رپورتاژ

فرش ایرانی رو بشناسیم

فرش ایرانی رو بشناسیم

فرش ایرانی هر آنچه باید بدانیم

فرش ایرانی، صنعتی است که از گذشته ها با نام و اعتبار هنر ایرانی عجین شده و وارد خانه های ما شده است. خرید فرش ایرانی برای خانه، این امکان را به ما می دهد تا تاریخ چندین ساله ایران را در تار و پودش احساس کنیم. حتما در بازار فرش، نقوش و طرح های زیبای فرش اصیل ایرانی را دیده اید. وجود فرش در ابعاد و اندازه های مختلف و رنگ های زنده و طرح های متنوع، سبب تشویق افراد به خرید یک تخته از آن می شود. فرش های ایرانی طرفداران زیادی دارد و از محبویت و شهرت زیادی در بین جهانیان نیر برخوردار است. در ادامه این مقاله قصد داریم در مورد شهرت و دلایل اعتبار فرش ایرانی با شما صحبت کنیم.

تاریخچه فرش ایرانی

کارشناسان فرش معتقدند که قالی و فرش بافی و انواع بافت در ابتدا از آسیا آغاز شده است. طبق مستندات قدیمی به دست آمده، اولین فرش بافی در ایران، ترکستان، قفقاز آغاز شده است. قدیمی ترین فرش جهان یافته شده، فرش پازیریک نام دارد که قدمت آن به ۵۰۰ سال قبل از میلاد می رسد. نقش و نگارهای روی این فرش، شبهه به نگارها و حجاری های تخت جمشید است. همچنین آتنیوس نکراسیتی، توصیفی از قالی ایرانی با حاشیه خوش نقش و هیکل های مردان و شمایلی از شیر دال افسانه ای ایران و جانوران دیگر آورده است.

بافت فرش در دوران اشکانی نیز رواج داشت، در آن زمان ایرانیان منسوجات ابریشمی می بافتند. برجسته ترین قطعه به دست آمده از آن دوران، منسوجی پرزدار به صورت پرزهای فرفری است، که شاید قدیمی ترین فرش پرزدار ایرانی باشد که در شهر قومس ایران پیدا شده است.

در دوره ساسانی هنر و صنایع دستی رشد زیادی داشت. طبق تاریخ، امپراطور روم پارچه های نفیس و بافته های دستی، قالی های گره باف و فرش های سوزن دوزی بسیاری را به تاراج برد. از دیگر فرش های دوران ساسانی یاد شده در تاریخ، ”فرش بهارستان” یا ”قالی بهار خسرو” نام دارد. این فرش، تالار بار عام خسروپرویز قرار داشت و حاشیه آن با سنگ های گرانبها مانند زمرد، یاقوت، مروارید و فیروزه آراسته شده بود.

پس از گذشت سال ها حضور دو فرد در خاک ایران توانست هنر قالی بافی در ایران را رونق بخشد، این دو شخصیت ترکان سلجوقی و تیمور لنگ بودند. که با تغییر در طراحی و نقشه فرش ایرانی و استفاده از طرح هایی با خطوط دوار و منحنی و استفاده از موتیف های پیچک و گل، حیوانات و پرندگان، توانستند نوعی هنر قالی بافی در ایران را متحول کنند. ظرافت و دقت بالای فرش های ایرانی، همیشه مورد توجه بوده و بیشتر به عنوان جنبه تزئینی مورد استفاده قرار می گیرد.

دلایل محبوبیت فرش ایرانی

یکی از علل مهم محبوبیت فرش ایرانی، نقش و نگار و ظرافت زیاد آن می باشد. وجود رنگ های دلنواز و متنوع در بافت فرش، و استفاده از مواد اولیه با کیفیت برای بافت آن سبب شده تا فرش زنده و طبیعی به چشم آید. طرح های متنوع و ظریف فرش ایرانی، چشم هر بیننده ای را مجذوب خود می نماید، این موارد در کنار یکدیگر سبب شده تا فرش های بافت ایران، محبوبیت جهانی کسب کنند.

انواع فرش های ایرانی

انواع فرش های ایرانی
انواع فرش های ایرانی

با توجه به این موضوع که ایران مهد صنعت فرش در جهان می باشد، باز افرادی هستند که اطلاعات کافی در مورد انواع این هنر ایرانی ندارند. در ادامه می خواهیم انواع فرش های ایرانی را با توضیح کوتاهی معرفی کنیم.

 • فرش تبریز

قدمت بافت فرش در تبریز به دوران صفویه می رسد. فرش تبریز، ریز بافت ترین در فرش ایرانی را دارد. مواد اولیه بافت فرش تبریز معمولا از ابریشم یا پشم است. این نوع فرش غالبا در رج شمار بالا بافته می شود و پرز کوتاهی دارد و در اصطلاح بصری، دارای عمق هستند.

 • فرش کاشان

فرش کاشان
فرش کاشان
فرش کاشان
فرش کاشان

ارتفاع خواب در فرش کاشان، متوسط است و عمدتا ریز بافت و ظریف هستند. رنگ بندی فرش کاشان، تند با کنتراست بالا است. اما امروزه با توجه با سلیقه مشتریان، از رنگ های ملایم نیز در بافت فرش کاشان استفاده می شود. رنگ بندی فرش های کاشان بیشتر شامل رنگ های سفید عاجی، خاکستری، قهوه‌ای و توتونی است.قیمت فرش کاشان در دسته فرش ارزان قیمت میباشد

 • فرش ترکمن

از جمله طرح های معروف فرش ترکمن می توان به، ترکمن قاشقی، ترکمن آخال یا طرح چشم غزال و طرح چهار فصل اشاره کرد. مدل فرش های ترکمن در اندازه های بین ۱ تا ۱۲ و در رنگ های قرمز، سرمه ای، سبز پر رنگ، سفید و بژ بافته می شوند. در گذشته در رنگ آمیزی الیاف، تنها از رنگ های طبیعی استفاده می شد، اما امروزه رنگ های شیمیایی نیز در آن استفاده می شود.

 • فرش مود خراسان

مود از شهر های نزدیک بیرجند در استان خراسان است. بافت فرش های این شهر شبیه به بافت فرش مشهد است و شهرت جهانی دارد. رنگبندی این نوع فرش ها، معمولا تیره و در ابعاد ۸ متر مربع می باشد.

 • فرش زنجان

فرش زنجان قدمتی دیرینه دارد و بخشی از صادرات ایران می باشد. فرش زنجان به علت طرح و رنگ زیبایی که دارد، بسیار مورد توجه کشورهای اروپایی است.

البته فرش های ایرانی، انواع مختلفی دارند که ما تنها به چند نمونه از آن اشاره کردیم. از دیگر انواع فرش می توان به مدل بلوچی، مدل بیرجند، مدل شیراز و … اشاره نمود.

انواع طرح فرش های ایرانی

نقش و نگارهایی که در فرش‌ های ایرانی و شرقی دیده می شود، معانی و مفاهیم مختلفی دارد که با توجه به شهر بافت فرش متفاوت خواهد بود. برخی از طرح های  بسیار متداول هستند، مانند بته جقه، گل، هراتی، میناخانی و شاه عباسی. فرش های ایرانی طرح‌ و نقوش کمی دارند و تقریبا همه آنها در زمینه، حاشیه انواع فرش، علی الخصوص فرش های سنتی، دیده می شوند.

بدون شک زیبایی نقش، رنگ و طرح فرش ایرانی در دنیا بسیار زبانزد است. تعدادی از نقوش معروف فرش ایرانی شامل موارد زیر می باشند:

 • طرح فرش شاه عباسی
 • طرح اسلیمی
 • فرش طرح افشان
 • طرح بته جقه
 • طرح فرش درختی
 • طرح شکارگاه
 • طرح ترکمن
 • طرح خشتی
 • طرح محرابی
 • طرح گل فرنگ
 • طرح هندسی
 • طرح تلفیقی

ویژگی های فرش ایرانی

فرش ایرانی تنها کفپوشی می باشد که بر اثر پا خوردن، شست و شو و نور، زیبایی خود را از دست نمی دهد. همه این ها از مزایای فرش های ایرانی هستند. فرش هر شهری از ایران، با توجه به شرایط ‌اقلیمی، جغرافیائی و فرهنگ آن منطقه با یکدیگر متفاوت می باشد.

بدون توجه به جغرافیا و شهر بافته شده، فرش ها به دلیل فرهنگ های مختلف، با یکدیگر شباهت و تفاوت هایی دارند. ازجمله تفاوت های فرش می توان به نوع بافت، مواد اولیه و نقش و نگار فرش اشاره نمود. بافت فرش توسط دو استاد، حتی اگر طرح و نقش ثابتی نیز داشته باشند، می تواند متفاوت باشد.

فرش با کیفیت ایرانی باید چند ویژگی هایی داشته باشد:

 • فرش باید دارای ابعاد درست باشد
 • در بافت آن از پشم درجه یک استفاده شده باشد
 • رنگ الیاف باید ثابت بوده و رنگ پس ندهد

فرش ماشینی ایرانی

کارخانجات تولید فرش ماشینی در ایران بسیار زیاد است، اما در بعضی از شهرها تعداد این کارخانه ها بسیار است. از جمله این شهر ها می توان به کاشان و آران و بیدگل اشاره نمود که به عنوان پایتخت فرش ماشینی ایران خطاب می شوند. در این شهر ها بیش از ۷۰۰ واحد تولیدی فرش ماشینی وجود دارد. البته در شهر ها دیگر، مانند یزد، مشهد، دلیجان، اصفهان و چند شهر دیگر نیز تولید فرش ماشینی رایج است.

فرش های ایرانی از گذشته تاکنون، بسیار مشهور و مورد توجه کشور های محتلف بوده اند. در این زمینه، ایران یکی از صادر کنندگان بزرگ فرش می باشد. با توجه به اینکه امروزه خرید انلاین فرش بسیار باب شده است، تولید کنندگان زیادی در این زمینه فعالیت دارند. امروز طرح فرش های ایرانی، بسیار جدیدتر و خوش رنگ تر شده که سبب جذب بیشتر مشتریان شده است.

فرش ماشینی ایرانی
فرش ماشینی ایرانی

کارخانه فرش کاشان از تولیدکنندگانی است که فرش ارزان و باکیفیت می فروشد. ارزان بودن فرش های این مجموعه به معنای پایین بودن کیفیت آن نیست، بلکه به دلیل عرضه مستقیم فرش از کارخانه و حذف واسطه ها و هزینه های اضافی، قیمت فرش پایین تر از بازار فرش به دست مشتری می رسد.

بنابراین برای بررسی طرح و رنگ و ابعاد فرش ها می توانید به سایت www.bfarsh.com مراجعه و فرش مورد نظر خود را انتخاب و با قیمت ارزان به صورت اینترنتی خریداری نمایید.

کلام آخر

در این مقاله سعی کردیم شما را به طور مختصر با تاریخچه فرش ایرانی آشنا کنیم. امیدواریم که این مطالب برای شما مفید بوده باشه و توانسته باشید بهره لازم را از آن ببرید. بهتر است قبل از خرید فرش ایرانی ارزان، با انواع فرش آشنایی کافی داشته باشید تا دچار ضرر نشوید.‌ برای خرید فرش باید به عواملی چون، جنس نخ خواب، شانه و تراکم، ابعاد فرش و داشتن گارانتی معتبر توجه کرد.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

کاشمر سلام

رسانه کاشمر سلام، از سال 1398 با هدف فراهم سازی بستری برای ارائه بروزترین مطالب خبری و فرهنگی هنری در فضای مجازی با دوری از هرگونه حاشیه سازی کار خود را آغاز نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا