رپورتاژ

سیستم گرمایش تابشی گازی چیست؟

سیستم گرمایش تابشی گازی چیست؟

سیستم گرمایش تابشی گازی که به آن گرماتاب هم می‌گویند یکی از سیستم‌های نوین در حوزه گرمایش انواع فضاها است که مزایای بسیاری دارد.

سیستم گرمایش تابشی گازی از جمله سیستم‌های پرکاربرد و پرطرفدار برای واحدهای تولیدی، گلخانه‌ها، رستوران‌ها و حتی خانه‌ها است. راه‌اندازی این سیستم، سریع‌تر و آسان‌تر از سیستم‌های گرمایشی حرارت مرکزی و همرفتی است؛ زیرا نیازی به لوله‌کشی‌های وسیع و نصب تجهیزات پیچیده ندارد.

مزیت سیستم گرمایش تابشی گازی زیاد است؛ به همین دلیل فکر می‌کنیم اگر با این سیستم آشنا شوید، آن را برای گرمایش فضاهای تولیدی، تجاری و اداری خود انتخاب خواهید کرد.

سیستم گرمایش تابشی گازی چطور کار می‌کند؟

مکانیسم عمل سیستم‌های گرمایشی تابشی گرماتاب گازی مانند تابش نور خورشید است؛ به این صورت که انرژی حرارتی از سمت دستگاه به اطراف تابانده می‌شود. این انرژی بعد از برخورد به سطح اجسام، آنها را گرم می‌کند.

در دستگاه‌های گازی، المنت‌هایی وجود دارد که وقتی جریان برق از آنها عبور می‌کند، در اثر مقاومت، داغ می‌شوند. انرژی گرمایی ایجاد شده توسط یک رفلکتور به سمت پایین منعکس می‌شود. به همین دلیل دستگاه‌های گرمایش تابشی را اغلب نزدیک سقف سالن یا در قسمت بالای دیوار نصب می‌کنند.

در روش‌های قدیمی گرمایشی، حرارت به کمک جریان هوا در سالن منتقل می‌شد؛ یعنی اول به کمک دیگ بخار یا کوره هوای گرم، سیالی مثل هوا یا آب، گرم می‌شد؛ سپس هوای گرم ایجاد شده به کمک فن‌هایی در فضا به گردش در می‌آمد و همه‌جا را گرم می‌کرد.

سیستم گرمایش تابشی گازی نیازی به گرم کردن هوای اتاق یا سوله ندارد و مستقیما خود اجسام را گرم می‌کند. این روش گرمایشی، مزیت‌های زیادی را برای این نوع از سیستم‌ها به دنبال دارد که برخی از آنها را با هم مرور می‌کنیم.

سیستم گرمایش تابشی گازی
سیستم گرمایش تابشی گازی

نصب انواع هیترهای تابشی گازی

بعضی از دستگاه های گرمایشی گازی تابشی روی سقف یا در قسمت بالای دیوار نصب می‌شوند و انرژی حرارتی را به اجسامی که روی کف سالن قرار گرفته‌اند، می‌تابانند. مدل های استوانه‌ای شکل دستگاه تابشی وجود دارد که شعاع های حرارتی را در تمام ۳۶۰ درجه اطرافشان پراکنده می‌کنند.

بعضی دیگر از این دستگاه ها، دارای پایه هستند که آنها را به زمین متصل می‌کند و یا به دیوار نصب می‌شوند و با نام هیتر دکوراتیو شناخته شده‌اند.

گروه دیگری از دستگاه های تابشی گازی، قابل جابجایی هستند و شما می‌توانید برحسب ضرورت، آن را از یک طرف سالن به طرف دیگر آن ببرید یا به اتاق دیگر منتقل کنید. این دستگاه ها در فصل تابستان جمع می‌شوند و با شروع فصل سرما می‌توانید دوباره از آنها استفاده کنید.

سیستم گرمایش تابشی گازی گرماسرما سازه نصب و راه‌اندازی آسانی دارد.

مزیت های سیستم گرمایش تابشی گازی

 • نصب و راه‌اندازی این سیستم گرمایشی، بسیار سریع و راحت است؛ چون نیازی به لوله‌کشی، کابل‌کشی، کندن زمین یا نصب تجهیزات پیچیده ندارد.
 • سیستم های گرمایشی تابشی بازدهی حرارتی بالایی دارند و پس از روشن شدن، در زمان کوتاهی، اطرافشان را گرم می‌کنند.
 • اگر نیاز باشد فقط بخشی از فضای اتاق را گرم کنید، دستگاه تابشی در این زمینه به شما کمک می‌کند.
 • سیستم گرمایش تابشی گازی اتلاف گرمایی کمی دارد؛ چون برخلاف سیستم های همرفتی، هوای گرم شده در قسمت بالای اتاق جمع نمی‌شود. در واقع حرارت فقط در اطراف افراد و اجسام ایجاد می‌شود.
 • دستگاه تابشی گازی، هوا را آلوده نمی‌کند و دوده ندارد؛ در نتیجه برای استفاده در فضایی که کودکان، سالمندان یا افراد بیمار در آن تردد می‌کنند بسیار مناسب است. از طرفی چون باعث گردش هوای گرم در اتاق نمی‌شود، آلودگی احتمالی موجود در بخشی از فضا به بخش های دیگر منتقل نمی‌شود.
 • دستگاه های تابشی نصب شده در یک مکان، مستقل از هم کار می‌کنند و اگر یکی از آنها خراب شود تا نیازی به تعمیر پیدا کند، بقیه دستگاه‌ها همچنان می‌توانند به کار خود ادامه دهند.
 • این دستگاه ها فضای کمی را به خود اختصاص می‌دهند و فضای اتاق یا سالن را محدود نمی‌کنند.
 • اگر سالن مورد نظر شما پررفت‌ و آمد است و درب آن زیاد باز و بسته می‌شود، سیستم گرمایش تابشی گازی برایتان مناسب است.
 • دستگاه های تابشی گازی معمولا ظاهر زیبایی هم دارند و فضای اتاق را هم مدرن و زیبا می‌کنند.
 • دستگاه های گازی پرتابل، قابل جابجایی هستند و اگر بخواهید دکوراسیون اتاق را عوض کنید، می‌توانید آنها را به‌ راحتی جابجا کنید.
گرماتاب
گرماتاب

این سیستم های گرمایشی در چه فضاهایی کاربرد بیشتری دارند؟

کاربرد سیستم گرمایش تابشی گازی به دلیل مزیت های آن، بسیار گسترده و متنوع است. این سیستم را می‌توانید در سالن های صنعتی و تولیدی، کارگاه ها، تعمیرگاه ها، سالن های پرورش دام و طیور، گلخانه‌ها، ورزشگاه ها، رستوران ها، ویلا، باغ، آلاچیق و کافی‌شاپ استفاده کنید.

در مجموع سیستم گرمایشی تابشی برای هر مکانی که نیاز به گرمایش مقطعی و موضعی دارد، مناسب است. در مجموع از گرماتاب می‌توانید در تمام مجموعه‌هایی که به گرمایش نیاز دارند استفاده کنید.

نکاتی که باید هنگام خریدن دستگاه های تابشی گازی به آنها دقت کنید:

 • به برچسب انرژی روی دستگاه توجه کنید. دستگاهی را انتخاب کنید که مصرف سوخت آن پایین باشد تا هزینه نهایی قبض گاز زیاد نشود.
 • سیستم گرمایش تابشی گازی که می‌خرید باید استاندارد باشد. ایمنی این دستگاه‌ها بسیار مهم است. اغلب سازندگان، سنسورهای اتوماتی را روی دستگاه نصب می‌کنند تا اگر دما از میزان مشخصی بیشتر شود، آن را خاموش کنند. این مساله جلوی خطر و آتش‌سوزی احتمالی را می‌گیرد.
 • برندهای مختلفی دستگاه های گازی تابشی تولید می‌کنند که سایز، توان حرارتی و عملکرد آنها متفاوت است. از بین مدل های مختلف تولید شده، دستگاهی را خریداری کنید که متناسب با متراژ اتاق یا فضای سالن شما باشد.
 • اگر بخواهید برای فضای بزرگی از تعدادی دستگاه تابشی گازی استفاده کنید، تعداد و فاصله هر هیتر با دیگری باید با محاسبات دقیق مشخص شود تا هم فضا خوب گرم شود و هم مجبور به خرید دستگاه اضافی نباشید.
 • قبل از خرید، ببینید چقدر می‌خواهید برای دستگاه گرمایشی هزینه کنید.

قیمت هر دستگاه تابشی گازی بر چه اساسی تعیین می‌شود؟

 • مواد اولیه‌ای که دستگاه گرمایشی از آن تهیه شده است در قیمت نهایی آن موثرند.
 • اندازه دستگاه و توان حرارتی آن از دیگر عوامل موثر بر قیمت آن است.
 • عملکرد دستگاه و وجود سنسورهای خودکار در آن هم در افزایش قیمت نقش دارند.
 • برند سازنده و اعتبار آن باعث افزایش قیمت دستگاه می‌شود.
 • اگر تولیدکننده یا فروشنده دستگاه گرمایشی، تامین قطعات آن را تضمین کند یا خدمات پس از فروش داشته باشد، کمی قیمت بالاتر توجیه منطقی دارد و ارزشمند است.
 • گاهی هزینه ارسال توسط باربری یا تیپاکس به شهرهای دیگر به هزینه اولیه اضافه می‌شود.

انتخاب و خرید سیستم گرمایش تابشی گازی

دستگاه تابشی گازی برای گرم کردن فضاهای کوچک یا مکان هایی که دارای بخش ها و پارتیشن های مختلف هستند، بسیار مناسب است.

در صورتی‌ که به دلیل نبود سیستم گاز شهری یا سختی انتقال کپسول های گاز مایع، نتوانید از دستگاه های گرمایشی گازی استفاده کنید، سیستم تابشی گازی انتخاب کاربردی برای شماست.

فراموش نکنید که از میان برندها و مدل های مختلف دستگاه های گرمایشی تابشی، باید دستگاهی را که با نیاز حرارتی اتاق یا محیط کار شما متناسب است، خریداری کنید. انتخاب نامناسب، هزینه زیادی را به شما تحمیل می‌کند.

با اتمام ساعت کاری، حتما دستگاه را خاموش کنید تا هم هزینه برق مصرفی شما کمتر شود و هم ایمنی محیط کارتان حفظ شود. نگران سرمای سالن در روز کاری بعد نباشید؛ چون اگر فردا بلافاصله بعد از شروع ساعت کاری، دستگاه را روشن کنید در مدت کوتاهی فضا کاملا گرم می‌شود.

این دستگاه‌ها نیازی به تجهیزات وسیع و جاگیر ندارند و خیلی آسان و سریع نصب می‌شوند. هوا را آلوده نمی‌کنند و بازدهی گرمایی زیادی دارند.

تنوع و زیبایی دستگاه های تابشی گازی زیاد است و می‌توانید به‌ راحتی دستگاه موردنظر خود را پیدا کنید و بخرید.

برای ایمنی بیشتر حتما به استاندارد بودن و کیفیت بالای دستگاه گازی تابشی که می‌خواهید بخرید، توجه کنید.

پیش از انتخاب و راه اندازی سیستم گرمایش تابشی گازی حتما با متخصصان باتجربه مشورت کنید.

گرمایش تابشی
گرمایش تابشی

خرید سیستم گرماتاب مناسب

برای خرید سیستم گرماتاب با کیفیت و قیمت مناسب می‌توانید به شرکت گرماسرما سازه اعتماد کرده و محصولی مرغوب خریداری کنید. سیستم گرمایش تابشی گازی گرماسازه بالاترین راندمان حرارتی را داده و در کمترین زمان ممکن به گرمایش کامل محیط خواهید رسید.

سیستم گرمایش تابشی گازی یا همان گرماتاب باید دارای گارانتی معتبر باشد. برند گرماسرما سازه این سیستم گرمایش تابشی را با ۵ سال گارانتی طلایی و ۱۵ سال خدمات پس از فروش تحویل داده تا دغدغه‌ای از این بابت نداشته باشید.

برای خرید هیتر تابشی کافی است به سایت گرماسازه سری بزنید و یا با شماره ۰۲۱۲۲۰۳۲۰۰۲ تماس بگیرید تا بهترین محصول را متناسب با نیازتان دریافت کنید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

کاشمر سلام

رسانه کاشمر سلام، از سال 1398 با هدف فراهم سازی بستری برای ارائه بروزترین مطالب خبری و فرهنگی هنری در فضای مجازی با دوری از هرگونه حاشیه سازی کار خود را آغاز نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا