رپورتاژ

بهترین بازی های شب یلدا ۱۴۰۰

بهترین بازی های شب یلدا ۱۴۰۰

برگزاری جشن شب یلدا یا شب چله  یکی از سنت های کهن ایرانیان می باشد که برای هر کدام از مردم یادآور خاطرات قدیمی و خانوادگی است. خانواده های ایرانی معمولا در این شب دور هم جمع میشوند و با خوردن میوه های نوبرانه و گرفتن فال حافظ و انجام بازی شب خود را می گذرانند. اما یلدای امسال با سال های گذشته تفاوت دارد. امسال به دلیل وجود ویروس کرونا شرایط جور دیگری است. امسال هرکدام از ما در خانه خود به برگزاری شب یلدا مشغول خواهیم شد.

در این مقاله قصد داریم چند نمونه از بازی های شب یلدا را به شما معرفی کنیم .این موارد از پرطرفدارترین بازی های شب یلدا به شمار می روند. یلدای امسال بدون برگزاری مراسم و انجام این بازی های جذاب در کنار سرگرمی های شب یلدا باعث می شود تا شب یلدای امسال به یاد ماندنی تر برگزار شود.

بازی های شب یلدا
بازی های شب یلدا

بازی های دورهمی شب یلدا

۱.بازی فکری جالیز

بازی جالیز یک بازی به شدت رقابتی محسوب می شود. همان گونه که از اسم بازی مشخص است این بازی به یک مزرعه تشبیه شده است. به طوری که شما در کنار خانواده می توانید به عنوان یک سرگرمی شب یلدا از آن استفاده کنید.
نوع این بازی فکری که می توان از آن به عنوان یک بازی شب یلدایی خاص نام برد به این صورت است که شما باید در هر مرحله کاشت و بازار و خرید محصول هوشمندانه عمل کرده تا بتوانید امتیاز بیشتری کسب کنید.

این بازی به شدت اقتصادی و رقابتی است و نیازمند تمرکز و قدرت ذهن خوانی می باشد. ویژگی های مختلفی مثل خرید کود و تراکتور و… در بازی تعریف شده است که با مطالعه دفترچه راهنما به راحتی با روند بازی آشنا خواهید شد.

۲.بازی فکری استوژیت

یکی دیگر از سرگرمی های شب یلدا می تواند بازی فکری استوژیت باشد. استورژیت از آن دسته بازی های فکری است که محدودیت سنی نداشته و از کودکان ۸ سال بالا می توانند این بازی را انجام دهند. در این بازی تعدادی کارت تعریف شده است که بر روی آن تصاویر خاصی کشیده شده است. به طور کلی این بازی براساس قدرت تخلیل و قصه گویی می باشد. هر بازیکن به ترتیب با توجه به کارتی که دارد باید قصه ای تعریف کند.

این قصه باید به گونه ای مطرح شود که به تصویر درون کارت مربوط باشد. در ادامه، کارت قصه گو با سایر کارت ها قاطی شده و سایرین باید کارت قصه گو را پیدا کنند و طبق توضیحات دفترچه راهنما امتیازدهی انجام گیرد. شخص قصه گو می تواند از داستان های دیگر، آهنگ ، شعر و ضرب المثل ها الهام بگیرد.

بازی های شب یلدا
بازی های شب یلدا

۳.بازی فکری اولون

بازی فکری اولون یکی از بازی های دورهمی بسیار جذاب و هیجان انگیزی است که حتما خوشتان می آید. مهم ترین چیزی که در این بازی مورد توجه واقع می شود تقویت احساس وفا داری قلبی و آن هم به گونه ای پنهانی و در خفا است. همچنین تقابل دو گروه کلی تعریف شده در گیم پلی این بازی زیبا که شامل گروه نیکی و گروه شر است نیز بر جذابیت آن بسیار افزوده است.

بازیکنان حاضر در این بازی در هر موقعی که بخواهند می توانند ادعا های مختلفی داشته باشند. داشتن توانایی های برتر در زمینه ی استدلال و منطق و نیز حافظه ی قوی می تواند به یک گروه برای پیروز شدن بسیار کمک کننده باشد. اگر می خواهید یک بازی پر هیجان و با چالش های خاص و ویژه را تجربه کنید، بازی آوالون را از دست ندهید.

بازی رومیزی اولون یک بازی جذاب سبک جاسوسی و مخفی است. در آن دو گروه مختلف از بازیکنان در گروه های خیر و شر با یکدیگر به رقابت می پردازند. مهم ترین ویژگی این بازی جذاب لزوم استفاده از منطق و استدلال برای پیشبرد اهداف در بازی و در نهایت رسیدن به پیروزی است.

۴.پانتومیم

یکی از پر طرفدار ترین بازی ها در سال های اخیر را بازی پانتومیم می توان نام برد . افراد در این بازی به دو گروه تقسیم می شوند. به نوبت هر شخص برای اعضای تیم خود کلمه ای را اجرا خواهد کرد و هم تیمی های او باید کلمه را در زمان تعیین شده حدس بزنند تا تیم امتیاز کسب کند.

کلمه های انتخابی توسط تیم حریف و یا از طریق اپلیکیشن هایی که وجود دارد انتخاب می شود. همچنین می توانیم قبل از بازی تعدادی کلمه روی کاغذ نوشته و درون ظرفی قرار دهیم و شخص به صورت اتفاقی یک کاغذ را انتخاب کرده و بازی را اجرا کند.

بازی های شب یلدا
بازی های شب یلدا

۵.مافیا

این بازی برای کسانی که اهل بلوف زدن و بحث و گفتگو هستند بسیار مناسب است. نقش های مختلفی برای این بازی تعریف شده که ۴ نقش اصلی را می توان مافیا، شهروند، دکترو کارآگاه معرفی کرد.
همه این نقش ها به صورت تصادفی انتخاب می شوند. یک نقش دیگری هم در این بازی وجود دارد به نام گاد یا خدا که خدا در این بازی حکم ناظر را دارد و زمانی که شب اعلام می شود سوالاتی مطرح می کند؛ مثلا در شب که همه افراد به اصطلاح به خواب می روند از مافیا می خواهد که چشم هایشان را باز کنند و با اشاره نشان دهند که چه کسی را می خواهند بکشند.

سپس از دکتر می خواهد که به اون بگوید چه کسی را می خواهد نجات دهد. در این بازی شهروندان قصد زنده ماندن و مافیا قصد کشتن شهروندان را دارند.

۶.بازی فکری رامودیس

بازی فکری رامودیس می تواند یک انتخاب خوب برای بازی شب یلدا باشد. این بازی محدودیت سنی نداشته و همه گروه های سنی می توانند به انجام بازی بپردازند. این بازی برای شش نفر طراحی شده است. به هر شش نفر یک دسته کارت ۹ تایی رنگی و یک مهره به همان رنگ داده می شود. این کارت ها شامل تعدادی تصاویر با حضور گرگ، سگ و گوسفندان است.

بازیکن ها در ابتدا کارت هایی یکسان در دست دارند. هر بازیکن با استراتژی خود از کارت ها استفاده می کند تا بتواند کارت بیشتر و امتیاز بیشتری جمع کرده و مهره خود را در صفحه بازی به جلو حرکت دهد. در این بازی کارت گرگ، گوسفندان را شکار می کند. همچنین سگ ها گرگ ها را فراری داده و گوسفندان را جمع می نمایند. قدرت ذهن خوانی به شما کمک می کند که در این بازی برنده باشد.

بازی های شب یلدا
بازی های شب یلدا

۷.بازی فکری آخرین ایستگاه

بازی فکری آخرین ایستگاه در سبک بازی های دورهمی و مهیج نقش مخفی می باشد. بازی آخرین ایستگاه با هدف پرورش مهارت های اجتماعی و قدرت تصمیم گیری و ریسک پذیری به عنوان یک سرگرمی جذاب برای دورهمی های دوستانه و خانوادگی طراحی شده است.

سناریوی بازی فکری آخرین ایستگاه از این قرار است که یک آدم خفن و حرفه ای به اسم مروان خان متواری شده و به سمت سوادکوه مازندران فرار کرده و پلیس هم به دنبال اوست.
بالاخره بعد از کشمکش های زیاد ماموران پلیس او را دستگیر کرده و قصد دارند برای محاکمه او را با قطار به تهران بیاورند اما خبردار می شوند در راه کوه ریزش کرده و قطار مجبور است مدتی در ایستگاه بین راهی منتظر بماند.
حالا اینکه چرا کوه ریزش کرده؟ یا اصلا چه عامل اصلی سبب ریزش کوه شده تا مروان خان فرصت فرار یابد هنوز معلوم نیست! توقف قطار و اتفاقات این بازی معمایی ، تعیین کننده و جهت دهنده بازی خواهد بود. این بازی برای سنین ۱۰ سال به بالا و جمع های ۵ تا ۱۲ سال بسیار مناسب است.
سخن آخر
یلدا، شب اول زمستان و شب آخر پاییز است همچنین کوتاه‌ترین روزها، آخرین روز پاییز و شب اول زمستان است و بلافاصله پس از آن روزها به تدریج بلندتر و شب‌ها کوتاهتر می‌شوند ما می توانیم امسال حتی با تعداد نفرات کمتر اما با انجام بازی های مناسب شبی خاطره انگیز را رقم بزنیم. در این مقاله تلاش کردیم تا با معرفی چند نوع از بازی شب یلدا و سرگرمی های شب یلدا به شما برای داشتن یک شب خاص و زیبا کمک کنیم. برای خواندن ادامه مطلب و بازی های دیگر شب یلدا به لینک زیر مراجعه نمایید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

کاشمر سلام

رسانه کاشمر سلام، از سال 1398 با هدف فراهم سازی بستری برای ارائه بروزترین مطالب خبری و فرهنگی هنری در فضای مجازی با دوری از هرگونه حاشیه سازی کار خود را آغاز نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا