رپورتاژ

قیمت تیرآهن ۱۸ به چه عواملی وابسته است

قیمت تیرآهن
قیمت تیرآهن

قیمت تیرآهن یکی از مهمترین پارامترهای موثر بر هزینه نهایی سازه برای مهندسان پروژه است. متاسفانه عدم ثبات قیمت این مقطع فولادی مشکلات زیادی را در برآورد هزینه پروژه ایجاد می‌کند. شناخت عوامل موثر بر قیمت تیرآهن تاحد زیادی این مشکلات را برطرف نموده و پیش‌بینی نوسانات قیمت این محصول را آسان می‌کند. قیمت تیرآهن ۱۸ نیز به عنوان یکی از پرمصرف‌ترین مصالح مورداستفاده در ساخت سازه از اهمیت بالایی برای مهندسان و مجریان پروژه‌های عمرانی برخوردار است. در ادامه به بررسی عوامل تاثیرگذار بر قیمت این محصول و راه‌های موثر برای پیش‌بینی تغییرات آن طی بازه‌های زمانی مختلف خواهیم پرداخت.

قیمت تیرآهن سایز ۱۸

باتوجه به خصوصیات منحصربه‌فرد این محصول و افزایش میزان تقاضا برای خرید آن در صنایع مختلف، اطلاع از قیمت تیرآهن ۱۸ به یکی از نیازهای اساسی فعالان بازار تبدیل شده است. خرید این محصول به دو صورت شاخه‌ای و وزنی انجام شده و قیمت تیرآهن ۱۸ معمولا براساس کیلوگرم اعلام می‌شود. بنابراین یکی از عوامل مهمی که لازم است در هنگام خرید به آن دقت داشته باشید وزن تیرآهن ۱۸ است.

درواقع وزن این محصول هم بر قیمت نهایی آن تاثیر داشته و هم نشان‌دهنده کیفیت برند تولیدی است. به این صورت که هرچه وزن تیرآهن ۱۸ به عدد ۲۲۵.۶ ذکر شده در جدول اشتال نزدیک‌تر باشد، محصول موردنظر از کیفیت و دقت ابعادی بالاتری برخوردار است. در میان محصولات موجود در بازار، وزن تیرآهن ۱۸ ذوب آهن اصفهان کمترین اختلاف را با عدد جدول اشتال داشته و از بالاترین کیفیت در میان سایر رقبا برخوردار است. در ادامه به سایر عوامل موثر بر قیمت تیرآهن ۱۸ و نحوه تاثیر آن‌ها بر نرخ این محصول خواهیم پرداخت.

عوامل تاثیرگذار بر قیمت تیرآهن 18
عوامل تاثیرگذار بر قیمت تیرآهن ۱۸

عوامل تاثیرگذار بر قیمت تیرآهن ۱۸

همانطور که ذکر شد وزن تیرآهن ۱۸ بیشترین تاثیر را بر قیمت نهایی این محصول دارد. با این حال برخی عوامل خارجی نیز می‌توانند موجب تغییر نرخ تیرآهن ۱۸ شوند که به بررسی آن‌ها می‌پردازیم:

میزان تقاضا: میزان تقاضا پارامتر موثری بر قیمت تمامی بازارهای کالایی به شمار می‌رود. برای مثال با کاهش میزان ساخت‌وساز در فصول سرد سال شاهد کاهش میزان تقاضای خرید مقاطع فولادی و در نتیجه کاهش قیمت تیرآهن ۱۸ هستیم.

قیمت ارز: تاثیر نرخ دلار بر بازار مقاطع فولادی برکسی پوشیده نیست. همواره با افزایش نرخ ارز شاهد افزایش صادرات محصولات فولادی و درنتیجه افزایش قیمت آن‌ها در بازار داخلی هستیم.

برند تولید تیرآهن: کارخانجات متعددی در ایران به تولید تیرآهن ۱۸ مشغول هستند. استفاده از استانداردهای ملی و بین‌المللی، تجهیزات روز دنیا و کنترل کیفی دقیق موجب افزایش کیفیت محصولات این برندها خواهد شد. با افزایش کیفیت تیرآهن، شاهد افزایش قیمت آن نسبت به سایر برندها خواهیم بود.

قیمت جهانی: قیمت جهانی مقاطع فولادی به طورقابل توجهی بر قیمت این محصولات در بازار داخلی تاثیرگذار است. دقت به عوامل ذکر شده و بررسی تغییرات آن‌ها در بازه‌های زمانی مختلف می‌تواند به خریداران در اطلاع از بهترین زمان خرید تیرآهن ۱۸ کمک کند.

تغییرات قیمت تیرآهن ۱۸ در سال‌های اخیر

بررسی تغییرات قیمت تیرآهن در سال‌های اخیر به کمک نمودار نوسانات این محصول نیز به پیش‌بینی قیمت در روزهای بعد کمک خواهد کرد. قیمت تیرآهن ۱۸ در سال گذشته تحت‌تاثیر عواملی همچون سیاست‌های داخلی و خارجی، نرخ ارز، نفت، تورم داخلی و خارجی، قیمت مواد اولیه و میزان عرضه و تقاضا نوسانات زیادی داشته است. برای بررسی بهتر این عوامل و تاثیر آن‌ها بر قیمت تیرآهن می‌توانید از نمودار تغییرات قیمت این محصول استفاده کنید. مراجعه به این نمودار و تحلیل تکنیکال آن با کمک متخصصان این حوزه شما را در پیش‌بینی قیمت تیرآهن در روزهای بعد یاری خواهد کرد. با پیش‌بینی صحیح نرخ این محصول می‌توانید خرید خود را در بهترین زمان انجام داده و هزینه نهایی پروژه را کاهش دهید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای

کاشمر سلام

رسانه کاشمر سلام، از سال 1398 با هدف فراهم سازی بستری برای ارائه بروزترین مطالب خبری و فرهنگی هنری در فضای مجازی با دوری از هرگونه حاشیه سازی کار خود را آغاز نمود.

‫۲ نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا