رپورتاژ

علائم حمله قلبی در زنان را بشناسید

حمله قلبی در زنان یکی از بیماری های شایع این روزهاست. برای شناسایی علائم حمله قلبی در این مقاله از دکتر حکمت متخصص قلب و عروق در اصفهان همراه ما باشید.

بیماری قلبی در زنان از مهم‌ترین عارضه‌هایی است که طیف وسیعی از علائم را در بر می‌گیرد و باید آن را جدی گرفت. بیماری قلبی در زنان بر هر قسمت از این عضو حیاتی بدن و تمام بافت‌های آن تاثیر می‌گذارد که گرفتگی عروق کرونری، احساس درد در قفسه سینه و زیر آن، بروز اختلالات تنفسی و آریتمی را می‌توان از عارضه‌های شایع این بیماری در نظر گرفت و اگر به این علائم توجه نشود، مشکلات جدی برای بیمار به وجود می‌آید. در ادامه این مقاله از دکتر حکمت متخصص قلب و عروق در اصفهان با ما همراه باشید تا این موضوع را باهم بررسی کنیم.

متخصص قلب در اصفهان - دکتر حکمت
متخصص قلب در اصفهان – دکتر حکمت

علائم حمله قلبی در زنان چیست؟

به گفته یک متخصص قلب و عروق اغلب خانم‌ها قبل از حمله قلبی یک سری نشانه‌های هشدار دهنده را احساس می‌کنند که به این علائم پرودرومال می‌گویند. این نشانه‌ها ممکن است از چند هفته، چند ساعت یا ماه‌ها قبل از حمله قلبی خود را بروز دهند. باید بدانید که متداول‌ترین علائم هشدار دهنده حمله قلبی در زنان خستگی و ضعف غیر طبیعی و بدون دلیل است که به غیر از خستگی علائم زیر نشانه‌های حمله قلبی در زنان هستند.

 1. احساس اضطراب و ضربان تند قلب
 2. سوء‌هاضمه و مشکلات تنفسی
 3. بی‌اشتهایی و خوابیدن سخت
 4. احساس گزگز در کف دست و سوزش دست‌ها
 5. بی‌حس شدن دست‌ها و انگشت‌ها
 6. سنگینی بازوها و احساس درد در قفسه سینه

با داشتن علائم فوق، شاید این سوال برایتان پیش آید که چگونه می‌توانید از حمله قلبی پیشگیری کنید؟ برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که برای جلوگیری از حمله و بیماری قلبی در زنان باید از اقداماتی نظیر ورزش منظم، کنترل وزن، ترک دخانیات و رژیم غذایی مناسب استفاده نمایید تا بتوانید بر این بیماری غلبه داشته باشید و ضامن سلامت قلب خود شوید.

متخصص قلب و عروق در اصفهان - دکتر حکمت
متخصص قلب و عروق در اصفهان – دکتر حکمت

عوامل موثر در بیماری های قلبی و عروقی زنان

پارامترهای گوناگون زیادی هستند که می‌توانند خطر بروز حمله قلبی یا مبتلا شدن به بیماری‌های قلبی را تشدید کنند.

در خصوص بیماری عروق کرونری در زنان عواملی نظیر فشار خون بالا، کلسترول بالا و چاقی موثر هستند؛ اما موارد دیگری نیز وجود دارند که خطر و ریسک ابتلا به بیماری قلبی در زنان را افزایش می‌دهند که شامل موضوعات زیر می‌باشند.

 1. ورزش نکردن و عدم تحرک: انجام ندادن فعالیت‌های بدنی یکی از مهم‌ترین علل‌ بروز بیماری قلبی در زنان است. وزن زیاد، نداشتن تحرک بدنی و مصرف غذاهای چرب و ناسالم احتمال ابتلای زنان به بیماری‌های قلبی را تشدید می‌کنند و مشکلات رایج قلبی را به وجود می‌آورند.
 2. دیابت: همان‌طور که می‌دانید بیماری دیابت یکی از متداول‌ترین امراض در دنیا است که می‌تواند سلامت قلب را به خطر بیندازد و این عضو حیاتی از بدن را تحت تاثیر قرار دهد. حالا باید بدانید که آن دسته از زنانی که از دیابت رنج می‌برند نسبت به مردان بیشتر در معرض ابتلا به بیماری‌های قلبی و حملات هستند و این افراد ممکن است که با بی‌اهمیت‌ترین علائم سریعا دچار حمله قلبی شوند.
 1. استعمال دخانیات: استعمال دخانیات و مصرف سیگار در بلند مدت باعث احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی می‌شود و اگر خانم‌ها از این دسته محصولات استفاده کنند، سریع‌تر از آقایان دچار بیماری قلبی می‌شوند.
 2. عارضه‌های التهابی: بیماری‌هایی همچون آرتریت و لوپوس که التهاب‌زا هستند در خانم‌ها، شانس ابتلا به امراض قلبی و عروقی را در آن‌ها افزایش می دهند.
 3. یائسگی: اکثر خانم‌ها از این موضوع اطلاعی ندارند؛ اما با طی کردن دوران یائسگی ترشح هورمون استروژن در بدن زنان به حداقل ممکن می‌رسد و کاهش استروژن می‌تواند تاثیر بسزایی در افزایش ریسک ابتلا به بیماری قلبی در زنان داشته باشد.
 4. عوارض بارداری: همه ما می‌دانیم که اکثر خانم‌های باردار در دوران بارداری خود دچار دیابت و فشار خون بالا می‌شوند که اگر این امراض را کنترل نکنند، پس از زایمان احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی در آن‌ها بیشتر می‌شود.
 5. سابقه خانوادگی: دلیل عمده بیماری قلبی در زنان در بیشتر مواقع سابقه خانوادگی است و افرادی که در خانواده خود بیماران قلبی دارند این احتمال وجود دارد که آن‌ها نیز دچار این بیماری شوند.

روش های پیشگیری از حمله قلبی در زنان

باید بدانید حمله قلبی هنگامی رخ می‌دهد که جریان خون به قلب انسداد یابد که این مسدود شدن به علت تجمع چربی، کلسترول و سایر موادی است که به صورت یک پلاک در عروق تغذیه کننده این عضو حیاتی بدن یا همان عروق کرونری ایجاد می‌شوند. گاهی اوقات با پاره شدن یک پلاک لخته‌ای به وجود می‌آید و جریان خون را مسدود می‌سازد. نتیجه این کار این است که جریان خون قطع شده قادر می‌باشد که به قسمت عضله قلب صدمه بزند و آن را از بین ببرد. این حالت را نیز به عنوان سکته قلبی می‌شناسند که می‌تواند باعث مرگ و میر هم بشود.

اگر می‌خواهید که به این عارضه مبتلا نشوید و از حمله قلبی جلوگیری کنید، لازم است از روش‌های زیر استفاده کنید.

 1. بیماری قلبی در زنان یا حملات قلبی در آن‌ها با مصرف سیگار تشدید پیدا می کند؛ پس اگر می‌خواهید که از حملات قلبی پیشگیری کنید، به هیچ عنوان سیگار نکشید و در صورت مصرف آن را ترک نمایید.
 2. برای آن که بتوانید از حمله قلبی پیشگیری کنید باید از یک رژیم غذایی سالم و مناسب پیروی نمایید و غذاهای فرآوری شده ناسالم و چرب را در برنامه غذایی خود قرار ندهید.
 3. سعی کنید که به طور روزانه و مرتب ورزش انجام دهید؛ زیرا تحقیقات نشان داده که داشتن تحرک بدنی یکی از شیوه‌های موثر در پیشگیری از بیماری قلبی در زنان است.
 4. اگر از بیماری‌های دیابت، فشار خون و کلسترول بالا رنج می‌برید، حتما این امراض را در خود کنترل کنید.
 5. سعی کنید وزن خود را همیشه در حالت تعادل نگه دارید؛ زیرا افرادی که وزن بالایی دارند بیشتر در معرض حمله قلبی قرار می‌گیرند.
 6. از مصرف الکل و مشروبات اجتناب کنید؛ زیرا استفاده از این مواد در طولانی مدت باعث حمله یا سکته قلبی در زنان می‌شود.

سخن پایانی

همان‌طور که در ابتدای مقاله به این موضوع اشاره کردیم، امروزه آمار مرگ و میر افراد به طور جهان گستر در اثر بیماری‌های قلبی یا حملات قلبی رو به افزایش است و باید گفت که این بیماری هیچگاه درمان نمی‌شود تا زمانی که افراد خودشان بخواهند و بتوانند که در راستای یک زندگی سالم قدم بردارند. شاید مواردی که برایتان ذکر کردیم در درمان بیماری قلبی در زنان تاثیر قابل توجهی نداشته باشند؛ اما می‌توانند تا حدودی از این امراض پیشگیری کنند.

اگر شما هم به بیماری قلبی مبتلا هستید و برای مشاوره و درمان به دنبال یک پزشک متخصص و باتجربه می‌باشید، ما به شما دکتر مصطفی حکمت متخصص قلب و عروق در اصفهان را پیشنهاد می‌کنیم. دکتر حکمت یکی از زبده‌ترین پزشکان در زمینه بیماری‌های قلبی و نارسایی قلب در اصفهان است که با بهره‌گیری از پیشرفته‌ترین دستگاه‌ها و روش‌های درمانی نوین تاکنون توانسته که مشکل بسیاری از بیماران را در این زمینه رفع کند و درمان آن‌ها را در کوتاه‌ترین مدت انجام دهد.

همچنین اگر می‌خواهید که پیس میکر قلب در اصفهان انجام دهید، می‌توانید دکتر حکمت را برای انجام این کار انتخاب کنید و نتیجه خارق‌العاده درمان این پزشک را در این زمینه پس از معالجه مشاهده نمایید. اگر مجاب شده‌اید که از خدمات دکتر حکمت در زمینه قلب و عروق استفاده کنید، برای دریافت نوبت کافی است به صفحه اصلی مراجعه نمایید یا با شماره تلفن‌های معین شده در صفحه تماس بگیرید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

کاشمر سلام

رسانه کاشمر سلام، از سال 1398 با هدف فراهم سازی بستری برای ارائه بروزترین مطالب خبری و فرهنگی هنری در فضای مجازی با دوری از هرگونه حاشیه سازی کار خود را آغاز نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا