رپورتاژ

اصول لوله کشی گاز خانگی و صنعتی

امروزه به دلیل رشد روزافزون صنعت ساخت‌وساز و افزایش اماکن مسکونی، تجاری و همچنین صنایع مختلف، نیاز به لوله‌کشی نیز به طبع آن افزایش یافته و سیستم لوله‌کشی قدیمی و سنتی نمی‌تواند پاسخگوی این حجم از تقاضا باشد.

لوله‌کشی گاز یکی از مهمترین اقدامات در مجهز کردن مکان‌های مختلف بوده که حساسیت ویژه داشته و با امنیت و جان افراد در ارتباط است. در این مقاله قصد داریم اصول و مقررات لوله‌کشی گاز خانگی و صنعتی را مورد بررسی قرار داده و شما را با این اصول بیشتر آشنا کنیم.

اصول لوله کشی گاز خانگی و صنعتی
اصول لوله کشی گاز خانگی و صنعتی

لوله مخصوص گاز کشی

یکی از فاکتورهای مهم در لوله کشی گاز خانگی و صنعتی، نوع لوله به‌کار رفته در این عملیات خواهد بود که باتوجه به مکان مورد نظر برای لوله‌کشی، انتخاب می‌شود. به‌عنوان مثال در لوله کشی گاز خانگی معمولا از لوله‌های پلی اتیلن استفاده می‌شود. هرچند استفاده از لوله‌های فلزی معمول‌تر بوده ولی به ‌دلیل مقاومت کم آن‌ها در مقابل خوردگی، این لوله‌ها حتما باید تحت فرایند گالوانیزاسیون قرار گیرند. برای خرید بهترین و باکیفیت‌ترین لوله‌های گالوانیزه شده مخصوص لوله‌کشی گاز می‌توانید به سایت آهن باکس (مرجع قیمت لوله) مراجعه کنید.

مقررات لوله کشی گاز خانگی و صنعتی

برای انجام عملیات گاز رسانی به مکان‌های مختلف قوانینی وضع شده است که رعایت آن‌ها به سلامت و ایمنی ساکنین ساختمان‌ها و مکان‌های تجاری و صنعتی ختم می‌شود. این قوانین عبارت‌اند از:

۱- طراحی نقشه سیستم لوله‌کشی گاز طبق اصول مهندسی و قواعد خاص

۲- انتخاب مسیری ایمن و کوتاه برای لوله‌کشی

۳- بیشترین قطر اسمی مجاز برای لوله‌کشی گاز

۴- قطر لوله گاز: درمورد قطر لوله گاز انتخاب شده در مکان‌های مختلف باید مواردی که در ادامه ذکر می‌شوند را مد نظر قرار دهید و یک لوله مناسب با شرایط مورد نظر را انتخاب کنید.

  • طول لوله‌کشی
  • بیشترین مقدار افت فشار مجاز گاز بین رگلاتور و سیستم گازسوز
  • چگالی گاز
  • حداکثر میزان گازی که در طرح مورد نظر مصرف می‌شود.

۵- مشخص کردن طولانی‌ترین مسیر: این مسیر از نقطه خروجی رگلاتور تا دورترین نقطه‌ای که گاز در ساختمان مصرف می‌شود محاسبه می‌شود.

اصول لوله کشی گاز خانگی و صنعتی
اصول لوله کشی گاز خانگی و صنعتی

الزامات نصب بخش‌های مختلف سیستم لوله‌کشی گاز خانگی و صنعتی

علاوه بر رعایت استانداردهای ذکر شده در لوله‌کشی گاز، نصب سایر اجزای آن نیز مستلزم رعایت اصول خاصی است که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

۱- ابتدای لوله‌کشی رابط باید به انتهای علمک نزدیک باشد.

۲- کلکتور باید از اتصالات استاندارد برخوردار باشد و قطر آن از لوله اصلی کمتر نباشد.

۳- نصب کنتور در فضای که هوا جریان دارد الزامی بوده و باید نزدیک به درب ورودی قرار گیرد.

۴- شیرهای استفاده شده در لوله‌کشی گاز باید ربع گرد توپکی بوده و قطر شیر فرعی باید‌ متناسب با قطر لوله گاز ورودی به محل اجرا انتخاب شود. شیرهای فرعی عبارت‌اند از: شیر مصرف دستگاه گاز سوز، شیر فرعی مربوط به انشعابات رایزری و شیر واحد مسکونی.

جمع‌بندی

لوله کشی گاز خانگی و صنعتی با توجه قوانین و اصول خاصی انجام می‌شود که هدف اصلی آن حفظ جان شما بوده و از حساسیت ویژه‌ای برخوردار است. لذا این عملیات باید با استفاده از تیم ماهر و مجرب انجام شود و تجهیزات و لوله‌های استاندارد در آن به کار رود.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

کاشمر سلام

رسانه کاشمر سلام، از سال 1398 با هدف فراهم سازی بستری برای ارائه بروزترین مطالب خبری و فرهنگی هنری در فضای مجازی با دوری از هرگونه حاشیه سازی کار خود را آغاز نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا