رپورتاژ

شبکه جیتو چیست؟ و چه ویژگی هایی دارد؟

جیتو یک پلتفرم مالی غیرمتمرکز (DeFi) مبتنی بر شبکه Solana است. جیتو یک پروتکل لیکویید استیکینگ است که از هر دو تکنیک استیکینگ و حداکثر ارزش قابل استخراج (MEV) استفاده می‌کند تا برای اعضای جامعه فرصتی را فراهم کند تا با قفل کردن موقت توکن‌های خود، درآمد کسب کنند.

شبکه جیتو چیست؟ و چه ویژگی هایی دارد؟
شبکه جیتو چیست؟ و چه ویژگی هایی دارد؟

در حالی که پروتکل‌های لیکویید استیکینگ به نقض حوزه دیفای (DeFi) ادامه می‌دهند، شبکه Jito که بر اساس Solana ساخته شده است، از حداکثر ارزش قابل استخراج (MEV) به عنوان پاداش برای استیک کنندگان لیکویید خود استفاده می‌کند. در این مقاله به بررسی جنبه‌های گوناگون اکوسیستم Jito از جمله پروتکل لیکوییدی آن، اقتصاد توکن حاکمیتی، مسیر پیش رو و غیره می‌پردازد.

شبکه جیتو چیست؟

جیتو یک پلتفرم مالی غیرمتمرکز (DeFi) مبتنی بر شبکه Solana است. جیتو یک پروتکل لیکویید استیکینگ است که از هر دو تکنیک استیکینگ و حداکثر ارزش قابل استخراج (MEV) استفاده می‌کند تا برای اعضای جامعه فرصتی را فراهم کند تا با قفل کردن موقت توکن‌های خود، درآمد کسب کنند.

حداکثر ارزش قابل استخراج چیست؟

حداکثر ارزش قابل استخراج (Maximum Extractable Value) یا MEV، اصطلاحی است که پیش از این با نام «ارزش قابل استخراج‌ ماینر» شناخته میشد، این استراتژی به ماینری اشاره دارد که برای به دست آوردن سود در هنگام ساخت یک بلوک جدید تراکنش ها را دستکاری میکند. از آنجایی که ماینرها قدرت سفارش مجدد، ورود، حذف یا دستکاری تراکنش ها را در هنگام تولید بلوک داشتند، می توانستند با تغییر کارمزد تراکنش ها درآمد بیشتری بدست آورند. ماینر ها MEV را علاوه بر پاداش معمول بلوک و کارمزد گس به دست می آورند، بنابراین گاهی اوقات به عنوان یک «مالیات نامرئی» در نظر گرفته می شود.

تاریخچه جیتو

شرکت Jito Labs در سال ۲۰۲۱ توسط لوکاس برودر تأسیس شد. لوکاس برودر پیشتر در زمینه رباتیک فعالیت داشته و کارمند شرکت Tesla بوده است. با افزایش علاقه برودر به تکنیک حداکثر ارزش قابل استخراج (MEV)، وی دریافت که امکانات زیادی برای ایجاد یک سیستم MEV عمومی وجود دارد. در ابتدا، MEV یک مفهوم قدیمی بود که عمدتاً توسط اعتبارسنج‌ها استفاده می‌شد، اما تیم Jito امیدوار بود که یک سیستم ساده‌تری را ایجاد کند که هر سرمایه‌گذاری بتواند از آن استفاده کند.

آناتولی یاکووننکو، موسس شرکت Solana Ventures و Solana Labs، در این پروژه سرمایه‌گذاری کرده است. همچنین با مشارکت‌ Solana Ventures و Solana Labs، سایر سرمایه‌گذاران نیز در این پروژه شرکت سرمایه گذاری کرده‌اند و Jito موفق شده است ۱۰ میلیون دلار جذب سرمایه کند. موفقیت این پروژه، باعث ایجاد بنیاد Jito، یک سازمان غیرمتمرکز (DAO)، شد. این بنیاد به مدیریت Jito Labs و سایر پروژه‌های ارائه دهنده لیکوییدیتی متعلق به این شرکت می‌پردازد.

هدف جیتو چیست؟

سرمایه‌گذاری بر اساس MEV  در دنیای رمزارز بسیار بحث برانگیز است. برخی از سرمایه‌گذاران این استراتژی را به عنوان راهی برای بهره‌گیری از تریدرها و تلاش برای دستکاری سیستم می‌دانند. با این حال، به گفته طرفداران MEV این استراتژی به عنوان یک روش توسعه اکوسیستم، می‌تواند به شناسایی و رفع ناتوانی‌های یک شبکه کمک کند. Jito به شدت بر این رویکرد MEV تمرکز دارد.

تیم توسعه آن این برنامه استیکینگ مبتنی بر MEV را به عنوان راهی برای حمایت از اکوسیستم Solana می‌دانند. جستجوگرهای MEV جیتو به دنبال شناسایی و جلوگیری از اشکال خطرناک MEV هستند تا بدون آسیب رساندن به سایر کاربران شبکه بلاکچین Solana بتوانند راه‌هایی برای کسب درآمد پیدا می‌کنند. هدف نهایی آن‌ها ایجاد یک سیستم مفید است که همه کاربران بتوانند از نواحی ضعف اکوسیستم Solana بهره‌مند شوند.

جیتو چگونه کار میکند؟

اعضای جامعه Jito که دارای سولانا هستند، می‌توانند کیف پول‌های خود را به پروتکل Jito وصل کرده و توکن‌های سولانا خود را در استخرهای انتخابی خود واریز کنند. سپس، Jito تمام این ارز را ترکیب کرده و از آن برای تأمین سرمایه‌گذاری در پروژه‌هایی مانند فارمینگ MEV در سولانا استفاده می‌کند. تمام استیک کنندگان سولانا در عوض توکن‌های خود توکن‌ JitoSOL به عنوان وثیقه دریافت میکنند و به عنوان پاداش MEV دریافت می‌کند، زیرا توکن‌های JitoSOL به نسبت مقدار سولانای استیک شده ارزش دارند.

استیکینگ MEV در Jito به گونه ای طراحی شده است تا spam را حذف کرده و از کاهش ارزش JitoSOL جلوگیری کند. جستجوگرهای MEV آن مزایده هایی را اجرا می‌کنند که برای تمام تریدر ها سود آور هستند. سپس از یک موتور بلوک مستقل برای اجرای یک شبیه‌سازی استفاده می‌شود تا بهترین پردازش تراکنش را پیدا کند. درآمد این مزایده به استیک کنندگان تعلق میگیرد، بنابراین ارزش JitoSOL بر اساس مقادیر حراج تضمینی و نه سودهای متغیر MEV محاسبه می‌شود.

توکن JTO توکن اصلی، کاربردی و حاکمیتی شبکه Jito است. دارندگان این توکن میتوانند در تصمیم گیری های مرتبط با آینده این پروتکل مشارکت داشته باشند.

دارندگان توکن JTO میتوانند در تصمیم‌گیری‌هایی مانند:

  • رأی‌گیری در مورد پیشنهادات بهبود پروتکل
  • تعیین ساختارهای کارمزد
  • مدیریت موثر سرمایه
  • مشارکت در ابتکارات توسعه پلتفرم

علاوه بر این، بر اساس میزان دارایی توکن JTO و مشارکت‌ در جامعه، دارندگان توکن میتوانند برای دریافت بخشی از درآمد حاصل از محصولات و خدمات MEV شرکت Jito واجد شرایط شوند.

۲۰% از عرضه کل توکن به جامعه اختصاص یافته است که از طریق یک ایردراپ توزیع می‌شود. ۱۰۰ میلیون از توکن JTO به اعتبارسنج‌های سولانا، ۵۰ میلیون به دارندگان JitoSOL و ۵۰ میلیون به کاربران زیرساخت MEV شرکت Jito اختصاص داده میشود.

کاربرد های توکن JTO

توکن JTO، هولدرهای فعال سولانا را به مشارکت‌کنندگان فعالی تبدیل میکند که به رشد و توسعه شبکه Jito کمک میکنند. اما از چه طریقی؟ در ادامه اشاره کرده ایم:

مدیریت استخرهای نقدینگی JitoSOL: دارندگان توکن JTO می‌توانند پارامترهای حیاتی استخرها مانند کارمزد، سقف استیکینگ و غیره را اداره کنند.

به‌روزرسانی استراتژی‌های اعطای نمایندگی: دارندگان توکن می‌توانند در بهینه‌سازی الگوریتم‌های اعطای نمایندگی به منظور ایجاد تعادل میان خطرات و بازدهی ها شرکت کنند.

ارتقاء پروتکل: توکن JTO به دارندگان اجازه می‌دهد تا در مورد طرح های اضافه کردن ویژگی‌های جدید و بهینه‌سازی پروتکل رأی دهند.

تأمین منابع برای ابتکارات اکوسیستم: از استخر جامعه می‌توان برای تأمین مالی ابتکاراتی که به بهبود زیرساخت و ابزارها می‌پردازند، استفاده کرد.

جیتو چه ویژگی هایی دارد؟

استیکینگ

استیکینگ مبتنی بر MEV سولانا، سرویس اصلی است که شرکت Jito ارائه می‌دهد. کاربران توکن‌های خود را قفل کرده و به صورت موقت آن‌ها را به JitoSOL تبدیل می‌کنند، سپس Jito از آنها برای کسب درآمد از طریق MEV استفاده می‌کند. JitoSOL پاداش‌های استیکینگ را جذب می‌کند و همچنین قابل معامله است. این امر به شما این امکان را می‌دهد تا زمانی که توکن‌های شبکه سولانا استیک کرده اید، نقدینگی داشته باشید.

پروتکل وام دهی و قرض دهی

شبکه Jito همچنین یک راه کار کارآمد برای شرکت در فعالیت‌های وام دهی و قرض دهی فراهم می‌کند. از طریق خدمات DeFi شرکت Jito، افراد می‌توانند وام بگیرند یا برای دریافت JTO، JitoSOL و SOL درخواست کنند. از این طریق وام‌دهندگان با ارائه نقدینگی پاداش دریافت میکنند و وام‌گیرندگان نیز سرمایه ای برای سرمایه گذاری دریافت میکنند.

استخر نقدینگی

Jito همچنین با Orca و چند نهاد دیگر برای ایجاد استخرهای نقدینگی همکاری می‌کند. کاربران می‌توانند با قرار دادن توکن‌های JitoSOL یا SOL خود در استخرهای نقدینگی به اجرای صحیح تراکنش‌های DeFi کمک کنند. در عوض، آن‌ها پاداش‌ لیکوییدتی استیکینگ دریافت می‌کنند که معمولاً کمی کمتر از پاداش‌های MEV است. با این حال، به عقدی برخی این پاداش‌ها قابل اعتماد‌تر هستند.

کیف پول های مناسب جیتو

برخی از کیف پول های رمزارزی محبوب که از ذخیره‌سازی و نگهداری توکن JTO پشتیبانی می‌کنند عبارتند از:

Phantom: یک افزونه مرورگر و برنامه تلفن همراه است که امکان تبادل توکن JTO در اکثر بلاکچین‌ها را فراهم می‌کند. Phantom از JTO به عنوان یک جفت توکن پشتیبانی می‌کند.

TokenPocket: یک کیف پول دیفای چند بلاکچینی است که از Solana پشتیبانی می‌کند. TokenPocket امکان استیکینگ توکن JTO در استخرهای شبکه Jito را فراهم می‌کند.

Sollet: یک کیف پول تحت وب مبتنی بر Solana است که برای تعامل با دپ‌ها استفاده میشود. Sollet امکان استیکینگ توکن JTO در پروتکل لیکوییدتی استیکینگ Jito را فراهم می‌کند.

کلام آخر

توانایی Jito در ارائه استیکینگ مبتنی بر MEV برای شبکه Solana، این پروژه را به یک پروژه منحصر به فرد و جذاب تبدیل کرده است. حتی کسانی که علاقه‌ای به استفاده از Jito برای کسب درآمد رمزارزی ندارند، سرمایه‌گذاری در این پروژه را سودآور می دانند. همچنین عرضه توکن حاکمیتی JTO، مسیرهای مختلفی برای کسب سود از این شرکت را برای سرمایه‌گذاران فراهم کرده است.

منبع خبر: https://nipoto.com/mag/what-is-jto/

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

کاشمر سلام

رسانه کاشمر سلام، از سال 1398 با هدف فراهم سازی بستری برای ارائه بروزترین مطالب خبری و فرهنگی هنری در فضای مجازی با دوری از هرگونه حاشیه سازی کار خود را آغاز نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا