رپورتاژ

آشنایی با انواع تابلو فرش ‌ها

آشنایی با انواع تابلو فرش ‌ها

انواع تابلو فرش ‌ها
انواع تابلو فرش ‌ها

تابلوفرش به فرش‌های بافته شده در ابعاد گوناگون گفته می‌شود که ممکن است قاب‌دار یا بدون قاب باشند. از آنها برای تزئین دیوار منازل استفاده می‌شود و به‌عنوان یک کالای لوکس و اثری هنری مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ابعاد تابلوفرش‌ها از ۲۰ در ۳۰ سانتی متر شروع می‌شود و ممکن است تا ابعاد ۲ در ۳ متر باشد. جدا از آنکه یک وسیله تزئینی برای منزل به‌شمار می‌رود می‌تواند گزینه خوبی برای سرمایه‌گذاری نیز باشد؛ چراکه با گذشت زمان ارزش تابلوفرش بیشتر ‌می‌شود.

نوع دست‌بافت آنها از زیبایی و ظرافت بیشتری برخوردار است. نگهداری و مراقبت از تابلو‌فرش‌ها به‌خصوص تابلوفرش‌های دست‌بافت مستلزم آن است که برای شستشوی آنها از روش‌های مناسبی استفاده کنید. در ادامه به معرفی انواع و اقسام تابلو فرش‌ها می‌پردازیم.

تابلوفرش‌های دستی

تابلو‌فرش‌ها در دو نوع دستی و ماشینی بافته می‌شوند. تابلوفرش دستی به دلیل آن که کار دست می‌باشد، از ظرافت و زیبایی بیشتری برخوردار است.

چون چله‌کشی فرش دست‌بافت و الیاف آن اکثرا از ابریشم است هزینه بالاتری نسبت به تابلوفرش‌های دیگر دارد. تابلوفرش‌های دستی بسته به ابعاد آنها، نوع طرح و نقشه و الیاف به‌ کار رفته در آنها ممکن است با یکدیگر نیز متفاوت باشند.

از آنجایی که هزینه زیادی برای تابلوفرش‌های دست‌بافت می‌شود منطقی است که مراقبت و نگهداری از آن برایتان اولویت داشته باشد. برای شستشو و تمیز کردن آنها بهتر است دقت و ظرافت بیشتری به‌خرج دهید؛ پیشنهاد ما به شما استفاده از هنر و تخصص پرسنل قالیشویی‌های معتبر و امین است. اگر ساکن تهران هستید قالیشویی شاه عباسی یکی از بهترین گزینه‌های پیش روی شماست.

تابلوفرش‌های ماشینی

این نوع تابلوفرش‌ها در کارخانه‌های بافت فرش و توسط ماشین‌های فرش‌بافی تولید می‌شوند و طرح و نقشه آنها متفاوت است.

تابلوفرش‌های طبیعت

بعضی از تابلوفرش‌ها وجود دارند که در آنها تصاویری از طبیعت، آبشارها، کوه‌ها، پل‌ها، کلبه‌های چوبی‌، منظره‌های طبیعی و… به تصویر کشیده می‌شود.

تابلوفرش‌های گل و گلدان

همانطور که از اسم آن پیداست، در طرح و نقش این تابلوفرش‌ها از گل‌های زیبا و خوش‌آب‌ورنگ که ممکن است در کنار آنها پرنده و پروانه و… دیده شود، ایده می‌گیرند.

تابلو‌فرش‌های حیوانات

بعضی از تابلوفرش‌ها هم تصاویر زیبایی از حیوانات را به نمایش می‌گذارند

تابلوفرش‌ مشاهیر و بزرگان
تابلوفرش‌ مشاهیر و بزرگان

تابلوفرش‌ مشاهیر و بزرگان

در برخی تابلوفرش‌ها تصاویر اشخاص و مشاهیر و بزرگان را مشاهده می‌کنید که نوعی دیگر از تابلوفرش‌ها هستند.

تابلوفرش‌های شخصی

تابلو فرش‌هایی نیز وجود دارند که تصاویر شخصی اشخاص، طراحی چهره و پرتره و… در آنها به چشم می‌خورد که می‌توانند با ابعاد مختلف بافته شوند و به‌عنوان هدیه برای تولد، روزهای خاص یا حتی توسط ارگان‌های دولتی و خصوصی به‌منظور یادبود و قدردانی سفارش داده شوند.

موردی که باید به آن توجه داشته باشید این است که تابلوفرش‌هایی که برروی دیوار نصب می‌شوند پس از مدتی، اثرات گردوغبار یا ذرات‌ریز معلق در هوا ممکن است باعث کدر شدن سطح آنها شوند؛ در این صورت پیشنهاد می‌شود به فکر تمیز کردن یا شستشوی آن باشید.

تابلوفرش‌ها هم مانند فرش‌ها می‌توانند شسته شوند، منتها با ظرافت و دقت بیشتر؛ چراکه بافت آنها به‌گونه‌ای است که ممکن است در اثر شستشوی نامناسب ظاهر زیبا و اولیه خود را از دست بدهد.

عوامل موثر در قیمت تابلوفرش‌ها

ابعاد تابلوفرش یکی از عوامل مهم و تاثیر‌گذار در قیمت آن است.

قیمت تابلوفرش به عوامل دیگری وابسته است که نحوه بافت تابلوفرش و الیاف و مواد به کار رفته آن از جمله آن است.

تابلوفرش‌ها همچنین ممکن است دارای قاب و بدون قاب باشند. مدل قاب دور تابلوفرش در قیمت آن تاثیر می‌گذارد.

بنابراین فاکتورها و عوامل متعددی در قیمت تابلوفرش تاثیر دارند و به‌صورت کلی نمی‌توان یک محدوده قیمت برای آنها تعیین کرد. بهتر است بسته به نوع تابلوفرش و هزینه‌ای که می‌خواهید صرف خرید یک تابلوفرش کنید، به‌صورت حضوری مراجعه کنید و از قیمت تابلوفرش‌های موجود در بازار مطلع شوید.

نکات مهم در خرید تابلوفرش

برای خرید یک تابلوفرش زیبا و ماندگار بهتر است به نکاتی توجه کنیم تا انتخابی مطمئن داشته باشیم. در ادامه به برخی از این نکات اشاره می‌کنیم.

توجه به شناسنامه تابلوفرش

یکی از مواردی که در هنگام خرید تابلوفرش باید به آن توجه کنید این است که شناسنامه و اطلاعات درج شده در پشت تابلوفرش را مشاهده کنید تا اطلاعات بیشتری راجع تابلوفرش بافته شده در اختیار داشته باشید. نوع گره‌ها و اطلاعات مفید دیگری در شناسنامه تابلوفرش درج شده است که می‌تواند به شما کمک کند.

خرید از فروشگاه معتبر

پیشنهاد می‌شود از فروشگاه‌های معتبر خرید کنید تا از ضمانت و کیفیت فرش تابلوفرش خریداری شده اطمینان حاصل کنید. به هنگام خرید تابلوفرش آن را بدون قاب مشاهده کنید تا اگر ایراداتی در گوشه‌های تابلوفرش وجود داشت قابل رویت باشد.

نکات مهم در خرید تابلوفرش
نکات مهم در خرید تابلوفرش

پرسش از افراد متخصص

 بهتر است هنگام خرید تابلوفرش از تجربیات و نظر دیگران استفاده کنید و در نهایت یک انتخاب خوب و ماندگار داشته باشید. از فروشندگان تابلوفرش، اطلاعاتی راجع مدل و نوع تابلوفرش‌ها و نحوه تمیز کردن آنها بپرسید. تمیز کردن و شستشوی تابلوفرش‌ها نیاز‌ به تخصص و مهارت دارد؛ چراکه اگر این کار به‌درستی انجام نشود ظاهر تابلوفرش را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

قالیشویی در نارمک، دارای تیم حرفه‌ای شستشوی فرش، گزینه خوبی برای مشاوره و راهنمایی شما عزیزان می‌باشد.

جمع‌بندی

امروزه‌ تابلوفرش‌ها از وسایل تزیینی مورد استفاده در منازل هستند که به ۲ صورت دستی و ماشینی بافته می‌شوند. انواع و اقسام مختلفی از تابلوفرش‌ها وجود دارند که تابلوفرش‌های طبیعت، گل، حیوانات، مشاهیر و شخصی از جمله آنها است.

تابلوفرش‌ها در ابعاد مختلفی بافته می‌شوند و قیمت آنها با توجه به ابعاد، نوع الیاف به کار رفته در آنها، نوع قاب دور آنها، و… تعیین می‌شود.

نگهداری و مراقبت از آن نیز دارای اهمیت بوده و اگر به‌روش درستی گردگیری و شسته نشوند باعث خراب شدن و آسیب رسیدن به الیاف آن می‌شود‌.

یکی از روش‌های اصولی برای شستشوی تابلوفرش‌ها آن است که آن را به‌عهده‌ی متخصصان کاربلد قالیشویی‌ شاه عباسی بسپارید تا با روش‌ها و شوینده‌های مخصوص شستشوی تابلوفرش، به تمیزی تابلوفرش‌های شما بپردازند. قالیشویی شاه عباسی یک قالیشویی در شرق تهران است که با روش‌های مکانیزه و اصولی در خدمت همشهریان عزیز است‌. ممنون هستیم که تا انتهای این مطلب همراه ما بودید. امیدواریم که مطالبی که بیان شد برای شما سودمند واقع شده باشد.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

کاشمر سلام

رسانه کاشمر سلام، از سال 1398 با هدف فراهم سازی بستری برای ارائه بروزترین مطالب خبری و فرهنگی هنری در فضای مجازی با دوری از هرگونه حاشیه سازی کار خود را آغاز نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا