رپورتاژ

۷ علت ترمز نگرفتن خودرو

۷ علت ترمز نگرفتن خودرو

ترمز نگرفتن خودرو یکی از مشکلاتی است که ممکن است در هر زمان و در هر خودرویی ایجاد شود. ترمز نگرفتن خودرو همچنین یکی از مشکلات بسیار خطرناک می باشد که می تواند جان سرنشینان خودرو را به خطر بیاندازد. در این مطلب قصد داریم به بررسی دلایل ترمز نگرفتن خودرو بپرازیم و برخی از این دلایل را بیان کنیم.

برخی از دلایل ترمز نگرفتن خودرو

گفتیم که مشکل ترمز نگرفتن خودرو در هر نوع خودرویی ممکن است ایجاد شود. رخ دادن چنین مشکلی در خودرو دلایل مختلفی دارد که برخی از آن ها شامل اختلال در عملکرد سیستم ترمز، فشار هوا در لوله های ترمز، آسیب دیدن قطعات سیستم ترمز و غیره می شود. در ادامه برخی از دلایل ترمز نگرفتن خودرو را برسی می کنیم.

۱. کمبود روغن ترمز

یکی از دلایل بسیار رایج ترمز نگرفتن خودرو، عدم وجود روغن به مقدار کافی می باشد.در صورتی که روغن ترمز به میزان مناسب و مورد نیاز در خودرو وجود نداشته باشد، فشار و نیروی لازم جهت متوقف کردن خودرو تولید نشده و در نتیجه خودرو ترمز نمی گیرد.

۲ . سایش پلاک های ترمز

از دلایل ترمز نگرفتن خودرو، خرابی و سایش پلاک های ترمز می باشد. پلاک های ترمز بخش هایی از سیستم ترمز می باشند که جنس آن ها از فولاد است و وظیفه دارند با ایجاد فشار هیدرولیک به دیسک های ترمز، زمانی که خودرو در حال حرکت است آن را متوقف کنند. این پلاک ها با گذشت زمان دچار ساییدگی می شوند که این امر باعث می شود کارایی خود را از دست داده و نتوانند فشار لازم جهت متوقف کردن خودرو را ایجاد کنند. از این رو هر چند وقت یکبار نیاز است که نسبت به تعویض پلاک های ترمز خودروی خود اقدام کنید.

7 علت ترمز نگرفتن خودرو
۷ علت ترمز نگرفتن خودرو

۳ .خرابی لوله های ترمز

 یکی دیگر از قسمت های سیستم ترمز در خودرو، لوله های ترمز می باشند. این لوله ها وظیفه منتقل کردن روغن ترمز به پلاک ها را بر عهده دارند. در صورتی که لوله های ترمز دچار خرابی و یا شکستگی شوند، جریان روغن به درستی برقرار نشده و روغن ترمز به پلاک ها نمی رسد. از این رو همانطور که در مورد قبلی گفتیم، فشار لازم جهت ترمز گرفتن و متوقف کردن خودرو توسط پلاک ها تولید نشده و در نتیجه خودرو متوقف نمی شود.

۴ .سایش دیسک های ترمز

 سایش دیسک های ترمز نیز از دلایل ترمز نگرفتن خودرو می باشد. دیسک های ترمز که در سیستم ترمز قرار دارند با استفاده از فشار هیدرولیک پلاک ها را تحت تاثیر قرار داده و باعث متوقف شدن خودرو می شوند. در صورتی که دیسک های ترمز خراب شوند و یا دچار سایش شوند، فشار هیدرولیک به درستی ایجاد نشده و در هنگام فشار دادن پدال ترمز، خودرو  متوقف نمی شود.

۵ . نشت روغن ترمز

 قبل تر گفتیم که کمبود روغن ترمز یکی از دلایل رایج ترمز نگرفتن خودرو می باشد. علاوه بر آن نشت روغن ترمز نیز از دلایل ترمز نگفتن خودرو می باشد.نشت روغن ترمز معمولا به دلیل زنگ زدن اتصالاتی که در قطعات سیستم ترمز وجود دارد ایجاد می شود. اغلب وقتی که روغن ترمز دچار نشتی می شود هنگامی که پدال ترمز فشار داده می شود، روغن از زیر خودرو به بیرون می ریزد. در چنین شرایطی توصیه می شود هر چه سریع تر به یک تعمیرگاه مراجعه کرده و نسبت به برطرف کردن نشتی روغن ترمز اقدام کنید.

۶ . داغ شدن لنت ترمز

 از دیگر بخش های مهم سیستم ترمز، لنت ترمز است که قطعه بسیار حساسی می باشد. لنت ترمز گاهی اوقات ممکن است به دلیل استفاده طولانی مدت از آن داغ شده و به علت حرارت و دمای زیاد، دچار شکتستگی و خرابی شود. این موضوع باعث می شود که توان و قدرت لنت ترمز جهت گرفتن روتور چرخ های خودرو با کاهش رو به رو شود و هنگام فشار دادن پدال ترمز مدت زمان بیشتری نیاز باشد تا خودرو به طور کامل متوقف شود.

 ۷ . وارد شدن هوا به سیستم ترمز

 وارد شدن هوا به خطوط ترمز می تواند عاملی باشد که از ترمز گرفتن خودرو جلوگیری کند. وجود هوا در سیستم ترمز باعث می شود که روغن ترمز به خوبی در سیستم ترمز و بخش های مختف جریان پیدا نکند. از نشانه های چنین مشکلی می توان به نرم شدن پدال ترمز اشاره کرد. جهت برطرف کردن این مشکل و خارج کردن هوا از سیستم ترمز باید روغن ترمز را تخلیه کرده و از یک روغن تازه استفاده کنید.

 همانطور که در ابتدای مطلب گفتیم ترمز نگرفتن خودرو یکی از مشکلات بسیار جدی می باشد که می تواند سلامت و جان سرنشینان خودرو را به خطر بیاندازد. از این رو توصیه می شود در صورتی که چنین مشکلی در خودروی شما ایجاد شد در سریع ترین زمان با کمک یک تعمیرکار نسبت به برطرف کردن آن اقدام کنید.
چنانچه خودروی شما چینی است ، تعمیرگاه عباسی در تهران خدمات این خودروها را بطور تخصصی ارائه می دهد. تعمیرگاه ام وی ام در تهران ، تعمیرگاه جک ، جیلی و.. از خدمات این مرکز تعمیرگاهی می باشد . برای کسب اطلاعات بیشتر ، با تعمیرگاه عباسی تماس بگیرید.
۰۹۱۲۸۱۷۲۷۸۱

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۴ رای

کاشمر سلام

رسانه کاشمر سلام، از سال 1398 با هدف فراهم سازی بستری برای ارائه بروزترین مطالب خبری و فرهنگی هنری در فضای مجازی با دوری از هرگونه حاشیه سازی کار خود را آغاز نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا