رپورتاژ

چگونه بهترین کوله پشتی کوهنوردی را برای ماجراجویی خود انتخاب کنید؟

چگونه بهترین کوله پشتی کوهنوردی را برای ماجراجویی خود انتخاب کنید؟

انتخاب بهترین کوله پشتی برای کوه نوردی آسان نیست زیرا بازار پر از طرح ها، مدل ها و مارک های مختلف است.

خرید کوله پشتی
خرید کوله پشتی

چگونه بهترین کوله پشتی کوهنوردی را برای ماجراجویی خود انتخاب کنید؟

انتخاب بهترین کوله پشتی برای کوه نوردی آسان نیست زیرا بازار پر از طرح ها، مدل ها و مارک های مختلف است. با این حال، ما بر این باوریم که هر کس می تواند انتخاب درستی داشته باشد، زمانی که اطلاعات کافی در مورد انواع مختلف کوله پشتی برای کوه نوردی، ویژگی های آنها و بهترین استفاده داشته باشد. این مقاله را بخوانید تا بدانید هنگام انتخاب و خرید کوله‌پشتی کوهنوردی به چه نکاتی توجه کنید.

داشتن یک کوله پشتی قابل اعتماد هنگام کوه نوردی بسیار ضروری است. بسته به مدت زمان کوه نوردی و ترجیحات خود، ممکن است از یک کوله کوچک پیاده روی یا یک کوله پشتی کوه نوردی چند روزه استفاده کنید. هر دو نوع کوله پشتی موافقان و مخالفان خود را دارند. هر کدام از آنها مزایا و معایب خاص خود را نیز دارند.

انتخاب یک کوله‌پشتی می‌تواند به اندازه انتخاب کفش‌های کوه نوردی مناسب سخت باشد، زیرا صدها یا نه هزاران گزینه وجود دارد. علاوه بر این، کوله پشتی کوه نوردی شما تقریباً به اندازه کفش شما برای راحتی شما مهم است. به همین دلیل این مقاله را نوشتیم. ما امیدواریم که به شما کمک کند که بهترین کوله پشتی کوه نوردی بخرید.

انواع کوله پشتی کوهنوردی

وزن و اندازه کوله‌پشتی کوه نوردی شما بسیار به طول سفری که برای آن در نظر گرفته شده است، نحوه سفر، شرایط آب‌وهوایی و مقدار وسایلی که می‌خواهید در سفر کوله‌پشتی به همراه داشته باشید، بستگی دارد.

کوله پشتی کوه نوردی کوچک (بهترین توصیه برای سفر های کوتاه مدت)

کوله پشتی کوه نوردی روزانه معمولاً کوله پشتی کوه نوردی روزانه بدون قاب هستند. یک لایه فوم یا ورق پلاستیکی (اصطلاحاً ورق فریم) برای استحکام بیشتر در پنل پشتی معمولاً قاب را در بسته های روز با ظرفیت بیشتر جایگزین می کند. از آنجایی که این نوع بسته ها قاب ندارند، بیشتر وزن روی شانه ها آویزان می شود. به طور کلی، زمانی که بار متوسطی را حمل می کنید، این مشکلی ایجاد نمی کند و به همین دلیل است که کوله پشتی کوه نوردی روزانه (کوله پشتی های بدون قاب) در بین کوله گردهای فوق سبک بسیار محبوب هستند.

عجله برای چیست؟

آیا شما از آن دسته کوهنوردهایی هستید که نمی‌خواهید در مورد کاهش وزن، اولویت‌بندی، یک اردوی راحت و چند مورد جدید که وقت شما را اشغال کند، استرس زیادی داشته باشید؟ یک بسته کارت، فلاسک، بالش، برزنت اضافی، تجهیزات دوربین، بادبادک… آیا می‌خواهید انعطاف‌پذیری لازم برای حمل وسایل راحتی موجود در جنگل را داشته باشید، حتی اگر به معنای حمل وزن اضافی باشد؟ شاید شما قصد ندارید ۲۰ مایل در روز را فشار دهید و در عوض با هشت مایل راضی باشید. شاید دوست داشته باشید وقفه های طولانی ناهار و پرپیچ و خم های آهسته در مسیر را دوست داشته باشید. اگر قصد ندارید تا دور یا به این سرعت پیاده‌روی کنید، احتمالاً به سمت بسته‌ای کمی بزرگ‌تر جذب می‌شوید که ظرفیت حمل وزن مناسبی دارد و جیب‌های بیرونی خوبی دارد.

سریع و سبک

از طرف دیگر، آیا ترجیح می دهید از وسایل لوکس صرف نظر کنید تا بار خود را کاهش دهید و به شما امکان می دهد به سرعت در میان دره ها حرکت کنید؟ اگر از آزمایش کردن بدن خود لذت می برید و از رویارویی با چالش روزهای بزرگ مایل غرور می یابید، بسته سبک تر با ظرفیت کمتر برای شما مناسب است. هنگامی که به دنبال بسته های مناسب برای این سبک از کوله پشتی هستید، روی دسترسی به بسته بندی تمرکز کنید.

برداشتن کیف خود برای دسترسی به تنقلات، کرم ضد آفتاب یا اسپری حشرات بیشتر احساس ناراحتی می کند. به‌جای ویژگی‌هایی مانند درب یا دسترسی زیپ، بسته‌ای با جیب‌های بزرگ باسن و جیب‌های بزرگ برای داخل و خارج کردن بطری آب می‌خواهید. اغلب بسته‌هایی مانند این دارای جیب‌های مشبک بزرگ جلویی هستند که برای نگه‌داشتن ناهار یا پنهان کردن یک لایه در هنگام گرم شدن روز عالی هستند.

کوله پشتی
کوله پشتی

حجم بسته

حجم بستگی به مدت زمان سفر شما و اینکه چقدر چیزهایی که دوست دارید بیاورید دارد. در بررسی خود، مجموعه وسیعی از بسته‌ها را از ۵۵ تا ۱۰۵ لیتر آزمایش کردیم. این مدل‌ها معمولاً می‌توانند بارها را برای ۲ تا ۱۰ روز سفر در خارج از کشور در خود جای دهند و نیازهای طیف گسترده‌ای از ماجراجویان را برآورده کنند. برخی از کوله‌پشت‌نشینانی که اقلام لوکس یا وسایل قدیمی بیشتری به همراه می‌آورند ممکن است متوجه شوند که برای یک شب کوتاه به یک بسته ۷۰ لیتری نیاز دارند، در حالی که برخی دیگر که وزن کمتری دارند و وسایل مدرن‌تری دارند، می‌توانند به راحتی یک بسته ۶۰ لیتری را برای یک آپالاچی کارساز کنند.

برخی از کوله پشتی ها دارای دو یا چند گزینه حجم هستند. اگر مروری بر بسته‌ای می‌خوانید که حجم مناسبی ندارد، ارزش آن را دارد که ببینید آیا آنها نسخه بزرگ‌تر یا کوچک‌تری ارائه می‌دهند. تجربه ما به ما می گوید که اندازه های مختلف یک مدل مشابه با یکدیگر عمل می کنند. در بیشتر موارد، طرح کلی، قاب، تسمه های شانه و کمربند یکسان هستند.

برخی از کوله پشتی ها دارای دو یا چند گزینه حجم هستند. اگر مروری بر بسته‌ای می‌خوانید که حجم مناسبی ندارد، ارزش آن را دارد که ببینید آیا آنها نسخه بزرگ‌تر یا کوچک‌تری ارائه می‌دهند. تجربه ما به ما می گوید که اندازه های مختلف یک مدل مشابه با یکدیگر عمل می کنند. در بیشتر موارد، طرح کلی، قاب، بند های شانه و کمربند یکسان هستند.

وزن بسته

وزن بسته گاهی اوقات می تواند در مورد معاوضه باشد. برای بیان واضح، هرچه وزن یک کوله بیشتر باشد، وزن بیشتری را روی کمر خود حمل می کنید و به طور کلی، باسن، کمر و شانه های شما سریعتر زخم می شوند. با این حال، بسیاری از بسته‌ها معمولاً سنگین‌تر هستند، زیرا دارای ویژگی‌های بیشتری هستند (مانند جیب، سیم، گیره و غیره)، راحتی بیشتری را ارائه می‌دهند (مثلاً با بالشتک بیشتر، تعلیق محکم‌تر و قاب)، یا هر دو. باید از خود بپرسید چه چیزی برای شما مهم تر است: ویژگی های اضافی “آرامش موجود” یا کاهش بار روی کمر. به جز چند مورد استثنا، بیشتر بسته های موجود در بررسی ما بین ۳ تا ۵ ۱/۲ پوند وزن دارند.

بند شانه

هنگام پوشیدن کوله پشتی کوه نوردی، باید بند ها شانه‌ای را که به سمت بالا و بالای شانه‌ها کشیده شده‌اند، با فضا یا شکاف بسیار کمی ببینید. باربرها (بندهایی که در صورت تلاش برای ضربه زدن به پشت خود احساس می کنید) باید بند های شانه ای را در حدود ۴۵ درجه به سمت بالا بکشند، اگرچه بسته به نوع بسته آن، ۳۵ تا ۶۰ درجه قابل قبول است.

آناتومی کوله پشتی و تنظیم مناسب

دانستن مسیر خود و ویژگی های مختلف آن ممکن است بر تصمیم خرید اولیه شما تأثیری نداشته باشد. با این حال، تجربه شما در مسیر را بهبود می بخشد و به شما امکان می دهد از یک کوله راحت و کارآمد با بارها و انواع مختلف دنده استفاده کنید. دانستن چگونگی بستن سریع کوله پشتی جداشدنی خود، زدن عصا یا میله های کوهنوردی به پهلو، یا تنظیم مناسب بارها، در ماجراجویی شما تفاوت ایجاد می کند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

کاشمر سلام

رسانه کاشمر سلام، از سال 1398 با هدف فراهم سازی بستری برای ارائه بروزترین مطالب خبری و فرهنگی هنری در فضای مجازی با دوری از هرگونه حاشیه سازی کار خود را آغاز نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا