاه‌های بزرگ تهیه کنید، یا می‌توانید آینه‌های بسیار گران‌تری تهیه کنید. اما در حالی که در گذشته، داشتن آینه نشانه منزلت بود، اکنون آینه ها همه جا هستند. ما برای رانندگی به آن‌ها تکیه می‌کنیم، در حمام انتظار داریم و بخشی از فرآیند آماده‌سازی شامل بررسی بازتاب‌هایمان در آینه است. نحوه ساخت آینه ها مسیر طولانی را طی کرده است و آنها را بسیار قابل دسترس تر کرده است.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

کاشمر سلام

رسانه کاشمر سلام، از سال 1398 با هدف فراهم سازی بستری برای ارائه بروزترین مطالب خبری و فرهنگی هنری در فضای مجازی با دوری از هرگونه حاشیه سازی کار خود را آغاز نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا