رپورتاژ

اهمیت هنر در برنامه روزمره دانش آموزان

اهمیت هنر در برنامه روزمره دانش آموزان

افزایش اعتماد به نفس و درک خود، افزایش مهارت های ارتباطی و بهبود شناخت از جمله دلایل متعدد آموزش هنر به دانش آموزان است. در این مطلب قصد داریم به طور خلاقه به بررسی اهمیت هنر در فعالیت های روزمره دانش آموزان بپردازیم. با ما همراه باشید تا نگاهی دیگر به اهمیت هنر در آموزش داشته باشیم. یادگیری هنر فراتر از ایجاد دانش آموزان موفق است. ما معتقدیم که آموزش هنر، انسان های موفق تری خلق می کند.

برنامه روزمره دانش آموزان
برنامه روزمره دانش آموزان

در اینجا پنج مزیت آموزش هنر در آموزش برای شما لیست شده اند:

۱. رشد ذهنی کودکان و نوجوانان با فعالیت های هنری

از طریق هنر، دانش آموزان مهارت‌هایی مانند انعطاف پذیری، سخاوت و طرز فکر رشد را توسعه می دهند تا به آنها کمک کند در حرفه خود تسلط پیدا کنند، از نظر تحصیلی خوب عمل کنند و بعد از دبیرستان در زندگی موفق شوند.

در حالت ایده آل، این پیشرفت به طور طبیعی اتفاق می افتد، اما اغلب معلم می تواند به آن کمک کند. با تعیین انتظارات و اهداف روشن برای دانش آموزان و سپس ترسیم ارتباط بین کار انجام شده و نتایج، دانش آموزان می توانند شروع به تغییر انگیزه خود کنند و در نتیجه یک محیط آموزشی بسیار سالم تر و پایدارتر ایجاد کنند.

برای اینکه دانش آموزان واقعاً رشد کنند و پیشرفت کنند، باید نقطه ای وجود داشته باشد که انگیزه درونی با انگیزه بیرونی تعادل پیدا کند. در مراحل اولیه یادگیری یک هنر مانند نقاشی سه بعدی، دانش‌آموزان درگیر فعالیت می‌شوند زیرا سرگرم‌کننده است، این یعنی انگیزه درونی.

با این حال، این انگیزه به آنها اجازه می دهد تا فقط تا اینجا پیشرفت کنند، و سپس رشد آنها کاهش می یابد یا حتی متوقف می شود. در این مرحله، برای ادامه رشد دانش آموزان خود، بر انگیزه بیرونی تکیه کنید. این می تواند به شکل تشویق، آزمون یا ارزیابی های دیگر باشد. مانند تأثیر انگیزه درونی اولیه، این نوع تعامل به رشد و پیشرفت دانش آموزان شما کمک می کند. در حالی که هر دو نوع انگیزه مفید و سازنده هستند، ترکیبی از این دو بسیار موفق است. دانش آموزان شما برای پاداش های بیرونی مطالعه یا تمرین خواهند کرد.

برنامه روزمره دانش آموزان
برنامه روزمره دانش آموزان

۲. افزایش اعتماد به نفس در دانش آموزان

چند سال پیش شاگردی وارد برنامه کلاسم شد که صحبت نمی کرد. وقتی از او سوالی می پرسیدم، فقط به سادگی به من نگاه می کرد. او عاشق حضور در گروه بود، اما بازی نمی کرد و کاردستی نمی ساخت. من تعجب کردم که چرا او انتخاب می کند به یک فعالیت کلاسی بپیوندد در حالی که از انجام آن فعالیت خودداری می کند.

آرام آرام، با تشویق همسالانش و من، یک شخصیت با اعتماد به نفس فوق العاده از زیر ناامنی های او بیرون آمد و شروع به بازی کرد. و همانطور که او آموزش نواختن موسیقی را یاد گرفت، من او را مشاهده کردم که نه تنها به یک کودک با اعتماد به نفس و یک نوازنده ماهر، بلکه به یک عضو کارامد از گروه خود تبدیل می‌شود. او با ساخت موسیقی بر ناامنی های خود غلبه کرد و صدا و جایگاه خود را در زندگی پیدا کرد.

هنگام انجام فعالیت کلاسی که در آن هنر تجلی پیدا می کند، اعتماد به نفس در کودکان افزایش پیدا می کند و آنها می توانند با اثبات توانایی های فردی خود، عذت نفسشان را افزایش دهند.

برنامه روزمره دانش آموزان
برنامه روزمره دانش آموزان

۳. بهبود شناخت فردی و محیط اطراف

هنر به افراد نشان می دهد که واقعا چه چیزی دوست دارند. خود من پس از سالها اگر با هنری جدید آشنا شوم، احساس می کنم بخش جدید از وجود خودم را کشف کرده ام. کودکان با یادگیری هنرهای مختلف، در واقع بخش های جدید از ذهن خود را کشف می کنند. فعالیت های هنری در کنار آموزش به کودکان کمک می کند تا به شناخت بهتری از خود و محیط اطرافشان برسند. مانند ساخت کاردستی گل کاغذی، آنها می آموزند که هنر، بخشی از ذات انسان است و محیط اطراف آنها می تواند محلی برای تجلی آن باشد.

۴. یادگیری بهتر برقراری ارتباط با دیگران و محیط زیست

می توان استدلال کرد که ارتباط ممکن است مهمترین جنبه وجود باشد. دنیای ما از طریق ارتباطات ساخته شده است. دانش آموزان بسیاری از مهارت های ارتباطی را با مطالعه هنر یاد می گیرند. از طریق فرآیند حضور در یک گروه موسیقی، آنها باید یاد بگیرند که به صورت کلامی، فیزیکی و احساسی با همسالان، رهبر ارکستر و مخاطبان خود ارتباط برقرار کنند.

به همین ترتیب، یک بازیگر نه تنها باید کلام را به مخاطب منتقل کند، بلکه باید احساسات زیر پوست فیلمنامه را نیز به مخاطب منتقل کند. هنرها شیوه ای از بیان هستند که افکار و احساسات را به شکلی منحصر به فرد از ارتباط تبدیل می کند.

۵. کمک به ایجاد درک بهتر از فرهنگ جامعه

در حالی که افراد بسیاری ارزش آموزش هنر را به تاثیر آن بر روی یادگیری کودکان می دانند، من احساس می کنم یادگیری هنر خود یک تلاش ارزشمند است. فرهنگ، بدون هنر ممکن نیست و هنر در هسته اصلی هویت ما به عنوان انسان قرار دارد. من احساس می کنم که بزرگترین هدیه ای که می توانیم به دانش آموزان بدهیم، درک، قدردانی و توانایی خلق هنر است.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

کاشمر سلام

رسانه کاشمر سلام، از سال 1398 با هدف فراهم سازی بستری برای ارائه بروزترین مطالب خبری و فرهنگی هنری در فضای مجازی با دوری از هرگونه حاشیه سازی کار خود را آغاز نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا