رپورتاژ

تفاوت فلاور باکس با گلدان

تفاوت فلاور باکس با گلدان

فلاور باکس از عناصر پرکاربرد در محوطه سازی فضای سبز است که به عنوان بستر رشد گیاه استفاده می‌شود. سوال اینجاست که فلاور باکس جایگزینی برای گلدان است یا یک ابزار کاربردی‌تر برای طراحی فضای سبز؟ در این مطلب ایده سبز از تفاوت فلاور باکس با گلدان می‌نویسد.

فلاور باکس چیست؟
فلاور باکس چیست؟

فلاور باکس چیست؟

اگر در محوطه سازی‌های شهری، مسکونی یا اداری دقیق شده باشید، قطعا شکلی از فلاور باکس را به چشم دیده‌اید. فلاور باکس (Flower Box) یا جعبه گل که آن را با نام پلنتر (Planter) هم می‌شناسند، ابزاری بهینه سازی شده برای نگهداری گیاه است. فلاور باکس یا پلنتر را در اشکال و ابعاد مختلفی تولید کرده و برای مقاصد گوناگون سفارشی سازی می‌کنند. جنس  فلاور باکس متغیر بوده و ساختار داخلی آن می‌تواند تخصصی یا معمولی طراحی ‌شود. در فلاورباکس تخصصی به کمک چند لایه‌ زهکشی و کشوهای تخلیه آب شرایط ایدئال گیاه را فراهم می‌کنند. برای آشنایی با انواع فلاور باکس و کاربردهای آن و تفاوت آن با گلدان تا انتها همراه ما باشید.

شناخت انواع فلاور باکس یا پلنتر

در این مطلب بیشتر درباره تفاوت فلاور باکس با گلدان صحبت می‌کنیم. البته نیم‌نگاهی هم به مزایای فلاور باکس نسبت به باغچه خواهیم انداخت. همان‌طور که اشاره کردیم فلاورباکس یک فضای حرفه‌ای برای رشد گیاه در اختیار ما می‌گذارد. این موضوع قطعا یکی از مهم‌ترین مزایا و تفاوت فلاور باکس با گلدان است. اما یکی دیگر از نکات مهمی که درباره فلاور باکس باید به آن توجه شود، انواع آن است. فلاورباکس تنوع بالایی دارد و می‌توان گفت برای هر کاربردی نوع خاصی از آن قابل استفاده است. در زیر دسته بندی انواع فلاور باکس از نظر متریال و همچنین شیوه استقرار را می‌بینید:

◀ دسته بندی انواع فلاور باکس از نظر جنس:

 • فلاور باکس فلزی
 • فلاور باکس چوبی
 • فلاور باکس پلاستیکی
 • فلاور باکس ترمو وود
 • فلاور باکس سنگی
 • فلاور باکس بتنی
 • فلاور باکس سرامیکی
 • فلاور باکس شیشه‌ای

◀ دسته بندی انواع فلاور باکس از نظر شیوه استقرار:

 • فلاور باکس زمینی
 • فلاور باکس دیواری
 • فلاور باکس آویزی یا معلق
 • فلاور باکس پله ای

فلاور باکس کجا کاربرد دارد؟

فلاور باکس کجا کاربرد دارد؟
فلاور باکس کجا کاربرد دارد؟

دیگر تفاوت فلاور باکس با گلدان در کاربرد و محل استفاده از آن است. فلاورباکس به دلیل مزایایی که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد می‌تواند کاربرد گسترده‌ای داشته باشد. اما کجا و چگونه؟ در ادامه به آن پاسخ می‌دهیم:

◀ کاربرد فلاور باکس در بام سبز یا روف گاردن

استفاده از انواع فلاور باکس در روف گاردن یا بام سبز بسیار مرسوم است. فلاور باکس روف گاردن به دلیل تابش مستقیم آفتاب و سایر عوامل مثل برف و باران باید از جنس مقامی باشد. در حالت کلی فلاور باکس چوبی روکش‌دار، فلاور باکس فلزی و فلاور باکس بتنی برای روف گاردن بسیار مناسب هستند. معمولا فلاور باکس روف گاردن به شکل فلاور باکس زمینی و برای نگهداری از گیاهان روف گاردن یا درختچه‌های تزئینی بام سبز استفاده می‌شود.

◀ کاربرد فلاور باکس در تراس سبز

در تراس سبز یا تراس گاردن باوجود کمبود فضا فلاورباکس می‌تواند یک بستر ایزوله و جمع‌وجور برای ما ایجاد کند. همچنین استفاده از فلاور باکس دیواری یا فلاور باکس معلق (فلاور باکس آویزی) هم در تراس سبز بسیار مرسوم است.

◀ کاربرد فلاور باکس در محوطه سازی

در محوطه سازی باغ، ویلا و استخر یا طراحی فضای سبز شهری فلاور باکس پای ثابت کار است . استفاده از فلاور باکس سنگی و در کل انواع فلاور باکس زمینی در محوطه سازی اهمیت زیادی دارد. در مناطق مسکونی هم بسیاری از مجتمع‌ها در لابی یا فضای سبز مجتمع از فلاور باکس استفاده می‌کنند. فلاورباکس حتی برای واحدهای ویلای در محوطه سازی حیاط یا جلوی در خانه کاربردی خواهد بود.

◀ کاربرد فلاور باکس در محوطه سازی اداری (فضای سبز اداری)

یکی از فضاهایی که استفاده از فلاورباکس را به شدت توصیه می‌کنیم، شرکت‌ها و ادارات هستند. در شرکت‌ها به دلیل رسمیتِ حضور افراد، فضایی خشک ایجاد می‌شود که با حضور گیاهان زنده کمی تعدیل خواهد شد. به کمک فلاورباکس می‌توان به شکلی سازماندهی شده فضاهای سبز کوچک و منظم در سراسر سازمان ایجاد کرد. فلاور باکس اداری می‌تواند به شکل مستطیل یا استوانه‌ای و به‌صورت فلاور باکس زمینی پیاده می‌شود. البته در فضاهای تجاری می‌توان از فلاور باکس دیواری (چیزی مشابه دیوار سبز و گلدان دیوار سبز) هم استفاده کرد. در مجموع یکی از بهترین راهکارهای افزایش بهره‌وری کارمندان ادارات و کاهش استرس ارباب رجوع، طراحی فضای داخلی شرکت به کمک فلاور باکس است.

تفاوت فلاور باکس با گلدان در چیست؟

تفاوت فلاور باکس با گلدان در چیست؟
تفاوت فلاور باکس با گلدان در چیست؟

درست است که فلاورباکس و گلدان در ظاهر کار یکسانی انجام می‌دهند، اما نمی‌توان آن‌ها را جایگزین هم دانست. در واقع موارد استفاده گلدان با فلاور باکس کاملا متفاوت است. البته گاهی هم این دو را به جای یکدیگر استفاده می‌کنند! این مسئله به دلایلی مثل کاهش هزینه محوطه سازی با فلاور باکس و یا عدم آشنایی با مزایای فلاور باکس انجام می‌شود.

دیگر اینکه ما در ایده سبز به عنوان طراح و مجری فضای سبز ترجیح می‌دهیم فلاورباکس را با باغچه مقایسه کنیم، نه گلدان! در واقع اگر فلاور باکس را چیزی بین باغچه و گلدان در نظر بگیریم، ماهیت آن به باغچه شباهت بیشتری دارد. با این ‌حال به دلیل پرسش مکرر شما درباره کاربرد فلاور باکس و تفاوت فلاور باکس با گلدان در ادامه به مهم‌ترین تفاوت‌های فلاور باکس با گلدان اشاره شده:

◀ مقاومت بالا

چون فلاور باکس یا پلنتر عموما در محوطه سازی باغ و ویلا و فضای سبز شهری استفاده می‌شود، مقاومت آن مهم است. البته ممکن است فلاور باکس در دکوراسیون داخلی منازل یا ادارات هم بکار رود. در آن‌صورت می‌توان از انواع فلاور باکس با مقاومت پایین‌تر کمک گرفت. اما اکثر فلاور باکس‌های موجود در بازار دارای مقاومت بالا برای تحمل شرایط محیطی پیچیده هستند.

◀ ساختار بهینه

تفاوت فلاور باکس با گلدان در این است که ساختار داخلی و بیرونی فلاورباکس شرایط مناسب‌تری دارد. به این معنی که فلاور باکس یک بستر حرفه‌ای برای کاشت و پرورش گل‌وگیاه و درختچه‌های زینتی فراهم می‌کند. در فلاور باکس‌های تخصصی، فضای داخلی فلاور باکس چند لایه بوده و زهکشی و سیستم تهویه خوبی دارد. همچنین پیاده سازی سیستم آبیاری خودکار در فلاورباکس بسیار آسان است. در فلاورباکس حرفه‌ای، آب و مواد مغزی بطور یکنواخت به ریشه گیاه می‌رسند. در نتیجه در فلاورباکس رشد پایدار و پیوسته‌ای برای گیاه اتفاق می‌‌افتد.

◀ قابلیت جابجایی

از دیگر مزایای فلاور باکس قابلیت جابجایی آن است. ممکن است بگویید که این ویژگی در گلدان هم وجود دارد. در پاسخ می‌گوییم که گلدان‌های شهری غالبا به‌صورت ثابت کار گذاشته می‌شوند. اما ما در فلاور باکس به عنوان یک باغچه پرتابل، قابلیت جابجایی را هم خواهیم داشت.

◀ امکان کاشت درخت در فلاور باکس

یکی از تفاوت‌های فلاور باکس با گلدان در این است که ما معمولا در گلدان محدودیت فضا داریم. یعنی  شاید گلدان فضای محصور برای کاشت اقلامی مثل گل‌و‌گیاه آپارتمانی را فراهم کند اما به اندازه باغچه مفید نیست! گیاه برای رشد نیاز به گردش هوا، آبیاری هدفمند و تقسیم مواد مغذی به شکل عادلانه دارد. متاسفانه در گلدان‌های معمولی این نیاز به طور کامل برآورده نمی‌شود.

◀ طراحی مدرن

دیگر تفاوت فلاور باکس با گلدان به ظاهر مدرن، شیک و مینیمال فلاور باکس مربوط است. یک فلاور باکس به جای تمرکز بر نقش‌و‌نگار یا حتی رنگ بدنه، بر کارای تمرکز دارد. به همین دلیل معمولا فلاور باکس‌های را در طرح‌های ساده می‌بینیم. البته نه به این معنی که اگر یک فلاور باکس فانتزی دیدید به ماهیت آن شک ببرید. به هر حال فلاورباکس هم می‌تواند سفارشی و در نقوش و سبک‌های مختلف طراحی شود. آنچه بیشتر دیده می‌شود همان فرم مستطیلی ساده در رنگ‌های خنثی یا بیسیک است.

◀ قیمت فلاور باکس

یکی از دلایل محبوبیت فلاور باکس قیمت مناسب آن است. در واقع قیمت فلاور باکس با این حجم از مزایا بسیار مقرون به صرفه است.

تفاوت فلاور باکس با گلدان از نظر قیمت

تفاوت فلاور باکس با گلدان از نظر قیمت
تفاوت فلاور باکس با گلدان از نظر قیمت

فلاورباکس به دلیل ساختار خاص خود عمر گیاه را افزایش داده و هزینه‌های تجدید گیاه را کاهش می‌دهد. قیمت فلاور باکس را بر اساس متریال به کار رفته در آن، ابعاد و حجم سفارش مشخص می‌کنند. در شرکت ایده سبز نه تنها قیمت فلاور باکس بسیار مناسب است که امکان پیاده سازی و محوطه سازی با فلاور باکس توسط این تیم نیز وجود دارد. برای ارتباط با ما و طرح سوالات و سفارشات خود می‌توانید با شماره‌های ۰۲۱۷۷۲۴۵۲۹۵، ۰۹۱۲۶۴۹۴۹۲۶ و  ۰۹۱۲۱۱۷۳۲۶۶ تماس بگیرید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

کاشمر سلام

رسانه کاشمر سلام، از سال 1398 با هدف فراهم سازی بستری برای ارائه بروزترین مطالب خبری و فرهنگی هنری در فضای مجازی با دوری از هرگونه حاشیه سازی کار خود را آغاز نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا