رپورتاژ

بهترین راهنمای خرید رنگ ترکیبی

بهترین راهنمای خرید رنگ ترکیبی

آیا اطلاعاتی درباره رنگ ترکیبی دارید؟ انتخاب یک رنگ مناسب، مهم ترین عامل در ایجاد یک دکوراسیون جذاب است. رنگ ها دارای سه دسته، رنگ های اصلی (خالص)، رنگ های فرعی (ثانویه) و رنگ های ترکیبی (درجه سوم) هستند. رنگ های اصلی (خالص)، رنگ هایی هستند که با استفاده از آن ها می توان سایر رنگ ها را تولید کرد. رنگ های زرد، آبی و قرمز رنگ های اصلی هستند.

در محیط پیرامونمان رنگ های مختلفی وجود دارند که حتی ممکن است اسم آنها را نشنیده باشید. همه این رنگ ها با ترکیب رنگ های اصلی ایجاد می شوند. رنگ های ثانویه، رنگ هایی هستند که با ترکیب رنگ هایی اصلی ایجاد می شوند. رنگ های ترکیبی نیز، از ترکیب رنگ های اصلی و رنگ های ثانویه ایجاد می شوند. وجود رنگ های ترکیبی این امکان را ایجاد می کند تا افراد رنگ مورد نظر خود را متناسب با سلیقه خود خریداری کنند.

راهنمای خرید رنگ ترکیبی
راهنمای خرید رنگ ترکیبی

همانطور که توضیح داده شد برای ایجاد رنگ مورد نظر باید رنگ های دیگر را با یک دیگر ترکیب کرد. به عنوان مثال برای ایجاد رنگ صورتی کمرنگ باید قرمز و سفید را با یکدیگر ترکیب کرد. البته این که صورتی پر رنگ و یا کمرنگ باشد، به غلظت رنگ قرمز بستگی دارد. هر چه غلظت رنگ قرمز بیشتر باشد، صورتی پر رنگ تر خواهد شد. این موضوع برای سایر رنگ ها نیز صدق می کند.

آیا امکان خرید رنگ ترکیبی وجود دارد؟

به دست آوردن این ترکیب رنگ ها کار هر کسی نیست. به طور معمول برای به دست آوردن ترکیب رنگ ها از دستگاه های مخصوصی استفاده می شود. این دستگاه ها، ترکیب رنگی را به صورت کاملا حرفه ای و دقیق می سازند. البته نقاشان حرفه ای نیز می توانند انواع رنگ های ترکیبی را بسازند. این افراد به دلیل سال ها تجربه می دانند که برای ایجاد رنگ مورد نظر باید چه رنگ هایی را و با چه غلظتی ترکیب کنند.

ترکیب رنگهای گرم و سرد

توجه به گرم یا سرد بودن رنگ ها،‌ یکی از مهم ترین نکات در ترکیب رنگ ها است. البته هر سال ترکیب رنگ جدید مد شده و افراد تمایل دارند منزل یا محیط ادارای خود را بر اساس مد جدید رنگ آمیزی کنند. البته اگر شما توجهی به مد ندارید می توانید با کمک گرفتن از افراد متخصص و حرفه ای در این زمینه ترکیب رنگ مناسبی برای ساختمان خود داشته باشید.

راهنمای خرید رنگ ترکیبی
راهنمای خرید رنگ ترکیبی

بر اساس روانشناسی رنگ ها، رنگ های گرم مانند قرمز و زرد موجب افزایش انرژی، ضربان قلب، فشار خون و هیجان می شوند. رنگ های سرد مانند آبی و سبز نیز کاهنده فشار خون، استرس، اضطراب و در نهایت موجب ایجاد آرامش در افراد می شود.

معمولا معماران و نقاشان حرفه ای سعی می کنند تا بهترین ترکیب رنگ ها برای هر یک از قسمت های ساختمان انتخاب کنند. بر اساس تحقیقات صورت گرفته، رنگ ها بر روحیات افراد بسیار تاثیر می گذارند. به عنوان مثال نباید از رنگ هایی مانند قرمز برای اتاق کودکان استفاده کرد، چراکه می تواند باعث ایجاد تنش های روحی و افزایش اضطراب در کودکان و خردسالان شود.

چگونه با رنگ ترکیبی محیط خانه را بزرگ تر جلوه دهیم؟

افراد بعد از سپری کردن یک روز پر چالش به اتاق هایشان می روند تا کمی احساس ارامش کنند. به همین منظور معماران و نقاشان از رنگ هایی مانند آبی برای اتاق خواب ها استفاده می کنند؛ تا تنش و اضطراب افراد را کاهش داده و به آن ها در داشتن خوابی راحت و عمیق کمک کند. همچنین رنگ ها می توانند در اندازه و ابعاد محیط نیز تاثیر بگذارند. رنگ های گرم می توانند باعث بزرگ تر جلوه دادن فضا و بر عکس رنگ های سرد می توانند موجب کوچک تر جلوه دادن فضا می شوند.

بهترین رنگ های ترکیبی برای روشن تر شدن محیط

رنگ ها، بر میزان نور در ساختمان نیز تاثیر می گذارند. رنگ های تیره بیشتر موج های نور را به خود جذب می کند. این رنگ ها مانع انعکاس نور شده و در نهایت نور و روشنایی محیط را کاهش می دهند. بر خلاف رنگ های تیره، رنگ های روشن بیشتر نور خورشید را منعکس می کنند. در واقع هر چه انعکاس های بازتاب شده از رنگ به چشم انسان بیشتر باشد، افراد محیط را روشن تر می بینند.

انتخاب رنگ ترکیبی با توجه به شرایط جوی منطقه

رنگ ها حتی می توانند دمای محیط را نیز تغییر بدهند! معمولا برای رنگ آمیزی ساختمان هایی که در مناطق گرمسیر هستند از رنگ هایی با طیف سرد استفاده می شود. این مناطق، دمای بالایی دارند که استفاده از رنگ های سرد می تواند در کاهش دمای محیط تاثیر مثبت بگذارند. مناطق کوهستانی و سردسیر نیز در بیشتر روزهای سال دمای زیر صفر را تجربه می کنند. در این مناطق افراد تلاش می کنند با استفاده از راهکار ها و روش های مختلف دمای بدن خود را افزایش دهند. این روش ها مانند سوزاندن سوخت های فسیلی، نوشیدن و خوردن غذاهای گرم، پوشیدن لباس های گرم و… است. یکی از این روش ها، استفاده از رنگ های گرم است. این رنگ ها، می توانند باعث ایجاد احساس گرما در افراد شوند.

تخصص و هنر ترکیب رنگ

ترکیب رنگ ها، کار آسانی نیست. این کار مستلزم مهارت و تخصص است. برای ایجاد یک ترکیب رنگ صحیح، شخص باید بداند که هر رنگی از ترکیب چه رنگ هایی ایجاد شده و ترکیب کدام رنگ ها با یکدیگر می تواند موجب ایجاد هارمونی و هماهنگی در دکوراسیون ساختمان شود.

راهنمای خرید رنگ ترکیبی
راهنمای خرید رنگ ترکیبی

افراد متخصص می دانند که باید از ترکیب رنگ های سرد و گرم در رنگ آمیزی ساختمان ها استفاده کنند. استفاده از رنگ های گرم و سرد در کنار یکدیگر، باعث ایجاد تعادل در محیط ساختمان ها می شود. نباید تمام دیوار های ساختمان ها را با یک رنگ، رنگ آمیزی کرد. می توان با کمک گرفتن از رنگ های گرم و سرد در کنار یکدیگر، فضای ساختمان را به محیطی دل انگیز و جذاب مبدل کرد. برای اینکه از اطلاعات دقیقی از نحو ترکیب رنگ آشنا شوید میتوانید به تولید کننده رنگ مراجعه کنید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

کاشمر سلام

رسانه کاشمر سلام، از سال 1398 با هدف فراهم سازی بستری برای ارائه بروزترین مطالب خبری و فرهنگی هنری در فضای مجازی با دوری از هرگونه حاشیه سازی کار خود را آغاز نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا