رپورتاژ

آموزش تحلیل تکنیکال پیشرفته RSI

آموزش تحلیل تکنیکال پیشرفته RSI

آموزش تحلیل تکنیکال پیشرفته
آموزش تحلیل تکنیکال پیشرفته

معامله‌ گران بازار بورس، از روش‌ های مختلفی برای تحلیل بازار، ارزیابی وضعیت سهام و پیش‌ بینی قیمت استفاده می‌ کنند که معروف‌ترین آنها تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال هستند. معامله‌گران با کمک روش تحلیل بنیادی، ارزش ذاتی سهام را کشف و از طریق ابزارهای تحلیل تکنیکال، معاملات خود را پیش می‌برند. البته بسیاری از ابزارهای تحلیل تکنیکال با توجه به ارائه نتایج جامع و کاربردی، یک روش مجزا محسوب می‌شوند و حتی دوره‌های آموزشی خاصی برای برخی از ابزارها وجود دارد. در ادامه این مطلب، ابزارهای تحلیل تکنیکال را معرفی و سپس به آموزش rsi پیشرفته می‌پردازیم.

ابزارهای تحلیل تکنیکال

همانطور که می‌دانید در روش تحلیل تکنیکال، همه نتایج در قالب نمودار ارائه می‌شود. حال این نمودار می‌تواند به شکل میله‌ای خطی، با داده‌های متفاوت و از طریق ابزارهای متنوعی رسم شده باشد.

ابزارهای تحلیل تکنیکال به چند بخش اصلی تقسیم می‌شوند و البته هر بخش به صورت مجزا تعدادی زیرمجموعه دارد. لیست ابزارهای اصلی به شرح زیر است:

  • انواع نمودارهای قیمت
  • الگوهای قیمت
  • اسیلاتور و اندیکاتور
  • کندل استیک
  • الگوهای هارمونیک
  • پرایس اکشن
  • خطوط فیبوناچی
  • امواج الیوت

از بین موارد بالا، اندیکاتورها کاربرد گسترده‌‌‌تری دارند و حتی در برخی سامانه‌های معاملاتی، امکان استفاده از این ابزار وجود دارد. در ادامه پس از آموزش rsi پیشرفته، به نحوه رسم آن در سامانه معاملاتی آساتریدر می‌پردازیم.

آموزش rsi پیشرفته

در قدم نخست از آموزش rsi پیشرفته، باید با معنی عبارت Relative Strength Index و کاربرد آن در بازار سهام آشنا شویم.

اندیکاتور شاخص قدرت نسبی یا rsi، یک اندیکاتور بازگشتی است که بهترین زمان خرید یا فروش را از طریق پیش‌بینی نقاط بازگشت قیمت ارائه می‌دهد. همچنین با کمک اندیکاتور rsi، می‌توانیم قدرت خریداران و فروشندگان سهم را تخمین بزنیم، نرخ حرکات بالا و پایین را نسبت به هم اندازه‌گیری و نوسان بازار را بررسی کنیم.

نمودار rsi نتایج را بر اساس تاریخ و در حد فاصل اعداد ۰ تا ۱۰۰ نمایش می‌دهد. بدیهی است که روند صعودی نشان از افزایش قدرت خریداران و روند نزولی به افزایش قدرت فروشندگان اشاره دارد.

در مرحله دوم از آموزش rsi پیشرفته، نحوه دریافت سیگنال خرید و فروش از طریق اعداد مدرج در نمودار را می‌آموزیم.

دریافت سیگنال خرید و فروش

دریافت سیگنال خرید و فروش، یکی از چالش‌های معامله‌گران در بازار بورس است. برای افراد مبتدی، انتشار شایعات، اخبار و… نوعی سیگنال به حساب می‌آید! اما معامله‌گران حرفه‌ای از طریق تحلیل نمودارهای تکنیکال، سیگنال خرید و فروش دریافت می‌کنند. اهمیت این موضوع در دوره‌های آموزش بورس هم کاملا مشهود است، چنانچه دوره‌های «تحلیل تکنیکال مقدماتی» و «آموزش تحلیل تکنیکال پیشرفته RSI»، همواره بیشترین متقاضی را دارد.

برای شروع مرحله دوم از آموزش rsi پیشرفته، ابتدا باید معنی سطوح را درک کنیم. وقتی نمودار rsi در روند منفی، از عدد ۳۰ عبور می‌کند، اصطلاحا سطح ۳۰ شکسته و شاخص کمتر از ۳۰ نمایش می‌یابد. این موضوع به معنی افت شدید قیمت و نشان‌دهنده  اوج قدرت فروشندگان است. اگر برعکس حالت قبل رخ دهد، یعنی نمودار rsi در روند صعودی، از عدد ۷۰ عبور کند، سطح ۷۰ می‌کشند و شاخص بیشتر از ۷۰ نمایش می‌یابد. بدیهی است که در این زمان قدرت خریداران به اوج خود رسیده است و قیمت در بالاترین حد ممکن قرار دارد.

ما این دو سطح را با نام‌های «حمایت» و «مقاومت» می‌شناسیم. صعود قیمت از مرز ۷۰ و رسیدن به نقطه اشباع خرید، اصطلاحا «سطح مقاومت» و نزول قیمت به کمتر از ۳۰ و رسیدن به نقطه اشباع فروش، اصطلاحا «سطح حمایت» نامیده می‌شود.

حال با توجه به آنچه درباره سطوح آموختیم، به سراغ بخش اصلی مرحله دوم آموزش rsi پیشرفته، یعنی دریافت سیگنال می‌رویم.

برای دریافت سیگنال خرید و فروش به کمک نمودار rsi باید دو حد فاصل سطح ۳۰ و ۷۰ و نقاط حمایت و مقاومت را بررسی کنیم. وقتی قیمت سطح ۷۰ را رد می‌کند ولی هنوز به نقطه مقاومت نرسیده است، تعداد معامله‌گران در حد بسیار کمی کاهش می‌یابد. این تعداد اگرچه چندان ملموس نیست، اما کشف آن، به معنای «دریافت سیگنال فروش» است.

برای دریافت سیگنال خرید باید همین شرایط را در سطح حمایت بررسی کنیم. یعنی وقتی قیمت از مرز ۳۰ عبور می‌کند ولی هنوز نقطه حمایت نرسیده است، تعداد معامله‌گران کمی افزایش می‌یابد. تشخیص این حالت در نمودار rsi، به معنی «دریافت سیگنال خرید» است.

برای دریافت سیگنال خرید فروش از نمودار rsi، معامله‌گر باید بسیار دقیق عمل کند. از آنجایی معاملات بر مبنای سیگنال، معمولا در حجم بالا انجام می‌شود، هر محاسبه اشتباه، زیان مالی بزرگی در پی دارد. حتی می‌توان گفت که «تشخیص و دریافت سیگنال»، مهم‌ترین بخش آموزش rsi پیشرفته محسوب می‌شود.

رسم نمودار rsi پیشرفته

برای رسم نمودار rsi پیشرفته، به سامانه معاملاتی آساتریدر مراجعه و وارد دیده‌بان تکنیکال شوید.

آموزش تحلیل تکنیکال پیشرفته
آموزش تحلیل تکنیکال پیشرفته

طبق تصویر زیر روی آیکون «اندیکاتورها» کلیک کنید..

آموزش تحلیل تکنیکال پیشرفته
آموزش تحلیل تکنیکال پیشرفته

پس از مشاهده لیست اندیکاتورها، طبق تصویر بعدی «rsi» را جست‌وجو و گزینه مدنظر را انتخاب کنید.

آموزش تحلیل تکنیکال پیشرفته
آموزش تحلیل تکنیکال پیشرفته

سخن آخر

در مطلب فوق به آموزش rsi پیشرفته و بیان نکات کلیدی آن پرداختیم. این اندیکاتور یکی از بهترین ابزارها برای دریافت سیگنال خرید و فروش در بازار سهام است. قدرت خریداران، فروشندگان و نوسان بازار را به خوبی نشان می‌دهد و در مجموع به عنوان یکی از کاربردی‌ترین اندیکاتورها شناسایی می‌شود. شما می‌توانید با شرکت در دوره آموزش تحلیل تکنیکال پیشرفته RSI با بخش‌های تخصصی‌تر و جزئیات این اندیکاتور آشنا شوید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

کاشمر سلام

رسانه کاشمر سلام، از سال 1398 با هدف فراهم سازی بستری برای ارائه بروزترین مطالب خبری و فرهنگی هنری در فضای مجازی با دوری از هرگونه حاشیه سازی کار خود را آغاز نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا