رپورتاژ

انواع مهریه چیست؟

انواع مهریه چیست؟

مهریه یا صداق حقی است که در حین عقد برای زن در نظر گرفته می شود و بر ذمه مرد است که این حق را پرداخت کند. نوع و میزان این حق اصولا قبل از خواندن خطبه به صورت توافقی تعیین می شود که بعد از خواندن خطبه به ثبت می رسد. صداق می تواند نقد یا غیر نقد باشد و در صورتی که به شکل نقد باشد باید با نرخ روز پرداخت شود که در محاسبه مهریه آنلاین مبلغ مورد نظر بر اساس شاخص سالانه محاسبه خواهد شد. مهریه در انواع مختلف عندالاستطاعه و عندالمطالبه تعیین می شود که در اینجا در مورد آن صحبت خواهیم کرد.

مهریه عندالمطالبه
مهریه عندالمطالبه

مهریه عندالمطالبه

مهریه ای است که زن در هر زمانی می تواند آن را مطالبه کند و مرد باید آن را بپردازد. در صورتی که مرد این حق را پرداخت نکند زن می تواند به دادگاه دادخواست بدهد. در صورتی که مرد توان پرداختش را نداشته باشد دادگاه به روش های مختلف از مرد آن را دریافت می کند.

مهریه عندالاستطاعه

مهریه عندالاستطاعه به این معنی است که هر زمانی که مرد توانایی مالی داشت باید آن را پرداخت کند. در این صورت زن باید در زمان از درخواست توانایی مرد را به اثبات برساند.

مهریه زن از هر نوعی که باشد بر ذمه مرد است که پرداختش کند، مگر اینکه زن آن را ببخشد. در گذشته در مهریه عندالمطالبه زن می توانست مرد را در صورت عدم پرداخت به زندان بیندازد و در نوع عندالاستطاعه زن این حق را داشت که مرد را در صورت داشتن توانایی مالی و عدم پرداخت به حبس بیندازد. ولی در قانون جدید در هر دو نوع صداق زن در صورتی می تواند مرد را به زندان بیندازد که مرد توانایی مالی داشته ولی این حق را پرداخت نمی کند.

محاسبه مهریه به نرخ روز
محاسبه مهریه به نرخ روز

محاسبه مهریه به نرخ روز

مهریه می تواند به صورت وجه نقد، سکه یا آپارتمان یا هر چیزی که ارزش مالی دارد باشد. اگر سکه باشد مرد باید به اندازه تعداد آن را پرداخت کند. اگر خانه باشد باید عینا به اندازه ای که در سند ازدواج قید شده ارائه شود. ولی اگر پول نقد است قیمت مهریه به روز محاسبه می شود. زیرا ارزش پول هر روز در حال کاهش خواهد بود. مثلا کسی که در سال ۹۰ مهریه اش ۱۰۰ ملیون بوده و می خواهد در سال ۱۴۰۲ آن را مطالبه کند باید به نرخ روز ۱۴۰۲ محاسبه شود. چون این صد ملیون در سال ۹۰ ارزش خرید یک خانه را داشته ولی در سال ۱۴۰۲ این ارزش را نخواهد داشت.

جهت محاسبه آنلاین مهریه به نرخ روز از فرمول خاصی پیروی می شود. در این فرمول عدد شاخص در سال تقسیم بر عدد شاخص در سال قبل از وقوع عقد شده و نتیجه بدست آمده ضرب در مبلغ درج شده در عقدنامه خواهد شد.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای

کاشمر سلام

رسانه کاشمر سلام، از سال 1398 با هدف فراهم سازی بستری برای ارائه بروزترین مطالب خبری و فرهنگی هنری در فضای مجازی با دوری از هرگونه حاشیه سازی کار خود را آغاز نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا