رپورتاژ

انواع گیاهان قابل کشت در آب

برای نگهداری از گیاه در آب باید گیاه مناسب و مقاوم انتخاب و عوامل لازم برای رشد آن مانند کود، نور و آب کافی فراهم شود.

انواع گیاهان قابل کشت در آب
انواع گیاهان قابل کشت در آب

کسانی که به نگهداری از گیاهان علاقمند هستند، احتمالاً تاکنون گیاهانی که بدون نیاز به خاک و فقط در آب رشد می‌کنند را دیده اند. در واقع نگهداری از گیاهان قابل کشت در آب بسیار جذاب است و فقط باید عوامل لازم را فراهم کرد. تا انتهای مطالب همراه ما باشید تا اطلاعات بیشتری در خصوص گیاهان قابل کشت در آب به دست بیاورید.

چطور گیاهان قابل کشت در آب را پرورش دهیم؟

اگر شما به گل و گیاه و پرورش آن علاقمند هستید داشتن اطلاعات در خصوص پرورش گیاهان و درختان یکی از مواردی هست که باید در نظر بگیرید و برای این کار گاهی کمک گرفتن از یک مشاوره گیاه پزشکی می تواند به شما در پرورش گیاه مد نظرتان کمک کند. گیاهان قابل کشت در آب یکی از مواردی است که نیازمند مشاوره با یک متخصص می باشد.

پرورش گیاهان قابل کشت در آب مانند تکثیر گیاه از طریق قلمه است. یعنی همانطور که قلمه گیاه برای تکثیر درون ظرف آب قرار داده می شود، اما باید برای رشد آن چند نکته را در نظر گرفت. در ادامه به این نکات اشاره شده است:

تامین نور مورد نیاز

برای پرورش گیاه در آب باید نور متناسب با گیاه مد نظر تامین شود. همانطور که مستحضر هستید؛ یکی از عوامل مهم برای فتوسنتز گیاه نور است و اگر نور به درستی دریافت نشود گیاه رشد نمی ‌کند.

انتخاب ظرف مناسب

برای کشت گیاه در آب باید یک ظرف بدون منافذ که آب از آن خارج نشود، انتخاب کنید. ما به شما توصیه می‌ کنیم؛ ظروف شیشه‌ای را به کار ببرید، زیرا به راحتی قابل دسترس بوده و می‌توان رشد ریشه گیاه را در آن مشاهده کرد.

کود دهی به گیاه
کود دهی به گیاه

کود دهی به گیاه

با توجه به اینکه این گیاهان در آب به راحتی ریشه می‌دهند، اما نیازمند مواد مغذی نیز هستند. بنابراین باید از یک نوع کود محلول در آب و متناسب با گیاه برای رشد آنها استفاده شود.

آب مناسب برای گیاه قابل کشت در آب

استفاده از آب بدون کولر برای رشد این گیاه بهترین روش است. برای دریافت نتیجه بهتر آب لوله کشی را در طول شب در دمای اتاق نگه دارید و سپس از آن استفاده کنید.

انواع گیاهان قابل کشت در آب

ما در ادامه مطلب در خصوص انواع گیاهان قابل کشت توضیح خواهیم داد که نسبت به این گیاهان آشنایی کافی داشته باشید ، و همچنین شما می توانید از این گیاهان بعضا در طراحی و اجرای فضای سبز استفاده کنید.

سبزی 

گیاهان و سبزی ها که دارای ساقه نرم باشند، قابل کشت در آب هستند. برای دریافت نتیجه بهتر باید گیاه را از ساقه نرم و سبز جدا کرد. برای کشت سبزی در آب باید یک قلمه از سبزی بالغ و سالم جدا کرده و در یک مکان آفتابی قرار دهید. زیرا آن‌ ها برای رشد نیازمند نور زیاد و غیر مستقیم هستند.

انواع گیاهان قابل کشت در آب
انواع گیاهان قابل کشت در آب

گل بی صبر

این مدل گیاه را می‌ توان به راحتی در آب پرورش داد. برای این کار باید در پایان فصل رشد آن، چند ساقه از گیاه جدا شده و درون ظرف آب قرار داد. هنگامی که ساقه‌ها داخل آب ریشه زدند در فصل بهار می‌توان آن ها را به باغچه یا گلدان انتقال داد.

بامبوی خوش شانس 

برای کشت این گیاه تنها کافی است درون ظرف آن آب کافی بریزید به کود نیاز ندارد و به راحتی رشد می ‌کند.

حسن یوسف 

حسن یوسف با برگ‌های رنگارنگ و زیبا سریعاً درون آب ریشه می‌ زند. برای تکثیر آن در آب کافی است ۲۰ سانت از ساقه آن جدا شود. برگ‌ های ساقه را جدا کرده و درون آب قرار دهید. برای دریافت نتیجه بهتر باید در یک مکان آفتابی قرار داده و ماهانه به آن کود دهید.

همیشه سبز چینی 

این گیاه مقاوم آپارتمانی نیازمند مراقبت و توجه کمی است. در واقع هم درون خاک و هم درون آب قابل کشت است. برای تکثیر آن در آب باید چند سانتی‌متر از ساقه آن جدا شود. لازم به ذکر است که قلمه مد نظر باید به اندازه‌ای باشد که قسمتی از آن زیر آب و قسمتی که دارای برگ است روی آب بماند.

چمن عروس 

برای کشت چمن عروس در آب باید یک قلمه ۲۰ سانتی از گیاه جدا شود. قسمتی که قرار است درون آب باشد نباید برگ داشته باشد، اما قسمت بیرون از آب برای رشد بهتر باید دارای چند برگ باشد.

گیاه گندمی

گیاه گندمی از گیاهان مقاوم و قابل کشت در آب می باشد. لازم به ذکر است که این گیاه علاوه بر رشد درون آب درون خاک نیز دارای رشد خوبی می باشد. برای کاشت این گیاه در آب باید چند قلمه از گیاه مادر جدا شده و درون ظرف شیشه ای پر از آب قرار داد. هنگامی که گیاه ریشه زد می ‌توان از آن درون آب نگهداری کرد یا به گلدان انتقال داد.

بگونیا

تمام انواع این گیاه به خوبی در آب رشد می‌ کنند. برای تکثیر آن در آب باید قلمه‌ ای که سالم و دارای گره است، جدا شود. برای ریشه زنی به چند هفته زمان لازم است. پس تا زمانی که ساقه و برگ‌ های آن سالم هستند، نگران رشد آن نباشید و به طور مرتب آب آن را تعویض کنید.

ضایعات سبزی

یک روش جالب و کم هزینه پرورش ضایعات سبزی در آب است. با توجه به اینکه ضایعات سبزی مانند برگ‌ های هویج، کاهو و پیازچه دور ریخته می ‌شوند، می‌ توان آنها را به طور مجدد پرورش داد. برای این کار باید حدود ۷ سانت از بخش پایین سبزی نگهداری شود و درون کاسه کم عمق آب قرار داد. پس از ریشه زنی یک گیاه جدید از مرکز آن رشد می ‌کند.

نتیجه گیری

حتماً شما نیز گیاهان قابل کشت در آب را دیده‌ اید، پس اگر به نگهداری از این گیاهان جذاب علاقه دارید با استفاده از روش ‌های بالا می‌ توانید آن ها را پرورش دهید. برای نگهداری از گیاه در آب باید گیاه مناسب و مقاوم انتخاب و عوامل لازم برای رشد آن مانند کود، نور و آب کافی فراهم شود.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

کاشمر سلام

رسانه کاشمر سلام، از سال 1398 با هدف فراهم سازی بستری برای ارائه بروزترین مطالب خبری و فرهنگی هنری در فضای مجازی با دوری از هرگونه حاشیه سازی کار خود را آغاز نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا