رپورتاژ

بررسی ورق استیل ۴۳۰

بررسی ورق استیل ۴۳۰

ورق استیل ۴۳۰ در مقابل انواع خوردگی بر اثر برخورد با اسید نیتریک، گازهای دارای گوگرد و اکثر اسیدهای آلی و غذایی دارای مقاومت بالایی می باشد. ورق استیل ۴۳۰ ضد زنگ است و از فولاد های ضد زنگ گروه فریتی می باشد. این ورق دارای خاصیت مغناطیسی است و میدان مغناطیسی روی آن تأثیر گذار می باشد. این ورق آهن ربا را جذب می کند، به همین خاطر به آن ورق استیل بگیر نیز می گویند. ورق استیل ۴۳۰ قابلیت سخت شدن ندارد، همچنین در مقابل خوردگی و اکسیداسیون و حرارت مقاومت بالایی دارد. ورق استیل ۴۳۰  را می توان در تزئینات و قالب خودرو، همچنین محفظه احتراق کوره ها، ساخت ماشین ظرفشویی و لباسشویی، ساخت هود و گاز، انواع سیستم ها، ساخت ناودان ها، ساخت اتو بخار و ظرف های آشپزخانه مورد استفاده قرار داد. این نوع ورق استیل در اکثریت صنایع از معماری و دکوراسیون داخلی گرفته تا ساخت تجهیزات پالایشگاه ها، کاربرد دارد. ما در این مقاله در مورد ورق استیل ۴۳۰ هرگونه اطلاعات ساختاری و شیمیایی که لازم باشد، را به شما ارائه خواهیم داد. آشنایی با ساختار ورق های استیل، کاربرد و کارکرد آنها را برای شما روشن خواهد کرد.

ورق استیل ۴۳۰
ورق استیل ۴۳۰

ترکیبات شیمیایی ورق های استیل ۴۳۰

ورق استیل ۴۳۰ (https://steel-ronic.com/steel_sheet_nagir_304) در ساختار خود دارای حداکثر ۱۲ ٪ کربن، ٫۰۰ ۱۸  کروم، ۷۵٪ نیکل و مقداری از عناصر، منگنز، فسفر، گوگرد و سیلیسیوم می باشد. کروم موجود در این ورق بین ۱۶ تا ۱۸ است. مقدار نیکل در این ورق وجود ندارد یا  آنقدر ناچیز می باشد، که تأثیر آنچنانی در خاصیت های آن ندارد. کم بودن نیکل باعث تبدیل ورق استیل به یک آلیاژ فریتی و فعال شدن خاصیت مغناطیسی آن می شود. یعنی این ورق با قرار گرفتن در میدان مغناطیسی تحت تاثیر قرار می گیرد‌.

خاصیت های مکانیکی ورق استیل ۴۳۰

کمترین استحکام کششی  ورق استیل ۴۳۰ ، ۴۵۰ می باشد. کمترین استحکام تسلیم برای این ورق ۲۰۵ و کمترین درصد الانگیشن  ۲۲ است. خصوصیات مکانیکی این ورقها با ترکیب شیمیایی آنها، رابطه ای مستقیم دارد. کربن موجود در ورق استیل، باعث کم شدن درصد الانگیشن به نسبت سایر آلیاژهای ضد زنگ می شود. اگر تنش هایی که به ورق استیل ۴۳۰ وارد می شود، بیشتر از میزانی باشد که قابل برگشت باشد، تغییر شکلی در ورق به وجود می آید که قابل برگشت نیست. با زیاد شدن میزان تغییر شکل، استحکام و مقاومت ورق افزایش می یابد. استحکام کششی از تقسیم نیرو بر بالاترین سطح به دست می آید. استحکام تسلیم هم مقدار تنشی است که تغییر شکل پلاستیک در آن کم است. این خاصیت های مکانیکی در کنار ساختار قوی شیمیایی ورق های استیل ۴۳۰، در به کارگیری آنها در اکثر صنایع کمک شایانی می کنند و آنها را در بین ورق های استیل از لحاظ فروش و تقاضا به جایگاه بالایی می رسانند.

ورقهای استیل ۴۳۰
ورقهای استیل ۴۳۰

ویژگی های فیزیکی ورق استیل ۴۳۰

چگالی  ورق استیل ۴۳۰ برابر با ۷.۷۴ است. ضریب انبساط حرارتی برای دمای ۱۰۰- درجه سانتیگراد، برابر با میانگین ۱۰٫۴ می باشد. گرمای ویژه ۴۶٪ و مقاومت الکتریکی آن ۶۰ است. داشتن اطلاعات در مورد خواص فیزیکی ورق ها، باعث استفاده بهینه از چگالی می شود. ویژگی های فیزیکی مثبت و قوی، کارکرد این ورق ها را بالا برده و تقاضا برای تولید و واردات آنها افزایش یافته است.

مهمترین خصوصیات ورق های استیل ۴۳۰

ورق استیل ۴۳۰ جزو فولاد های ضد زنگ فریتی است.  این ورق طرفداران زیادی دارد و فروش بالایی در بین ورق های استیل سری ۴۰۰ دارد. با توجه به خصوصیات مثبت ورق های استیل ۴۳۰، کاربرد این ورقها در صنایع هم بالا رفته است. در بازار این ورقها به خاطر داشتن خاصیت های مغناطیسی با عنوان ورق استیل بگیر معروف و شناخته شده اند. این نوع ورق  ۱۶ الی ۱۸ درصد کروم را در ساختار خود جای داده است. مقدار نیکل در ترکیب این ورق حتی یک درصد هم نیست. قیمت این ورق به خاطر ترکیبات پایینش نسبت به بقیه ورقها مخصوصاً ورق استیل ۳۰۴ ، بسیار پایین تر می باشد. ورق استیل ۴۳۰ در مقابل اسیدهای غذایی و ارگانیک، گاز سولفور و نیتریک اسید مقاومت بالایی از خود نشان می دهد. این ورق های استیل از پرکاربردترین ورقها در صنایع مختلف، مثل: صنعت ساخت لوازم خانگی و کار با دکوراتیو می باشند. استفاده از ورق استیل ۴۳۰ بسیار به صرفه تر از ورق های استیل دیگر می باشد.

منبع: https://steel-ronic.com

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

کاشمر سلام

رسانه کاشمر سلام، از سال 1398 با هدف فراهم سازی بستری برای ارائه بروزترین مطالب خبری و فرهنگی هنری در فضای مجازی با دوری از هرگونه حاشیه سازی کار خود را آغاز نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا