رپورتاژ

خرید اینترنتی بذر صیفی جات هیبریدی

خرید اینترنتی بذر صیفی جات هیبریدی

خرید بذر صیفی جات هیبریدی
خرید بذر صیفی جات هیبریدی

پرورش و تولید بذر صیفی جات هیبریدی به نیمه دوم قرن بیستم برمی‌گردد. زمانی که محققان دریافتند با ترکیب خصوصیات چند گونه از یک خانواده می‌توانند محصولات بیشتر با کیفیت بالاتر تولید کنند و گاهی پا را فراتر گذاشته و محصولاتی با رنگ‌های جدید و جالبی تولید کردند. بذرهای هیبرید حاصل لقاح گونه‌های انتخاب شده از والدینی هستند که خصوصیات مورد نظر ما را دارند. به عنوان مثال یک گونه مقاوم گوجه به آفات وجود دارد و گونه‌ای دیگر پر بار است بنابراین با لقاح این دو نوع گوجه فرنگی بذر گوجه‌ای تولید می‌شود که خصوصیات هر دوی والدین خود را دارد یعنی هم مقاوم است و هم محصول زیادی تولید می‌کند. حال با ترکیب این نوع گوجه با سایر گوجه‌ها نیز می‌توان خصوصیات بهتری به آن اضافه کرد.

به عنوان مثال گوجه مورد نظر را با گوجه‌ای از رنگ دیگر ترکیب می‌کنیم و به این ترتیب بذر حاصل بذری با خصوصیات وراثتی گذشتگان است و رنگ جدیدی نیز دارد. این بذرهای هیبرید امروزه در اغلب محصولات کشاورزی به وجود آمده‌اند و طرفداران زیادی دارند. به یاد داشته باشید بذر صیفی جات هیبریدی یا بذر سبزیجات هیبریدی و هر نوع گیاه هیبریدی دیگر با بذرهای تراریخته فرق دارند و دستکاری ژنتیکی نشده‌اند پس با خیال راحت می‌توان آن‌ها را کاشت و محصول حاصل از آن‌ها را نوش جان کرد. در واقع یک گیاه هیبریدی مثل فرزندی است که پدر و مادرش از دو نژاد مختلف هستند و با هم ازدواج کردند و شاید این ساده‌ترین مثال برای تعریف هیبرید باشد.

خرید بذر صیفی جات هیبریدی

بذر صیفی جات هیبریدی جای خود را در بازار باز کرده و بیشتر مورد توجه کشاورزان است چراکه آن‌ها می‌خواهند محصولی را بکارند تا چند برابر محصول داده و صرفه اقتصادی داشته باشد و خصوصیات مدنظر آن‌ها را نیز در بر بگیرد و بازار پسندی بالایی هم داشته باشد. هیبرید بودن بذر برای کسانی که قصد کاشت خانگی دارند خیلی اهمیت ندارد اما به هر صورت بذرهای هیبریدی اصلاح شده‌اند و قطعاً بازدهی خوبی دارند. خرید بذر این صیفی جات نیز هم بصورت سنتی از مراکز فروش بذر و هم بصورت آنلاین و اینترنتی از فروشگاه‌های فروش نهاده‌های کشاورزی مثل فروشگاه اینترنتی اطلسی ها صورت می‌گیرد. به یاد داشته باشید فروشگاه‌های زیادی در فضای مجازی فعال هستند که می‌توانید به راحتی بذرهای صیفی جات و بذر سبزیجات خود را از آن‌ها سفارش داده و تهیه کنید.

ویژگی‌های کلی بذرهای هیبرید

بذرهای هیبرید و از جمله آن بذر صیفی جات هیبریدی از تلفیق ارقام مختلف با ویژگی‌های وراثتی مثبت تهیه و بذرگیری شدند و این محصولات اغلب پربارتر هستند و میوه بیشتری تولید می‌کنند. خصوصیت بعدی که برای کشاورزان بسیار اهمیت دارد مقاوم بودن این ارقام به آفات و بیماری‌هاست به این ترتیب کاشت چنین بذرهایی به کاهش مصرف سم در طی فرآیند رشد تا تولید محصول بسیار کمک می‌کند و این برای کشاورزان بسیار مهم است زیرا علاوه بر کاهش هزینه‌ها این امکان را برای کشاورزان فراهم می‌کند تا محصول سالم‌تری در اختیار مردم قرار دهند. مورد مهم دیگر بازارپسندی محصولات حاصل از این بذرهاست. صیفی جات و سبزیجات به عمل آمده از بذر هیبریدی ظاهر بهتر و سایز مناسب‌تری دارند و این در انتخاب و خرید توسط مشتریان بسیار اهمیت دارد.

قابلیت انبارداری محصولات حاصل از بذر صیفی جات هیبریدی نیز از دیگر نکات مثبت این بذرهاست چراکه مهم است محصول پس از برداشت ماندگاری بیشتری داشته باشد تا هم بعد از برداشت تا زمان خرید و هم بعد از خرید تا زمان مصرف کیفیت خود را حفظ کند و سالم بماند. طعم بهتر چیزی است که همه به دنبال آن هستند که اغلب محصولات هیبریدی طعم خوبی دارند البته ممکن است لزوماً مورد پسند همه قرار نگیرد اما چون این محصولات در واقع همان محصولات اصلاح شده هستند عموماً طعم همان محصولات یا حتی طعم بهتری خواهند داشت. در هر صورت امروزه بذرهای هیبرید طرفداران زیادی دارند که اغلب آن‌ها کشاورزان هستند چون با کاشت این محصولات هم هزینه‌های تولید برای آن‌ها کاهش میابد و هم حجم بیشتر محصولی را با صرف همان منابع و وقت قبلی برداشت و در نتیجه سود بیشتری خواهند کرد.

آیا همه بذرهای هیبرید مناسب کاشت هستند؟

آیا همه بذرهای هیبرید مناسب کاشت هستند؟
آیا همه بذرهای هیبرید مناسب کاشت هستند؟

این سؤالی است که ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغول کرده است. واقعیت این است که بذر صیفی جات هیبریدی اغلب کیفیت خوبی دارند و محصول خوبی هم تولید می‌کنند اما اول از همه باید این نکته را بررسی کنید آیا بذری که تهیه کردید برای کاشت در محلی که در نظر دارید مناسب است یا نه. بهترین بذر سبزیجات و بذر صیفی جات نیز در صورتی که در محل نادرست و یا شرایط محیطی نامناسب کاشته شوند عملکرد خوبی نخواهند داشت پس به این نکته دقت کنید. به عنوان مثال بذر خیار سبز هیبرید محصول خوبی تولید می‌کند اما اگر بصورت صحیح آبیاری نشود و یا در خاک نامناسبی کشت شود طبیعتاً بازدهی آن کاهش میابد.

در مثالی دیگر بذر کدو خورشتی هیبرید میوه‌هایی یک دست و قلمی و بازار پسند تولید می‌کند اما همین بذر اگر در محیطی کم نور کاشته شود علاوه بر بیمار شدن رشد کمی پیدا می‌کند و محصول آن کاهش میابد. بذر گوجه چری قرمز درختی هیبرید گوجه‌هایی ریز و یکدست و خوش رنگ تولید می‌کند و حالت خوشه‌ای به خود می‌گیرد اما اگر در زمان رشد به درستی فرم داده نشود و کود دهی مناسب انجام نگیرد ممکن است تعداد گوجه‌های هر شاخه کاهش یابد. در رابطه با این صیفی جات نیز باید گفت برای داشتن محصولی خوب باید تقویت شوند و در صورت بروز آفت به موقع کنترل یا درمان صورت گیرد به این ترتیب می‌توانیم بهترین محصول را برداشت کنیم. پیشنهاد می‌کنم بذر صیفی جات هیبریدی را بکارید و از پرورش و خوردن محصول آن لذت ببرید.

برای خرید اینترنتی بهترین بذر، کود، خاک، گلدان و لوازم باغبانی به سایت فروشگاه گل و گیاه اطلسی ها به نشانی اینترنتی www.atlasiha.com مراجعه کنید.

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۳ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا