رپورتاژ

ایمپلنت بهتر است یا روکش

ایمپلنت بهتر است یا روکش

ایمپلنت بهتر است یا روکش؟ سوالی که ممکن است برای بسیاری از بیماران حوزه دندان پزشکی زمان ترمیم و درمان به وجود آید. در واقع هر دوی این روش ها چه ایمپلنت چه روکش دندان خدمات درمانی ترمیم در این حوزه هستند که به بهبود سلامت دهان و دندان کمک کرده و موجب اصلاح طرح لبخند افراد و افزایش زیبایی و اعتماد به نفس آن ها می شوند. افرادی که تحت شرایط و مشکلات مختلفی مانند پوسیدگی دندانی شدید، بیماری های وراثتی یا تصادفات ناگهانی تاج دندان خود را از دست داده باشند به فکر استفاده از روش هایی مانند روکش دندان یا ایمپلنت خواهند افتاد که باید یکی را انتخاب کرده و درمان های لازم آن را انجام دهند.

ایمپلنت بهتر است روکش
ایمپلنت بهتر است روکش

انتخاب اینکه کدام یک از روش های مورد نظر برای آن ها مناسب تر است به عوامل مختلفی بستگی دارد. عواملی که در انتخاب ایمپلنت یا روکش تاثیر گذار است عبارتند از سن بیمار، نوع دقیق مشکل بیمار، شرایط سلامتی و عمومی بدن بیمار، شرایط دندان آسیب دیده، شرایط مالی و … انتخاب یکی از این دو روش با توجه به عواملی که نام بردیم باید توسط معایناتی که دندان پزشکی انجام می دهد تعیین شود و با توجه به بررسی شرایط کلی بهترین روش را به بیمار پیشنهاد دهند.

تفاوت ایمپلنت و روکش چیست؟

برای هر فردی ممکن است در طول زندگی این مشکل پیش بیاید که بخشی یا کل دندان دچار شکستگی ای پوسیدگی شده باشد. این میزان پوسیدگی گاهی به اندازه ای است که تنها تاچ دندان را دچار مشکل کرده است و ریشه دندان دچار آسیب نشده است یا آسیب به ریشه آنقدر محدود و کم بوده است که با اقدامات درمانی می توان ریشه را به خوبی حفظ و نگهداشت.

گاهی هم ممکن است به صورت فرد ضربه شدیدی وارد شده باشد، از جایی افتاده باشد و یا تحت یک تصادف شدید قرار گرفته باشد که در این صورت بخش زیادی از تاج دندان را از دست می دهد اما باز ممکن ریشه محکم در جای خود قرار داشته باشد.

تفاوت ایمپلنت و روکش
تفاوت ایمپلنت و روکش

این دو شرایط برای هر کسی به وجود بیاید فرد می تواند با انتخاب روش ایمپلنت یا روکش درمان ترمیمی خود را آغاز کند. اما اینکه تفاوت این دو روش چیست و کدام یک برای فرد مناسبتر است باید شرایط مختلف فرد در نظر گرفته شود و روش مناسب توسط پزشک تعیین شود. مهم ترین تفاوت های بین ایمپلنت دندان و روکش عبارتند از:

تفاوت در نوع درمان و کاربرد دو روش

از نظر روش درمانی زمانی که می خواهید از ایمپلنت  دندان استفاده کنید باید دندان آسیب دیده یا پوسیده شده به صورت کامل کشیده شود و به جای ریشه دندان طبیعی از ایمپلنت تیانیومی که دارای زیست سازگاری بالایی با بدن انسان است استفاده شود. بعد از جوش خوردن ایمپلنت با استخوان فک از تاج دندان بر روی آن استفاده می شود. اما برای انجام روکش نیازی به کشیدن دندان آسیب دیده نیست و دندان پزشک با استفاده از روکش های مختلف و مورد نظر بیمار می تواند تنها بخشی که آسیب دیده است را ترمیم کند.

بیشتر بخوانید » مزایا و معایب ایمپلنت دندان

تفاوت در نحوه نصب روکش و ایمپلنت

زمانی که می خواهید ایمپلنت دندان را انتخاب کنید باید دندان آسیب دیده به طور کلی کشیده شود تا فضا برای کاشت ایمپلنت فراهم گردد. این در حالی است که اگر روش روکش دندان را انتخاب کنید برای نصب تاج اصلا نیازی به کشیدن باقی دندان نیست و تنها نیاز است آماده سازی های لازم برای آن انجام شود سپس تاج بر روی آن نصب شود.

تفاوت در هزینه های دو روش

از نظر هزینه روکش دندان بسیار هزینه پایین ترین نسبت به ایمپلنت دارد و روشی مقرون به صرفه است. اما در واقع این رو روش دو کار متفاوت انجام می دهند بنابر این از قیمت های مختلفی نیز برخوردار هستند.

ایمپلنت بهتر است یا روکش؟

در حوزه دندان پزشکی روکش دندان روشی فوق العاده برای محافظت از دندان های آسیب دیده است. افرادی که دارای آسیب دیدگی های شدید دندانی هستند و پوسیدگی دندان آن ها بسیار شدید است می توانند از روش روکش دندان برای حفاظت از دندان های خود استفاده کنند. دندانی که خورده شده است وقتی پوسیدگی های آن برداشته می شود دیواره آن نازک شده و باید تحت حمایت قرار بگیرد زیرا با کوچکترین آسیب ممکن است بشکند. اما اگر می خواهید دندان های شما مدت زمان طولانی حفظ شود و عملکرد مناسبی داشته باشد باید از دیواره آن به خوبی محافظت کنید. روکش دندان درواقع همه دیواره های دندان را پوشانده و از آن در برابر آسیب های احتمالی آتی محافظت خواهد کرد. در واقع روکش دندان نقشی در حفاظت از ریشه دندان ندارد و تنها سطح دندان را در برابر شکستگی و تغییر رنگ حفظ می کند. زمانی که ریشه دندان شما سالم باشد اما تاج دندان آسیب دیده باشد و با پرکردن نتوان آن را درمان کرد، احتمال شکستگی یا آسیب دیدگی وجود داشته باشد بهترین روش روکش دندان است. دندان طبیعی شما حفظ شده و فقط تاج دندان با روکش ترمیم می شود.

اما کسانی که به صورت کامل دندان های خود را از دست داده باشند به دنبال روشی برای جایگزین کردن کامل دندان هستند که تنها روش مناسب و تقریبا دائمی برای این مشکل ایمپلنت دندان است. با ایمپلنت دندان می تواند ریشه طبیعی دندان را شبیه سازی کرد زیرا ایمپلنت مانند یک پایه ساخته شده است باید درون استخوان فک قرار بگیرد و نقش ریشه طبیعی را برای دندان بازی کند. یکی از بهترین مزیت های ایمپلنت حمایتی است که استخوان فک از آن می کند. بعد از جوش خوردن ایمپلنت با استخوان فک یک کراون یا تاج مصنوعی دندان بر روی آن قرار دادع می شود که مقاومت آن از بریج دندانی یا دندان مصنوعی بسیار بالاتر است. اما این روش نیاز به دوره نقاهت دارد و تقریبا ۳ الی ۶ ماه به طول می انجامد و در طول درمان جای خالی دندان مشهود است. زمانی که دندان خود را به صورت کامل از دست داده باشید بهترین گزینه برای شما ایمپلنت دندان است. اگر می خواهید درباره قیمت ایمپلنت دندان اطلاعات بیشتر کسب کنید، از صفحه زیر دیدن فرمایید.

https://roshadent.com/%D8%A7%DB%8C%D9%85%D9%BE%D9%84%D9%86%D8%AA-%D8%AF%D9%86%D8%AF%D8%A7%D9%86

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

کاشمر سلام

رسانه کاشمر سلام، از سال 1398 با هدف فراهم سازی بستری برای ارائه بروزترین مطالب خبری و فرهنگی هنری در فضای مجازی با دوری از هرگونه حاشیه سازی کار خود را آغاز نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا