رپورتاژ

بررسی راه‌های اثبات جعل سند

به منظور اهمیت داشتن موضوع جعل سند قصد داریم که در ادامه مطالبی را درباره این مورد و راه‌های اثبات جعل سند برای شما بیان کنیم.

سند یکی از مهم ترین ادله‌ای است که برای اثبات دعوی در امور مدنی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به علت اهمیت زیادی که این اسناد در دعاوی دارند و می‌توانند بر رای دادگاه تاثیر بگذارند، باید اصل بودن آن ثابت شود تا از ارائه سند‌های جعلی به دادگاه جلوگیری شود. کمک گرفتن از بهترین وکیل پایه یک شیراز درباره این موضوع می‌تواند کمک زیادی به شما بکند. به منظور اهمیت داشتن این موضوع یعنی جعل سند قصد داریم که در ادامه مطالبی را درباره این مورد و راه‌های اثبات جعل سند برای شما بیان کنیم. در صورتی که این موارد برای شما کاربردی و مفید است، می‌توانید تا پایان با ما همراه شوید.

بررسی راه‌های اثبات جعل سند
بررسی راه‌های اثبات جعل سند

سند چیست؟

بر اساس تعریفی که در ماده ۱۲۸۴ قانون مدنی آمده است، سند یک نوشته است که از آن در مقام دعوی یا دفاع بتوان استفاده کرد و قابل استناد باشد. با توجه به تعریف سند در این ماده می‌توان ارکان یک سند را شناسایی کرد. این ارکان عبارت هستند از نوشته بودن و دارای قابلیت استناد در مقام اثبات دعوی و دفاع کردن در محکمه و دادگاه.

در دو ماده بعدی یعنی در ماده ۱۲۸۶ در خصوص انواع سند صحبت شده است. این ماده سند را به دو دسته‌ی سند عادی و سند رسمی تقسیم بندی می‌کند. اسناد عادی و اسناد رسمی با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند و به همین خاطر قانونگذار در ماده‌های بعدی به تعریف این دو سند پرداخته است.

شما می‌توانید برای اینکه در خصوص این اسناد اطلاعات بیشتری را بدست آورده و از آن‌ها آگاهی پیدا کنید از بهترین وکیل پایه یک شیراز کمک بگیرید.

اطلاعاتی در خصوص جعل کردن سند 

اگر بخواهیم واژه جعل کردن را در لغت معنا کنیم به معانی دگرگون کردن، قرار دادن و منقلب نمودن برخورد می‌کنیم. بر اساس قوانینی که در کشور ما وجود دارد، جعل کردن اسناد یک جرم شناخته می‌شود و دارای مجازات می‌باشد. بر اساس حقوق کیفری در کشور ، ما دو نوع جعل سند داریم و این دو نوع جعل سند عبارت هستند از جعل مادی و جعل مفادی.

معمولا جعل سند در رابطه با یک نوشته یا سند اتفاق می‌افتد. یکی از راه‌های جعل سند ساختن و ایجاد کردن یک سند به صورت غیر قانونی است. از دیگر راه‌ها دخل و تصرف کردن در سندی دیگر و تغییر دادن آن می‌باشد.

در صورتی که دادگاه تشخیص دهد سندی جعلی باشد، آن سند اعتبار خودش را از دست می‌دهد. سند با از دست دادن اعتبارش، آثار و دعاوی حقوقیش نیز از بین می‌رود و دیگر قابلیتی ندارد. شما می‌توانید برای جلوگیری کردن از وقوع چنین اتفاقی از بهترین وکیل پایه یک شیراز کمک بگیرید تا در این مورد به شما کمک کرده و راهنمایی‌های لازم را در اختیار شما قرار دهد. راه‌های اثبات جعل سند به شما کمک می‌کند که قبل از هر چیزی متوجه جعلی بودن یک سند شوید. در ادامه به این موضوع می‌پردازیم.

راه‌های اثبات جعل سند

بر اساس قوانی و مقرراتی که در کشور ما وجود دارد، دادگاه ادعای جعل سند و مدارک را به شخص ارائه دهنده ابلاغ می‌کند. اگر این شخص همچنان اصرار به استفاده از این سند داشته باشد، دادگاه ۱۰ روز به آن شخص مهلت می‌دهد تا اصل سندی که به دادگاه ارائه داده است را به دادگاه آورده و به دادگاه تسلیم کند. اگر شخص از این انجام این کار و ارائه دادن اصل سند به دادگاه سر باز زند،سند او از لیست اسنادی که دارای قابلیت استناد دارد، خارج می‌شود.

راه‌های اثبات جعل سند
راه‌های اثبات جعل سند

بر اساس قانون و مقررات موجود درباره این موضوع راه‌های اثبات جعل سند شامل موارد زیر می‌باشد.

 تطبیق دادن مفاد سند ارائه شده با اسناد دیگر

یکی از روش‌ها و راه‌هایی که در پیش روی دادگاه برای بررسی جعل سند وجود دارد، مطابقت دادن سند با اسناد دیگر و پیدا کردن تعارض در میان آن‌ها است.

ارجاع دادن موضوع به کارشناس مربوطه

دادگاه در صورتی که نیاز به بررسی دقیق یک سند داشته باشد، می‌تواند آن سند را به کارشناس رسمی و یا اداره تشخیص هویت پلیسی که مورد اطمینان و اعتماد باشد، بفرستد تا سند به طور کامل بررسی شود. اگر جعل سند بسیار حرفه ای صورت گرفته باشد، تشخیص آن برای قاضی دادگاه بسیار سخت و دشوار است و به همین خاطر کارشناسان به کمک قاضی دادگاه می‌آیند. کارشناسان بررسی کننده از روش‌های مختلف فیزیکی و شیمیایی و مقایسه ای برای پی بردن به جعلی بودن سند استفاده می‌کنند.

در این مورد از راه‌های اثبات جعل سند دادگاه مجبور به پذیرفتن نظر کارشناس نیست اما باید نظر کارشناس را با دلایل و توجیه رد کند.

استکتاب 

در این مورد از  راه‌های اثبات جعل سند در صورتی که مهر، امضاء و یا اثر انگشت قابل اطمینان و صحیحی از شخص منکر در دسترس نباشد، بر اساس قانون و مقررات موجود شخص استناد کننده می‌تواند از شخص منکر در صورتی که زنده باشد، درخواست کند که به دادگاه آمده و از او بخواهد که سندی را امضاء کرده یا بنویسد تا با اسناد ارائه شده مطابقت داده شده و مقایسه بین دو مورد در دسترس صورت بگیرد.

اگر شخص در دادگاه حاضر نشود و حاضر شدن و استکتاب در دادگاه امتناع کند، می‌توان اینطور برداشت کرد که سند جعلی است و صحت و اصالت ندارد.

تحقیق کردن از شاهدان و افراد مطلع

در این راه از راه‌های اثبات جعل سند دادگاه دیگر به مهر و امضاء یا خط نوشته درون سند کاری ندارد و تنها چیزی که ملاک دادگاه قرار می‌گیرد، شهادت دادن شاهدان این سند بر تنظیم سند و انتساب دادن امضای موجود در سند به منتسب الیه می‌باشد.

تحقیق کردن از شاهدان و افراد مطلع
تحقیق کردن از شاهدان و افراد مطلع

تطبیق دادن مهر و امضاء و اثر انگشت سند مورد نظر با اسناد مسلم الصدور

این راه به عنوان یکی از رایج ترین راه‌های اثبات جعل سند شناخته می‌شود. در این راه مقایسه ای بین اسناد صورت می‌گیرد و اسنادی که قبلا جعلی بودن ان‌ها اثبات شده در این روش مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

اگر از طریق راه‌های بالا نتوانیم اصالت و صحت و درستی یک سند را ثابت کنیم آن سند را جعلی تلقی می‌کنیم و در صورتی که شخصی از آن سند در دادگاه استفاده کند، با او به صورت قانونی برخورد می‌کنیم. در صورتی که نیاز به راهنمایی و کمک بیشتری در این زمینه دارید از بهترین وکیل پایه یک شیراز کمک بگیرید.

کلام آخر 

در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با سند جعلی و راه‌های اثبات جعل سند آشنا کنیماگر اطلاعات بیشتری در خصوص این موارد نیاز دارید، کمک گرفتن از بهترین وکیل پایه یک شیراز می‌توانید بهترین کاری باشد که در این زمینه انجام می‌دهید. این وکیل با ارائه اطلاعات درست و کمک به شما می‌تواند شما را با این گونه موارد آشنا کند. از اینکه با نگاه پر از مهرتان تا پایان با ما همراه بودید، از شما بسیار سپاسگزاریم.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

کاشمر سلام

رسانه کاشمر سلام، از سال 1398 با هدف فراهم سازی بستری برای ارائه بروزترین مطالب خبری و فرهنگی هنری در فضای مجازی با دوری از هرگونه حاشیه سازی کار خود را آغاز نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا