اخباراخبار فرهنگی

حکم یک سال زندانی حمید صفت خواننده رپ ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۲ صادر شد

حکم یک سال زندانی حمید صفت خواننده رپ ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۲ صادر شد

حکم یک سال زندانی حمید صفت خواننده رپ ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۲ صادر شد که خواننده رپ معروف که به قتل پدرخوانده‌ اش متهم بود در نهایت به پرداخت دیه و یک سال زندان محکوم شد.

زندانی شدن حمید صفت
زندانی شدن حمید صفت

رای نهایی پرونده حمید صفت

این خواننده‌ که از اتهام قتل پدر خوانده‌ اش تبرئه شده بود،

پس از طی کردن پیچ و خم‌های قضایی به خان آخر رسید و این رپر معروف براساس آخرین رأی قضات به یک سال زندان و پرداخت دیه محکوم شده است.

ماجرای پرونده حمید صفت

پرونده حمید صفت از مرداد سال۹۶ به جریان افتاد. آن روز حمید پس از آنکه فهمید مادرش با شوهرش درگیر شده و سیلی خورده است خودش را به خانه آنها رساند. او تلاش کرد بین مادر و پدرخوانده‌اش میانجیگری کند اما بین آنها درگیری اتفاق افتاد و در نهایت مرد ۶۶ساله که از بیماری‌های زمینه‌ای نیز رنج می‌برد به بیمارستان منتقل شد و چند روز بعد جانش را از دست داد. فرزندان متوفی حمید را در فوت پدرشان مقصر می‌دانستند و به همین دلیل به اتهام قتل عمدی از او شکایت کردند. خواننده جوان بازداشت و زندانی شد اما در همه مراحل تحقیق مدعی شد که در فوت متوفی نقشی نداشته است

. او در محاکمه نخست به قصاص محکوم شد اما این پایان کار نبود؛ با نقض حکم از سوی دیوان‌عالی کشور، وی بار دیگر محاکمه شد و این بار با توجه به محتویات پرونده و دفاعیات متهم، قضات دادگاه حمید را از اتهام قتل عمد تبرئه کرده و نوع جرم را قتل شبه عمد تشخیص دادند. پس از صدور این حکم اولیای دم به رأی دادگاه اعتراض کردند و پرونده به مرجع بالاتر یعنی دیوان عالی کشور فرستاده شد. قضات شعبه۵۱ دیوان عالی کشور بررسی‌های خود را در این پرونده آغاز کردند تا اینکه سرانجام مهر تأیید بر حکم دادگاه کیفری یعنی برائت متهم از قتل عمدی زدند. به این ترتیب حمید، رپر معروف که در مخمصه‌ای گرفتار شده بود از مجازات فاصله گرفت و به اتهام قتل شبه عمدی به پرداخت دیه محکوم شد.

پرونده حمید صفت به خان آخر رسیده و به اجرای احکام دادسرای جنایی تهران فرستاده شده بود اما پس از بررسی‌ها، مشخص شد که نقصی در پرونده وجود دارد؛‌ مجازاتی برای قتل شبه عمد درنظر گرفته نشده بود. یعنی براساس قانون، رپر معروف از لحاظ جنبه عمومی جرم نیز باید محاکمه و مجازاتی برایش درنظر گرفته می‌شد. اما چنین مجازاتی در پرونده لحاظ نشده بود و این ایراد در پرونده جنجالی رپر معروف، محسوب می‌شد. به این ترتیب این پرونده دوباره باید به جریان می‌افتاد تا نقص آن برطرف شود.دور سوم محاکمه حمید صفت چندی قبل در شعبه چهارم دادگاه کیفری برگزار و همان گفته‌های قبلی تکرار شد. این‌بار رپر معروف دیگر بین مرگ و زندگی قرار نداشت بلکه از مجازات مرگ رهایی یافته و قرار بود از لحاظ جنبه عمومی جرم محاکمه شود.

در پایان جلسه قضات وی را به یک سال حبس و پرداخت دیه محکوم کردند که آخرین حکم صادر شده در پرونده این خواننده، اعتراض اولیای دم را در پی داشت. در این شرایط پرونده باید به دیوان عالی کشور فرستاده می‌شد که کمی بعد قضات شعبه۵۱ دادگاه کیفری پس از بررسی پرونده، مهر تأیید بر آخرین حکم زدند. به این ترتیب پرونده پیش روی قاضی امین کرمانی ن‍ژاد دادیار شعبه چهارم دادسرای جنایی تهران قرار گرفت. حالا وضعیت پرداخت دیه در پرونده این رپر معروف به‌نظر اولیای دم و مراجعه آنها به دادسرا بستگی دارد.

به‌گفته حسین شاهرخی، وکیل حمید صفت، با توجه به اینکه حمید صفت پس از مرگ ناپدری‌اش، ۲سال از زندگی‌اش را پشت میله‌های زندان سپری کرده و حالا براساس آخرین رأی به یک سال زندان محکوم شده، زمانی که وی در زندان بوده نیز جزو مجازاتش محسوب و درنظر گرفته خواهد شد. یعنی باید ایام مجازات نیز اعمال شود و این یعنی دوران محکومیتش پایان یافته است. اما در مورد وضعیت دیه، پرونده در جریان است.

گردآوری: کاشمر سلام

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا