رپورتاژ

دلایل به وجود آمدن لک صورت و روش های درمان آن

دلایل به وجود آمدن لک صورت و روش های درمان آن

رفع لک صورت

یکی از عارضه های که امروزه بسیار رایج است؛ لک صورت می باشد که افراد بسیار زیادی در تلاش رفع آن هستند؛ زیرا زیبایی پوست روی اعتماد به نفس افراد تاثیر بسیار زیادی دارد و همچنین اعتماد به نفس نقش مستقیم روی تعاملات اجتماعی و همچنین موفقیت افراد دارد. در این مطلب می خواهیم به بررسی روش های بسیار موثر و سریع برای رفع لک صورت بپردازیم.

درمان لک صورت
درمان لک صورت

دلایل به وجود آمدن لک صورت

قبل از بررسی روش های رفع لک صورت بهتر است به دلایل ایجاد لک صورت بپردازیم. اصلی ترین دلیل به وجود آمدن لک صورت تولید بسیار زیادی چربی در پوست است. اگر منافذ پوست با سلول های مرده و چربی زیاد مسدود شوند باعث ایجاد آکنه و سپس لک صورت می شوند. عوامل بسیار زیادی باعث ایجاد جوش و آکنه روی صورت می شود که مهمترین آنها عبارتند از:

  • ژنتیک افراد
  • تغییرات هورمونی افراد
  • فشار های روحی و روانی
  • استرس
  • تغذیه

روش های رفع لک صورت

در ادامه به بررسی روش های بسیار موثر و همچنین سریع برای رفع لک صورت می پردازیم.

روش های رفع لک صورت
روش های رفع لک صورت

رفع لک صورت با استفاده از آب گوجه فرنگی

یکی از روش های رفع لک صورت استفاده از آب گوجه فرنگی می باشد؛ زیرا آب گوجه فرنگی دارای مقدار بسیار زیادی ویتامین C  و آنتی اکسیدان می باشد که برای رفع لک صورت بسیار مناسب است و همچنین آب گوجه فرنگی دارای مقدار بسیار زیادی لیکوپن می باشد که باعث روشن شدن لکه های تیره صورت می شود.

شما ابتدا پوست خود را با آب گوجه فرنگی ماساژ دهید و بگذارید به همان حالت بماند تا خشک شود و بعد از پانزده دقیقه پوست خود را بشویید. شما این کار را به مدت ۱۵ روز ادامه دهید و تغییرات پوست خود را مشاهده کنید و قطعا شما از نتیجه کار متعجب خواهید شد.

استفاده از سفیده تخم مرغ

یکی دیگر از روش های رفع لک صورت استفاده از سفیده تخم مرغ است. سفیده تخم مرغ دارای آنزیم هایی می باشد که باعث رفع لک ها و همچنین روشن شدن پوست می شود.

شما باید ابتدا سفیده و زرده تخم مرغ را جدا کنید و سفیده آن را روی پوست صورت خود بمالید. سپس صبر کنید تا خشک شود؛ زمانی که خشک شد؛ صورت خود را با آب سرد بشویید. شما به مدت یک ماه هفته ای دوبار این کار را تکرار کنید و متوجه تغییرات در پوست خود شوید.

استفاده از عسل برای رفع لک صورت

عسل دارای خاصیت آنتی اکسیدان و همچنین ضد التهابی می باشد که این دو خاصیت به روشن شدن پوست و همچنین رفع لکه های پوستی کمک می کند. شما یک قاشق چایخوری عسل را با استفاده از انگشت خود روی پوست صورت خود بمالید و بعد از ۱۵ دقیقه صورت خود را با آب سرد بشویید.

شما این کار را به مدت ۱۵ روز تکرار کنید و متوجه تغییرات پوستی خود شوید. البته اگر شما مقداری زردچوبه به عسل اضافه کنید و به پوست صورت خود بمالید باعث کمک به خواص های عسل می شود.

استفاده از آب لیمو

آب لیمو یک ماده ای است که به عنوان سفید کننده طبیعی برای پوست استفاده می شود و همچنین باعث بهبود جای لک صورت می شود. شما باید آب لیمو را روی لک های صورت خود بمالید و بعد از ده دقیقه صورت خود را با آب سرد بشویید. شما باید این کار را حداقل به مدت ده روز تکرار کنید.

بخور دادن صورت
بخور دادن صورت

بخور دادن صورت

همانطور که گفته شد یکی از دلایل اصلی لک و آکنه صورت بسته شدن منافذ پوست و جمع شدن سلول مرده و چربی زیر پوست است شما اگر صورت خود را بخور دهید باعث باز شدن منافذ بسته پوست می شود.

زمانی که منافذ بسته پوست باز شود باعث خروج راحت تر چربی و سلول های مرده و همچنین باکتر های و مایعات چرکی می شود. زمانی که این موارد بتوانند به راحتی خارج شوند دیگر زیر پوست جمع نمی شوند و از ایجاد جوش، آکنه و همچنین لکه صورت جلوگیری می شود.

استفاده از سرکه سیب

همانطور که میدانید سرکه سیب دارای خاصیت قلیایی می باشد که این خاصیت باعث بهبود و تعادل PH می شود و همچنین یکی دیگر از خاصیت های سرکه سیب خاصیت ضد میکروبی این ماده می باشد که باعث جلوگیری از تجمع باکتری ها در پوست صورت می شود.

شما برای این که از سرکه سیب استفاده کنید باید یک سوم فنجان سرکه سیب و یک فنجان کامل آب را در یک ظرف شیشه ای بریزید. توجه داشته باشید که آن ظرف کاملا تمیز باشد و بعد به خوبی این محلول را به هم بزنید. بعد از این که محلول به خوبی مخلوط شد چند قطره آن را روی یک پنبه بریزید و روی پوست صورت خود بکشید و بعد از ۵ الی ۲۰ ثانیه صورت خود را بشویید.

توجه داشته باشید که قبل از استفاده از این محلول صورت خود را کاملا تمیز کنید و اگر پوست شما حساس است از مقدار بیشتری آب استفاده کنید و محلول را رقیق تر کنید. البته باید از استفاده از این محلول دقت بسیار زیادی داشته باشید و بهتر است که ابتدا مقداری از آن را روی پوست خود امتحان کنید و اگر پوست شما عکس العمل شدید نداشت؛ به استفاده از این محلول ادامه دهید.

استفاده از کمپرس سرد

یکی دیگر از راه های بسیار خوب برای رفع لک صورت استفاده از کمپرس آب سر است. در واقع اسم این روش سرما درمانی می باشد. این روش باعث کاهش قرمزی و تورم های مرتبط با آکنه های التهابی می شود.

برای استفاده از این روش می توانید یک قطعه یخ را در یک پارچه نرم و تمیز بپیچید و آن را به مدت ۲۰ الی ۳۰ ثانیه روی آکنه و لکه قرار دهید و بردارید. شما می توانید از این روش چند بار در روز استفاده کنید.

نتیجه گیری

روش های بسیار زیادی برای رفع لکه صورت وجود دارد که هر کدام دارای مزایا و معایب مربوط به خود می باشند و همچنین ناگفته نماند که روش های شیمیایی بسیار زیادی برای رفع لکه صورت وجود دارد که بهتر است از آن روش ها استفاده نکنید و از همین روش های طبیعی که در این مطلب آنها پرداخته شد استفاده کنید.

https://mayaskincare.ir/lak/

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

کاشمر سلام

رسانه کاشمر سلام، از سال 1398 با هدف فراهم سازی بستری برای ارائه بروزترین مطالب خبری و فرهنگی هنری در فضای مجازی با دوری از هرگونه حاشیه سازی کار خود را آغاز نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا