رپورتاژ

رفتار با گربه تازه وارد

چه رفتارهایی در برخورد با گربه تازه وارد مهم هستند؟ آیا ورود گربه تازه وارد به منزل دردسر ساز می‌ شود؟ اکثر افرادی که علاقه به نگهداری حیوانات خانگی در منزل دارند، با چالش‌ های سخت و هیجان انگیز روبرو خواهند شد؛ مخصوصاً اگر برای اولین بار قصد نگهداری از گربه را داشته باشند.

لازم به ذکر است که احتمالاً گربه تازه وارد نیز در ابتدای ورود به منزل مضطرب و هراسان باشد؛ بنابراین صاحب او باید یک محیط امن و آرام را ایجاد کند. تا انتهای مطالب با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در خصوص رفتار با این حیوان پشمالو به دست بیاورید.

رفتار با گربه تازه وارد

اگر ساکن شهر کرج هستید و قصد آوردن یک گربه جدید به خانه خود را دارید، باید در سریع ترین زمان ممکن اقدامات لازم برای فراهم آوردن شرایط صحیح نگهداری از آن را انجام دهید و در صورت تمایل، قبل از واگذاری و یا خرید گربه در کرج ، یک مکان امن را در منزل خود به آن اختصاص دهید.

یکی از نکات مهم که هنگام ورود گربه جدید به منزل باید به آن توجه کرد نحوه رفتار با آن است. اولین نکته ‌ای که باید مد نظر داشته باشید زمان ورود گربه به منزل است، در حقیقت شما باید چند روز از وقت خود را برای رسیدگی به حیوان اختصاص دهید. اگر می ‌خواهید گربه را به خود وابسته کنید در روزهای اول ورود آن باید وقت بیشتری را برای وقت گذرانی و در کنار آن بودن سپری کنید؛ تا به شما و به محیط منزل عادت کند.

رفتار با گربه تازه وارد
رفتار با گربه تازه وارد

لازم به ذکر است که نحوه رفتار با گربه تازه وارد با توجه به وضعیت منزل، زندگی و شرایط شما متفاوت می ‌باشد. هرگز نباید با خشونت و عصبانیت با گربه تازه ورود برخورد کرد، زیرا زمان وابستگی و عادت کردن حیوان به منزل جدید افزایش می یابد.

اقدامات لازم برای سازگاری گربه تازه ورود

چند روز تا چند ماه زمان لازم است تا گربه با خانه جدید سازگار شود، که این امر به رفتارهای صاحب گربه وابسته است. در واقع اگر اقدامات صاحب گربه همراه استرس، ناراحتی و تنش باشد دوره انتقال و زمان سازگاری گربه تازه ورود افزایش می ‌یابد. بنابراین ما به شما پیشنهاد می ‌دهیم اقدامات زیر را انجام دهید:

ثابت نگه داشتن محیط زندگی

هنگام ورود گربه جدید به منزل خود تا چند روز تمامی وسایل را ثابت نگه دارید و از جابجایی لوازم نگهداری گربه و سایر وسایل پرهیز کنید.

باید تمام لوازم مربوط به گربه مانند ظرف غذا، آب و خاک دستشویی آن در یک محل ثابت قرار داده شود و فقط باید هنگام خالی شدن، ظرف ‌ها را پر کنید. اگر شما این نکات را به درستی رعایت کنید، گربه سریع ‌تر به منزل جدید عادت می ‌کند. همچنین علاوه بر ثابت بودن وسایل باید رفتار صاحب گربه نیز برنامه منظم و ثابت داشته باشد. به طور مثال باید زمان مشخص برای بازی با گربه تعیین شود.

فضا دادن به گربه
فضا دادن به گربه

فضا دادن به گربه

یک محل امن و راحت در منزل خود به گربه اختصاص دهید تا هنگامی که به فضا نیاز پیدا می ‌کند، در آن محل مخفی شود. برای کاهش بیقراری‌ های گربه و آرام کردن آن تهیه داروهای آرام بخش که توسط دامپزشک تجویز شده راهکار خوبی به نظر می آید.

تهیه لوازم مورد نظر گربه

اگر می ‌خواهید گربه شما سریعتر به محیط جدید عادت کند و آرامش بیشتری داشته باشد، وسایل و لوازم زندگی آن را از قبل تهیه و حاضر کنید؛ تا در اولین روزهای ورود آن به منزل شما با سردرگمی مواجه نشوید.

وسایل نگهداری مانند ظرف غذا و آب، انواع غذای کنسرو یا خشک، مواد و وسایل ضدعفونی کننده، اسباب بازی، قلاده برای پیاده‌ روی، خاک دستشویی و… از انواع لوازم نگهداری گربه محسوب می‌ شود که در روزهای ورود گربه به منزل به آنها احتیاج پیدا می ‌کنید.

تهیه لوازم مورد نظر گربه
تهیه لوازم مورد نظر گربه

انتخاب اتاق برای استراحت گربه

به شما توصیه می ‌کنیم در اولین روزهای ورود گربه به منزل یک اتاق برای استراحت و زندگی آن اختصاص دهید. معمولا گربه در ابتدای ورود به منزل ترس دارد بنابراین باید یک اتاق مجزا داشته باشد تا هنگام ورود به آن آرامش پیدا کند.

نتیجه گیری

یکی از حیوانات خانگی دوست داشتنی که اکثر افراد به نگهداری از آن علاقه دارند گربه است. با توجه به اینکه گربه در ابتدای ورود به منزل با آن محیط آشنایی ندارد، باید به نکات مهمی توجه داشت. نحوه رفتار با گربه تازه ورود بسیار حائز اهمیت است افرادی که قصد نگهداری از این حیوان دوست داشتنی را دارند باید وقت بیشتری را برای حضور در کنار گربه اختصاص دهند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

کاشمر سلام

رسانه کاشمر سلام، از سال 1398 با هدف فراهم سازی بستری برای ارائه بروزترین مطالب خبری و فرهنگی هنری در فضای مجازی با دوری از هرگونه حاشیه سازی کار خود را آغاز نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا