رپورتاژ

نکاتی که باید در هنگام اخذ کد اقتصادی به آنها توجه کنیم

نکاتی که باید در هنگام اخذ کد اقتصادی به آنها توجه کنیم

وقتی شرکتی تجاری ثبت می گردد، مالکین آن می توانند در امر تجارت و بازرگانی در داخل و خارج از کشور فعالیت کنند. این شرکتها بسته به نوع کارکردشان طبقه بندی و ثبت می شوند.
موارد مختلفی بعد از ثبت شرکت وجود دارد که باید انجام گیرد. یکی از این موارد، اخذ کد اقتصادی است. اکنون، نکات لازم و تخلفات مربوط به این کارت ارائه می گردد.

ثبت شرکت و اخذ کد اقتصادی
ثبت شرکت و اخذ کد اقتصادی

نکاتی که باید در هنگام اخذ کد اقتصادی به آنها توجه کنیم

موارد لازم قبل از اخذ کد اقتصادی
ابتدا لازم است بدانیم که تمام مراحل ثبت نام در سازمان امور مالیاتی جهت اخذ کد اقتصادی؛ بصورت رایگان بوده و چنانچه غیر از این در هنگام ثبت نام از طریق سایت سازمان اتفاق افتاد، متقاضیان کد اقتصادی مراتب را باید سریعا به اداره امور مالیاتی شهر خود اطلاع دهند. در غیر این صورت، بوجود آمدن مشکلات احتمالی ناشی از عدم اطلاع رسانی، متوجه متقاضیان کد اقتصادی خواهد بود. نکاتی که قبل از شروع فرآیند دریافت کد اقتصادی لازم است از آنها اطلاع داشته باشید:

  1. اشخاص حقوقی که درصدد اخذ کد اقتصادی هستند؛ چنانچه دارای فعالیتهای تولیدی، خدماتی و تجاری مختلفی در اماکن مختلف می باشند؛ برای هر کدام از آن واحدها باید جداگانه اقدام به ثبت نام برای کد اقتصادی نماید. بطور مثال ممکن است یک شرکت تولیدی، هم تولید روغن نباتی دارد و هم در زمینه تولید لبنیات در کارخانه ای دیگر فعالیت دارد. بنابر این باید برای هر دو این واحدهای تولیدی کد اقتصادی دریافت کند.
  2. بر عکس مطلب بالا؛ چنانچه شرکتی با مجوز و پروانه فعالیت، اقدام به تولید یک محصول در مناطق و اماکن مختلف می نماید، همان یک کد اقتصادی برای آن شرکت کفایت می کند و دیگر نیازی به اخذ کد اقتصادی برای همه اماکن تولیدی خود که یک محصول تولید می کنند، نیست.
  3. اشخاص حقیقی و حقوقی فعال در بخشهای مرتبط با خودروسازی، مستثنی از اخذ کد اقتصادی هستند.
  4. اشخاص حقوقی در صورت بوجود آمدن شرایطی چون؛ تغییرات ( اعم از تغییر نام شرکت، تغییر مدیران و شرکاء و یا سهامداران عضو هیئت مدیره شرکت، تغییر مکان و تغییر موضوع فعالیت شرکت)، تعطیلی و یا انحلال شرکت، می بایستی موضوع را به صورت مکتوب همراه با آگهی های لازم، به اداره امور مالیاتی شهر محل اقامت خود، اطلاع دهند. چنانچه نیاز به اخذ کد اقتصادی جدید باشد، بعد از ابطال کد اولیه، کد جدیدی صادر می گردد.
  5. سازمان امور مالیاتی این حق را به اشخاص حقیقی و حقوقی قائل گشته تا در صورتی که فرآیند ثبت نام تا زمان دریافت کد اقتصادی، طولانی گشت، آنها از کد ملی مالک واحد تجاری برای اشخاص حقیقی و از شناسه ملی واحد تولیدی، جهت اشخاص حقوقی استفاده نموده تا در امر فعالیت تجاری آنها خللی وارد نشود.
  6. متقاضیان اخذ کد اقتصادی، در صورت تمایل و یا نیاز، می توانند از طریق سامانه سازمان امور مالیاتی، روند کار اداری درخواست خود جهت دریافت کد اقتصادی را پیگیری و نظارت کنند.

همچنین میتوانید جهت آشنایی و مشاوره با ثبت شرکت سهامی عام به سایت موسسه حقوقی ونک www.vanak.org مراجعه نمایید.

ثبت شرکت و اخذ کد اقتصادی
ثبت شرکت و اخذ کد اقتصادی

آثار سوء ناشی از عدم استفاده صحیح از کد اقتصادی 

تخلفاتی که موجب سوء استفاده از یک موقعیت یا حتی یک وسیله و مزیت می گردد، قطعا برای متخلف عواقب قانونی به همراه دارد.
سوء استفاده از کد اقتصادی نیز به همین روال است و چنانچه اشخاص حقوقی و حقیقی دارنده کد اقتصادی و استفاده کننده از آن، به طور عمد و یا سهوا موجبات سوء استفاده از این کد را فراهم کنند، هر دو با هم مشمول جرایم زیر می گردند:

  • در صورت استفاده از کد اقتصادی دیگران، هم دارنده کد و هم سوء استفاده کننده از آن، مشمول جرایم سنگین مالیاتی خواهند شد.
  • پس از اخذ کد اقتصادی؛ اشخاص حقیقی و حقوقی باید در انجام تمامی معامله های تجاری خود، از این کد در فاکتورها و صورتحساب های مالی استفاده نمایند؛ در غیر این صورت دو برابر مبلغ معامله در آن فاکتور، جریمه مالیاتی می شوند. همچنین عدم استفاده از کد اقتصادی در فاکتورها و صورتحساب های مالی، موجب تعطیل شدن کسب و کار و حتی در مواقعی به موجب رای محاکم قضایی، اعمال حبس تعزیری برای متخلفین می گردد.

برای اخذ کد اقتصادی، با ثبت ونک همراه باشید

 با توجه به توضیحات داده شده؛ اکنون می دانیم که مواردی چون کارت بازرگانی و کد اقتصادی از ضروریات شرکتهای تجاری و یا تاجران فعال در امور تجاری است که بی شک در همه موارد معاملاتی خود از جمله واردات و صادرات کالا به آن نیازمند هستند. امیدواریم تا به اینجا توانسته باشیم مسائل و نکات مربوط به دریافت کد اقتصادی را به خوبی برای شما ارائه داده باشیم. اکنون مفتخریم اعلام کنیم که شرکت ثبت ونک به همراه مشاوران و کارشناسان خبره خود؛ آماده است تا در تمامی مراحل مربوط به اخذ کد اقتصادی، در کوتاه ترین زمان ممکن، شما را در انجام این کار یاری کند.
توصیه ما به شما این است که در این مرحله از کار، با کارشناسان خبره ما مشورت کنید؛ تا آنها در سریع ترین زمان، کوتاه ترین راه مربوط به اخذ کد اقتصادی را به آسانی برای شما به انجام برسانند. همواره در انجام امور تجاری و اقتصادی شما، به داشتن  اطلاعات مفید، دقت نظر و سرعت عمل خود افتخار می کنیم.

ثبت بزرگ ونک
ثبت بزرگ ونک

با شماره تماس و آدرس اینترنتی زیر، با ما تماس و ارتباط برقرار کنید. اپراتورهای حرفه ای شرکت ثبت ونک در تمام ساعات اداری، آماده هدایت شما به بخش مشاورین ما می باشند.

۰۲۱۸۷۷۹۰

www.vanak.org
www.nikregister.com
www.vanak.ir

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای

کاشمر سلام

رسانه کاشمر سلام، از سال 1398 با هدف فراهم سازی بستری برای ارائه بروزترین مطالب خبری و فرهنگی هنری در فضای مجازی با دوری از هرگونه حاشیه سازی کار خود را آغاز نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا