رپورتاژ

مامایی در کانادا

مامایی در کانادا

اهمیت رشته مامایی در کانادا

بر طبق تعریفی که سازمان جهانی بهداشت از مامایی ارائه می‌دهد، رشته مامایی به‌عنوان مراقبت از زنان در طی فرآیند بارداری و بعد از آن و به همراه مراقبت از نوزادان معرفی ‌شده است. این رشته دارای دستورالعمل‌هایی است که از مشکلات به وجود آمده برای سلامتی مادر و نوزاد در طی بارداری جلوگیری می‌کند و با تشخیص شرایط غیرعادی و فراهم نمودن کمک‌های پزشکی در مواقع ضروری، گام‌های اورژانسی را در غیاب کمک‌های پزشکی برمی‌دارد.

در پاسخ به این سؤال که تا چه اندازه رشته مامایی در کانادا مورد نیاز است باید عرض کنیم که رشته مامایی به شکل حرفه‌ای تقریباً یک رشته جدید در کانادا است. استان‌های آنتاریو و آلبرتا اولین استان‌هایی بودند که در سال ۱۹۹۴ این حرفه را مورد نظارت قرار دادند. بر اساس اطلاعاتی که سایت مک لینز ارائه می‌دهد، رشته مامایی یک ‌رشته مورد تقاضا در کانادا است که در کل کشور به آن نیاز است. اما دانشگاه ‌های کانادا با محدودیت پذیرش دانشجو برابر با ۱۵۰ نفر در سال مواجه هستند.

مامایی در کانادا
مامایی در کانادا

با توجه به اینکه تعداد بیشتری از ماماها اجازه کار در کانادا را پیدا می‌کنند، تقاضا برای این رشته و اپلای مامایی نیز رو به افزایش است. بر طبق جدیدترین آماری که از آوریل ۲۰۱۷ تا مارس ۲۰۱۸ گرفته‌ شده است، در انتاریو بیش از ۵۰۰۰ خانمی که خواهان دسترسی به یک ماما بودند به علت پر بودن تقاضا نتوانستند خدمت مورد نیاز خود را دریافت کنند. این موضوع نشان از میزان بالای درخواست برای ماماها در کانادا دارد. بااین‌وجود، همان‌طور که اشاره شد میزان پذیرش برای تحصیل در رشته مامایی در کانادا بسیار محدود و رقابتی است.

درباره رشته مامایی

رشته مامایی حرفه و علم بهداشت است که در ارتباط با بارداری، تولد نوزاد و دوره مراقبت از نوزاد تعریف ‌شده است. به‌علاوه بررسی وضعیت باروری خانم‌ها در طی دوران زندگی‌شان از وظایف رشته مامایی محسوب می‌شود.

افرادی که در رشته مامایی مشغول به کار می‌شوند دارای مهارت‌هایی هستند که می‌توانند در یک فرزند آوری بدون مشکل نقش داشته باشند. در حالی‌ که تولد‌های دارای شرایط خاص به ‌وسیله یک فراهم‌ کننده مراقبت‌های بهداشتی یا health care provider رسیدگی می‌شود.

در قرن هجدهم اختلاف بین جراحان و ماماها ازاین‌جهت بالا گرفت که پزشکان مرد بر این باور بودند که تکنیک‌های علمی نوین می‌تواند برای نوزادان و مادران آن‌ها نسبت به آنچه ماماها با پزشکی بومی انجام می‌دهند بهتر باشد. در آن زمان در ایالات ‌متحده امریکا و کانادا، پزشکان و انجمن‌های پزشکی قوانینی را برای مراقبت‌های هنگام زایمان وضع کردند که این موضوع به‌شدت نظارت بر ماماها را افزایش داد.

تا اینکه در اواخر قرن بیستم، ماماها تقریباً به‌عنوان متخصصانی با سطح آموزشی بسیار بالا برای فرآیند‌های فرزندآوری شناخته شدند. با این ‌وجود در اوایل قرن بیست و یکم، دید پزشکی از فرآیند بارداری و تولد نوزاد به‌عنوان یک موقعیت پر ریسک و پاتولوژیکی، فرهنگ غرب را تحت تسلط خود درآورد. افرادی هم که در رشته مامایی در بیمارستان‌ها مشغول به فعالیت بودند تحت تأثیر این نگاه قرار گرفتند.

ماماها آموزش دیدند تا تولد را به‌عنوان یک فرآیند سالم و نرمال در نظر بگیرند. با این ‌وجود سازمان جهانی بهداشت تولدی را که با کمک انسان به شکلی عادی و طبیعی انجام شود توصیه می‌کند.

دانشگاه های دارای رشته مامایی در کانادا

بر اساس سایت انجمن مامایی کشور کانادا، در حال حاضر تنها ۷ برنامه آموزشی در رشته مامایی در کانادا برای دوره ۴ ساله کارشناسی موجود است. توجه داشته باشید که میزان تحصیلات موردنیاز برای ورود به حرفه مامایی در کانادا همین دوره‌ ۴ ساله کارشناسی است که این دوره نیز به‌وسیله دانشگاه‌هایی که در ادامه آورده شده‌اند برگزار می‌شود.

برنامه‌های آموزشی به شکل ورود مستقیم هستند. این بدان معنا است که نیازی به طی کردن دوره‌های پرستاری یا سایر دوره‌‌ها برای ورود به دوره مامایی در کانادا نیست. هر دانشگاه نیز با توجه به قوانین ایالتی خود امتحانات را برگزار می‌کند. در ادامه اسامی این ۷ دانشگاه برایتان آورده شده است:

  • دانشگاه بریتیش کلمبیا
  • دانشگاه لارنتین
  • دانشگاه مانیتوبا
  • دانشگاه مک مستر
  • دانشگاه مونت رویال
  • دانشگاه رایرسون
  • دانشگاه کبک در تروا ریویر

دانشگاه‌ های لورنشن، مک مستر و رایرسون اولین دانشگاه‌هایی بودند که در سال ۱۹۹۳ اقدام به ارائه دوره‌های مامایی در کانادا کردند. جدیدترین برنامه آموزشی در رشته مامایی در کانادا را دانشگاه مانیتوبا ارائه می‌دهد که از پاییز ۲۰۲۱ شروع شد.

مامایی در کانادا
مامایی در کانادا

شرایط تحصیل در رشته مامایی در کانادا

طبق اطلاعات موجود در سایت مک  لینز، دانشگاه‌ها با محدودیت پذیرش ۱۵۰ دانشجو در سال روبه‌رو هستند. بنابراین، این دوره آموزشی در کانادا بسیار رقابتی به نظر می‌رسد. پس برای اینکه یکی از صندلی‌های این رشته را در یکی از ۷ دانشگاه اشاره ‌شده در بخش قبل تصاحب کنید نیاز است تا از معدل بسیار خوب و نیز رزومه تحصیلی تأثیرگذاری برخوردار باشید! حتی برخی از دانشگاه‌ها اقدام به برگزاری مصاحبه حضوری با متقاضی می‌کنند.

برای تحصیل در رشته مامایی در کانادا، ممکن است دوره با توجه به اینکه در کدام دانشگاه در کانادا تحصیل می‌کنید، به یکی از زبان‌های انگلیسی و یا فرانسوی برگزار شود. به‌عنوان مثال، در دانشگاه لورنشن رشته مامایی در سطح کارشناسی به شکل دوره‌ای است که حداقل ۱۲ هفته دوره کارآموزی دارد و برای هر دو زبان انگلیسی و فرانسوی برگزار می‌شود. دانشگاه رایرسون نیز، هم به‌صورت تمام‌ وقت و هم به‌صورت پاره‌ وقت دوره‌های کارشناسی مامایی را برگزار می‌کند. همچنین، دوره کارشناسی مامایی در دانشگاه کبک در تروا ریویر، فقط به زبان فرانسوی برگزار می‌شود.

شرایط ورود به دوره کارشناسی رشته مامایی در دانشگاه لورنشن به دو بخش شرایط ایالتی و شرایط خود دانشگاه تقسیم می‌شود. در بخش شرایطی که از طرف ایالت مربوطه برای هر کشور به‌صورت جداگانه وضع‌شده است، شرایط ورودی برای دانشجویان متقاضی از کشور ایران به این صورت است که باید دیپلم متوسطه یا دیپلم دبیرستان دولتی و مدارک مربوط به امتحان ورودی سراسری یا کنکور ارائه شود. همچنین در بخش شرایط مربوط به دانشگاه لورنشن، سطح عالی دروس انگلیسی، زیست‌شناسی یا شیمی و یکی از دروس علوم اجتماعی خواسته ‌شده است.

البته در مورد اثبات سطح زبان انگلیسی به‌عنوان یک دانشجوی غیرانگلیسی زبان، حتماً لازم نیست که برای دانشگاه لورنشن مدرک آیلتس آکادمیک یا تافل ارائه دهید، بلکه با مراجعه به سایت دانشگاه می‌توانید از سایر گزینه‌ها برای ارائه مدرک زبان، جزئیات دوره و سایر شرایط مطلع شوید.

با توجه به اینکه مدرک تحصیلی مورد ارزیابی برای ورود به دوره‌های مامایی در کانادا معمولاً مدرک دبیرستان و دیپلم است، غالباً نمره زبان انگلیسی دبیرستان نیز مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. بهتر است به‌عنوان یک دانشجوی بین‌المللی برای ارائه مدرکی مبنی بر میزان تسلط به زبان انگلیسی با دانشگاه موردنظر مکاتبه کنید.

در ادامه شرایط تحصیل در رشته مامایی در کانادا در مقطع کارشناسی برای چند دانشگاه آورده شده است:

نمره زبانمدرک تحصیلی موردنیازبرخی از دروس گذرانده شده موردنیاز*دانشگاه
تافل ۸۸ / آیلتس آکادمیک ۶.۵دیپلم متوسطهانگلیسی، زیست‌شناسی یا شیمی و یکی از دروس علوم اجتماعیلورنشن
حداقل ۷۵ درصد نمره زبان انگلیسی سال آخر دبیرستانبا توجه به وضعیت کنونی تحصیلی شما شرایط متفاوت است. به‌عنوان‌مثال در هنگام تحصیل در دبیرستان هم می‌توانید درخواست دهید.زیست‌شناسی، شیمی و انگلیسیدانشگاه مک مستر
حداقل ۶۵ درصد نمره زبان انگلیسی دبیرستانذکر نشدهانگلیسی، ریاضیات، زیست‌شناسی و شیمیمونت رویال
حداقل ۷۵ درصد نمره زبان انگلیسی در دبیرستانمعادل یک دیپلم در دبیرستانی در انتاریوانگلیسی، زیست‌شناسی و شیمیرایرسون
انگلیسی دبیرستاندیپلم۲۴ واحد آخر درسی در دبیرستان ارزیابی می‌شودبریتیش کلمبیا

*برای مشاهده جزئیات بیشتر، مدرک زبان و فهرست کامل دروس پیش‌نیاز به آدرس سایت هر دانشگاه مراجعه شود.

شهریه و مدت زمان دوره های آموزشی رشته مامایی در کانادا

دوره کارشناسی مامایی عموماً یک دوره ۴ ساله در کانادا است که زمان و شهریه دوره با توجه به دانشگاه ممکن است متفاوت باشد. در ادامه برای چند دانشگاه طول دوره تحصیل و شهریه رشته مامایی در کانادا آورده شده است.

دانشگاه رایرسون

دانشگاه رایرسون هم به ‌صورت تمام‌ وقت و هم به ‌صورت پاره ‌وقت دوره کارشناسی رشته مامایی در کانادا را برگزار می‌کند. طول دوره تمام ‌وقت ۴ سال و دوره پاره ‌وقت ۵ سال عنوان‌ شده است. شهریه نیز با توجه به نوع دوره متفاوت است. برای دانشجویان بین‌المللی شهریه‌ای در حدود ۳۹ هزار دلار کانادا موردنیاز است. برای دوره پاره ‌وقت رشته مامایی در دانشگاه رایرسون شهریه ‌ای در حدود ۲۹ هزار دلار کانادا تقاضا می‌شود.

دانشگاه بریتیش کلمبیا

شهریه درخواست شده برای دوره رشته مامایی در کانادا تقریباً ۹۰۰۰ دلار کانادا برای هر سال تحصیلی در سایت این دانشگاه اعلام ‌شده است. برای دریافت دقیق میزان شهریه برای سال جدید تحصیلی به سایت دانشگاه مراجعه شود. دوره تحصیلی نیز برای رشته مامایی در دانشگاه بریتیش کلمبیا دوره‌ای ۴ ساله است که از سال دوم به بعد باید زمان‌هایی را برای انجام دوره کارورزی در کلینیک‌ها سپری کنید.

دانشگاه منیتوبا

شهریه درخواست شده از طرف این دانشگاه برای هر سال تحصیلی به‌صورت تقریبی در سایت دانشگاه عنوان‌ شده است. این شهریه حدوداً برای دانشجویان بین‌المللی که در سطح کارشناسی مشغول به تحصیل می‌شوند برای هرسال تحصیلی بیش از ۲۶ هزار دلار کانادا است.

درباره قیمت دلار کانادا در منیتوبا بخوانید.

بورسیه تحصیلی رشته مامایی در کانادا

یکی از بهترین منابع برای دریافت کمک هزینه‌ دانشجویی در کانادا و بورسیه‌ تحصیلی کانادا، مراجعه به سایت هر دانشگاه است. معمولاً دانشجویان در بین انتخاب چند دانشگاه برای ادامه تحصیل تردید دارند و غالباً معیارهای رتبه‌بندی دانشگاه‌ها که از طرف مراکز رتبه ‌بندی مانند کیو اس (QS) ارائه می‌شود را معیار اصلی قرار می‌دهند.

در حقیقت یکی دیگر از معیارهایی که می‌تواند در انتخاب دانشگاه به شما کمک زیادی نماید، این است که ببینید کدام دانشگاه بورسیه یا فاند تحصیلی بهتری به شما پیشنهاد می‌دهد.

به‌ عنوان ‌مثال با مراجعه به سایت دانشگاه لورنشن هم در سطح کارشناسی و هم برای دوره‌های تحصیلات تکمیلی بورسیه‌های مختلفی در نظر گرفته‌شده است. دانشگاه لارنتین علاوه بر اینکه برای دانشجویان با سابقه تحصیلی ممتاز بورسیه‌های خوبی را در نظر گرفته است، همه دانشجویان می‌توانند با توجه به شرایطی که دارند متقاضی یکی از بورسیه‌های دستیاری تدریس تحصیلات تکمیلی (GTA)، گرنت‌های سفر و سایر اسکالرشیپ‌ها باشند.

در ادامه می‌توانید برخی از بورسیه‌های تحصیلی که به ‌وسیله چند دانشگاه برای دوره‌های مختلف از جمله رشته مامایی در کانادا آورده شده است را مشاهده کنید:

نوع بورسیهمقدار بورسیهدانشگاه
دانشجویان ممتازتا ۷۷,۸۹۰ دلار کانادالورنشن
بورسیه و جوایز عمومیمجموع بودجه در نظر گرفته‌شده برای صدها بورسیه ارائه‌شده در این دانشگاه حدود ۴ میلیون دلار کانادا است.مونت رویال
دوره کارآموزی بین‌المللیبا توجه به شرایط متفاوت است.بریتیش کلمبیا

کد مشاغل رشته مامایی در کانادا

کد شغلی برای رشته مامایی در کانادا بر اساس طبقه‌ بندی ملی مشاغل کانادا  (NOC)، ۳۱۲۴ اعلام ‌شده است. این کد شغلی برای پرستاران (nurse practitioners)، دستیاران پزشکی (physician assistants)  و ماماها (midwives) است که مراقبت‌های بهداشتی و درمان اولیه را در کنار پزشکان و سایر حرفه‌های حوزه سلامت فراهم می‌کنند. بر طبق تعریفی که سایت طبقه ‌بندی مشاغل کانادا ارائه داده است، ماماها محدوده کاملی از مراقبت‌های درمانی را برای مادر و نوزاد تازه متولد شده وی، هم پیش از زایمان و هم پس از زایمان فراهم می‌کنند.

مسیر شغلی رشته مامایی در کانادا

بر اساس طبقه ‌بندی مشاغل در کانادا، ماماها در بیمارستان‌ها، کلینیک‌ها، مراکز مخصوص تولد کودکان و سایر مراکز خصوصی مشغول به کار می‌شوند. اما برای اینکه در رشته مامایی در کانادا مشغول به کار شوید، همانند سایر رشته‌های تحت نظارت ایالتی و کشوری در کانادا باید ابتدا در ایالت مربوطه ثبت ‌نام کنید.

 افرادی که به تحصیل در خارج از کشور در رشته مامایی پرداخته اند نیز باید مدارک خود را برای بررسی مهارت‌ها و دانش خود در رشته مامایی در کانادا به سازمان ارزیابی ارسال و مورد ارزیابی قرار گیرند.

مامایی در کانادا
مامایی در کانادا

کلام پایانی

گروه مشاوران تراست برای رفاه حال شما عزیزان، شرایط مهاجرتی شما را به صورت تخصصی بررسی می‌کنند. پس همین حالا با رزرو وقت مشاوره از سایت تراست یا از طریق فرم ارزیابی، درخواست خود را به ما اعلام کنید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

کاشمر سلام

رسانه کاشمر سلام، از سال 1398 با هدف فراهم سازی بستری برای ارائه بروزترین مطالب خبری و فرهنگی هنری در فضای مجازی با دوری از هرگونه حاشیه سازی کار خود را آغاز نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا