رپورتاژ

معرفی استیل نگیر یا ورق استیل ۳۰۴ + مشخصات فنی

معرفی استیل نگیر یا ورق استیل ۳۰۴ + مشخصات فنی

ورق استیل ۳۰۴ موضوعی است که قرار است امروز در خصوص آن صحبت نماییم. بهتر است ابتدا با یک مقدمه کوتاه درباره این محصول صنعتی شروع کنیم. ورق های استیل انواع مختلفی دارند که یکی از ان ها با نام ورق استیل ۳۰۴ شناخته می شود.

ورق استیل ۳۰۴

ورق استیل 304
ورق استیل ۳۰۴

ورق استیل ۳۰۴ موضوعی است که قرار است امروز در خصوص آن صحبت نماییم. بهتر است ابتدا با یک مقدمه کوتاه درباره این محصول صنعتی شروع کنیم. ورق های استیل انواع مختلفی دارند که یکی از ان ها با نام ورق استیل ۳۰۴ شناخته می شود. این ورق می تواند در صنعت کاربردهای مختلفی داشته باشد و مسلما نقاط قوت و ضعف مربوط به خودش را نیز دارد.

ورق استیل ۳۰۴ چیست؟

اولین سوالی که لازم است به آن پاسخ دهیم این است که ماهیت ورق استیل ۳۰۴ چیست؟ این ورق به نوعی فولاد ضد زنگ گفته می شود که اساس فرایند تولید آن بر پایه برخی از تغییرات همچون افزایش میزان کروم و کاهش میزان کربن موجود در آن است که بر گرید پایه ۳۰۲ است. در نهایت این ورق استیل را در گروه فولادهای ضد زنگ سری ۳۰۰ که بان ما آستنیتی نیز شناخته می شوند، طبقه بندی می کنند.

به دلیل وجود کربن کم در این ورق های استیل، می توانید ببینید که رسوب کردن کاربید کروم که به دلیل جوشکاری رخ می دهد و همچنین حساسیت این ورق ها به خوردگی های بین دانه ای، بسیار کاهش پیدا کرده است.

یکی از مزیت هایی که ورق استیل ۳۰۴ دارد آن است که بلافاصله پس از جوشکاری کردن آن ها، می توانید از آن ها استفاده کنید؛ اما ورق های استیل گرید ۳۰۲ چنین ویژگی را ندارند، زیرا پس از جوشکاری باید به طور حتم یک مرحله عملیات حرارتی آنیلی را بر روی آن اجرا کنید که میزان مقاومت ورق استیل به خوردگی به حد کافی حفظ شود.

ممکن است در مبحث ورق استیل ۳۰۴، ورق استیل ۳۰۴L را نیز بشنوید. این نوع از آلیاژها در حقیقت از همان شاخه ۳۰۴ هستند اما نوع کم کربن گرید ۳۰۴ را تشکیل می دهند. آن ها به دلیل حداقل میزان کربنی که دارند، عملا اجازه رسوب کاربید ناشی از جوشکاری را نیز نمی دهند. ورق های استیل L304 را می توانید بلافاصله پس از جوشکاری استفاده کنید، در محیط های تحت تنش شدید نیازی به عملیات حرارتی آنیل ندارند و خواص مکانیکی از جمله استحکام کششی، استحکام تسلیمی و همچنین کمی سختی بیشتر از ورق استیل ۳۰۴ را نیز از خود نشان می دهند.

ورق استیل 304
ورق استیل ۳۰۴

ترکیبات شیمیایی ورق استیل ۳۰۴

در خصوص ترکیبات شیمیایی ورق استیل ۳۰۴ باید بدانید که این ورق ها می توانند شامل عناصر مختلفی شوند. هر کدام از این عناصر می توانند سبب افزایش و یا کاهش یکی از خاصیت های این نوع آلیاژ شوند.

ورق استیل 304
ورق استیل ۳۰۴

کاربردهای ورق استیل ۳۰۴

شناخت کاربرد ورق استیل ۳۰۴ یکی از موارد مهمی است که لازم می دانیم در خصوص آن صحبت کنیم. با شناخت کاربردهای این فولادهای ضد زنگ مسلما می توانی استفاده های بهتری را نیز از آن داشته باشید.

به طور کلی می توان گفت که ورق استیل ۳۰۴ در زمینه های مختلفی کاربرد دارد و همین گستردگی کاربردهای این ورق است که تا استفاده از آن تا این حد رواج دارد. این نوع از فولاد ضد زنگ را در ساخت مخازن و همچنین تجهیزات مربوط به تولید، نگهداری و حمل مواد غذایی مختلف، انواع نوشیدنی ها و همچنین مواد شیمیایی گوناگون و مخصوص استفاده می کنند که شامل صنایع غذایی و شیمیایی می شود.

حوزه دیگری که از این ورق های ضد زنگ استفاده می کنند مربوط به حوزه ساختمان سازی است. این این قسمت نیز ورق استیل ۳۰۴ را برای مبدل های حرارتی، شوفاژخانه ها، لوله کشی های سرتاسری آب و…به کار می برند. به دلیل ضد زنگ بودن این ورق ها می توانید آن ها را در نمای خارجی ساختمان ها نیز مشاهده کنید. استفاده از ورق های ۳۰۴ در حوزه تولید لوازم خانگی هایی که خطر زنگ زدگی در آن ها وجود دارد نیز رایج است.

حوزه صنعت همچون پالایشگاه های نفت، گاز، کارخانه های تولید کاغذ و خمیر کاغذ و…نیز از این ورق های استیل بی نصیب نبوده و استفاده های گسترده و زیادی از آن ها دارند.

قیمت ورق استیل ۳۰۴

قیمت ورق استیل ۳۰۴ نیز جز مواردی است که می تواند برای مشتریان دارای اهمیت و ارزش بسیار زیادی باشد. این نوع از ورق ها معمولا دارای یک قیمت یکسان در سطح بازار هستند، اما به دلیل وجود نوسانات شدید در قیمت ها و همچنین تورم های صعودی، می توان گفت که قیمت ورق استیل ۳۰۴ نیز ممکن است در طول هفته و یا ماه های مختلف، قیمت های متفاوتی داشته باشد.

مولفه هایی که می توانند بر روی قیمت ورق استیل تاثیرگذار باشند شامل ضخامت ورق، ابعاد، سطح و همچنین میزان تقاضای بازار است. نوع ورق استیل ۳۰۴ نیز می تواند مولفه تاثیرگذار مهمی باشد. این ورق معمولا از انواع مختلف ورق استیل مات صیقلی نورد سرد، ورق استیل مات زبر نورد گرم، ورق استیل تک پولیش، ورق استیل براق و ورق استیل طرح دار تشکیل شده اند که هر کدام قیمت های مختلفی دارند. به منظور دریافت قیمت این ورق ها بهتر است با شرکت فلز کالا تماس حاصل کنید و از آخرین قیمت های این آلیاژها و دیگر محصولات صنعتی باخبر شوید.

جمع بندی

با توجه به مواردی که در خصوص ورق استیل ۳۰۴ گفته شد، مسلما هم اکنون می دانید که این ورق ها تا چه حد می توانند اهمیت داشته و کاربردهای متنوعی را شامل شوند. مسلما هر قدر استفاده از یک محصول صنعتی و غیر صنعتی بیشتر باشد، تاثیرات آن نیز بر روی محصول نهایی، پروسه کلی فرایند و…بیشتر خواهد بود. بنا به همین دلایل است که باید در انتخاب محلی که خرید خود را از آنجا انجام می دهید، نهایت دقت را داشته باشید. فلز کالا یکی از شرکت های بسیار فعال در این زمینه است که می تواند بهترین ورق استیل ۳۰۴ را به شما عرضه کند که هم از بابت قیمت و هم از بابت کیفیت کالاف نهایت اطمینان و اعتماد را داشته باشید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

کاشمر سلام

رسانه کاشمر سلام، از سال 1398 با هدف فراهم سازی بستری برای ارائه بروزترین مطالب خبری و فرهنگی هنری در فضای مجازی با دوری از هرگونه حاشیه سازی کار خود را آغاز نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا