رپورتاژ

تست نوار قلب و تمامی نکات مهم در این زمینه

تست نوار قلب یکی از تست های مهم در زمینه پزشکی و تشخیص بیماری های قلبی است. برای آشنایی بیشتر با این تست مهم در این مقاله از کلینیک زاینده رود همراه ما باشید.

نوار قلب یکی از مهمترین آزمایش های پزشکی است که از آن برای بررسی سلامت قلب و عملکرد آن استفاده می‌کنند. در حال حاضر نزد پزشکان قلب و عروق، جهت تشخیص بیماری‌ها و مشکلات قلبی، این روش کاربرد فراوان و گسترده‌ای دارد. برخلاف روش‌های قدیمی و پرهزینه، گرفتن نوار قلب یک آزمایش بدون دردسر و ساده است که با استفاده از آن فعالیت الکتریکی قلب را بررسی می‌کنند.

بسیاری از مواقع افراد به بیماری‌های قلبی خطرناک مبتلا می‌شوند که با استفاده از این دستگاه می‌توان با هزینه کم و در کمترین زمان آنها را تشخیص داد و هرچه زودتر برای درمان آن اقدام کرد.

نوار قلب در اصفهان
نوار قلب در اصفهان

نوار قلب چیست؟

نوار قلب یا الکتروکاردیوگرام یکی از مهم‌ترین ابزارهای پزشکی در چند دهه اخیر است که در مدت کوتاهی برای تشخیص و بررسی بیماری‌های سطحی یا خطرناک قلبی استفاده می‌شود. این دستگاه برای نخستین بار در سال ۱۹۰۲ در ایالات متحده آمریکا اختراع شد و امروز از نوع پیشرفته آن برای تشخیص و حتی بررسی بیماری‌های قلبی استفاده می‌شود. با استفاده از دستگاه و تست نوار قلب، می‌توان سیگنال‌های الکتریکی منتشر شده از قلب را بررسی و میزان انقباض و انبساط آن را بررسی کرد.

 در صورتی که طول موج‌های منتشر شده از دستگاه نوار قلب کوتاه یا بلندتر از حد طبیعی باشند، پزشک متوجه بیماری فرد شده و به بیمار توصیه می‌کند هرچه سریع‌تر برای درمان آن اقدام کند. این دستگاه به گونه‌ای ساخته شده است که برای تمامی افراد در هر سن و سالی از کودک تا میانسال می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد. انواع تست‌ها و دستگاه‌های نوار قلب در اندازه و ابعاد مختلف تولید شده اند و از آنها می‌توان در مطب‌های پزشکی و بیمارستان‌ها یا حتی اتاق عمل استفاده کرد.

 بسیاری از افراد معتقدند دستگاه‌های نوار قلب از جمله پیشرفته‌ترین تجهیزاتی هستند که امروزه برای حفظ سلامت انسان و تشخیص به موقع بیماری‌های قلبی ساخته شده‌اند.

نوار قلب چه مشکلاتی را نشان می‌ دهد؟

امروزه با استفاده از تست نوار قلب می‌توان مشکلات و بیماری‌های فراوانی را تشخیص داد. دستگاه نوار قلب به گونه‌ای است که می‌تواند تمامی ارتعاشات و واکنش‌های دریچه‌های قلب را ثبت کرده و به همین دلیل می‌توان با خیال راحت از آن برای تشخیص انواع بیماری‌های قلبی استفاده کرد.

 در حال حاضر از این وسیله برای

 • تشخیص بیماری‌های مربوط به دریچه‌های قلب
 • بررسی ریتم ضربان قلب
 • تشخیص انواع سکته‌های قلبی
 • تشخیص فاصله زمانی بین سیگنال‌های قلب
 • بررسی میزان سرعت تپش قلب
 • بررسی شرایط حیاتی
 • عارضه‌های عضلات قلب
 • حمله قلبی
 • آسیب‌های قلبی
 • فعالیت‌های غیر طبیعی در دریچه‌های قلب
 • تشخیص نقص در اندازه و بافت قلب
 • افزایش یا کمبود الکترولیت‌ها
 • بررسی میزان کمبود اکسیژن خون

استفاده می‌کنند. در صورتی که احساس کردید ممکن است به انواع مشکلات قلبی مبتلا شده باشید، بهتر است در ابتدا اگر ساکن اصفهان هستید به یک مشاور قلب در اصفهان مراجعه کرده و پس از گرفتن نوار قلب و بررسی آن، در صورت وجود هرگونه مشکل سریعا و در کمترین زمان، برای درمان و پیشگیری از خطرات جدی‌تر اقدام کنید.

مشاور قلب در اصفهان - کلینیک زاینده رود
مشاور قلب در اصفهان – کلینیک زاینده رود

چه موقعی پزشک نوار قلب تجویز می کند؟

ممکن است این سوال برای شما ایجاد شود که چه موقعی باید اقدام به گرفتن نوار قلب کرد؟ بهتر است بدانید در زمان‌هایی که متوجه علامت‌های زیر شدید باید هرچه سریع‌تر جهت بررسی وضعیت سلامت و گرفتن تست نوار قلب اقدام کنید:

 • خستگی مداوم و روزانه
 • تنگی نفس بدون هیچ علتی
 • ایجاد مشکلاتی مانند سرگیجه دائمی یا غش
 • بروز درد در ناحیه قفسه سینه
 • اضطراب شدید و دلهره بی‌ دلیل
 • ابتلا به تپش قلب در برخی ساعات شبانه روز از جمله نیمه شب و یا هنگام خواب

اگر هر کدام یا چند مورد از موارد ذکر شده را داشتید بهتر است هرچه سریع تر به منظور بررسی سلامت قلب خود با آزمایش هایی نظیر اکو در اصفهان، نوار قلب در اصفهان و .. اقدام کنید. در مواقعی که در طرف چپ بدن خود از جمله دست یا شانه احساس دردهای شدید و مرتب کردید نیز نیاز است تا هرچه سریع‌تر برای گرفتن نوار قلب به یک پزشک معتبر و با تجربه مراجعه کنید.

علاوه بر این در صورت داشتن بیماری‌های ارثی قلبی یا زمینه ابتلا به برخی بیماری‌های قلبی عروقی، بهتر است برای چکاپ سالیانه و بررسی مرتب سلامت قلب به پزشک مراجعه کنید. در نظر داشته باشید افرادی که اقدام به انجام عمل قلب کرده‌اند نیز برای بررسی وضعیت عمل یا وضعیت کلی سلامت باید چند وقت یکبار به نزد پزشک رفته و اقدام به گرفتن تست نوار قلب کنند.

این نکته حائز اهمیت است که زمانی که ورزش‌های شدید انجام داده‌اید یا غذاهای تند مصرف کرده‌اید زمان مناسبی برای گرفتن نوار قلب نیست؛ همچنین مصرف بیش از حد آب یا نوشیدنی‌های سرد نیز می‌تواند الگوهای الکتریکی نوار قلب را متاثر کند.

اکوکاردیوگرام در اصفهان - کلینیک زاینده رود
اکوکاردیوگرام در اصفهان – کلینیک زاینده رود

منظور از نوار قلب غیر طبیعی چیست؟

الکتروکاردیوگرافی یک آزمایش ساده است که جهت اندازه‌گیری میزان فعالیت الکتریکی قلب استفاده می‌شود. نتیجه تست برای افراد سالم به صورت خطوط منظم و تعریف شده است ولی برای افرادی که به انواع بیماری‌های قلبی مبتلا هستند، متفاوت بوده و طول و ارتفاع هر کدام از خط‌ها ممکن است به صورت غیر طبیعی ثبت شود.

پس منظور از نوار قلب غیر طبیعی، وجود هرگونه مشکل در خطوط و سیگنال‌های الکتریکی نوار قلب است که می‌تواند نشان از بیماری‌های مختلفی داشته باشد. در برخی مواقع به دلیل مشکلاتی مانند ضربان قلب نامنظم، ریتم نامنظم قلب، وجود هرگونه ناهنجاری در شکل و کارکرد قلب، عوارض جانبی برخی داروها، عدم تعادل الکترولیتی، حمله قلبی، فشار خون بالا و…. ممکن است مشکلاتی برای فرد به وجود بیاید و همین موضوع سبب ایجاد نوار قلب غیر طبیعی می‌شود .

در این مواقع پزشک اقدام به تجویز دارو، بستری کردن بیماری یا عمل کردن بیمار می‌کند. در نظر داشته باشید هرگونه ناهنجاری در تفسیر نوار قلب نیاز به درمان اصولی و پیگیری جدی دارد به همین دلیل پس از گرفتن نوار قلب در اصفهان و مشاهده هرگونه مشکل در طول موج و خطوط آن، باید هرچه سریع‌تر درمان را آغاز کنید.

نوار قلب غیر طبیعی چه چیزی را نشان می‌ دهد؟

نوار قلب غیر طبیعی می‌تواند نشان از ابتلا به برخی بیماری‌های قلبی سطحی یا خطرناک داشته باشد. برای مثال در صورتی که نوار غیر طبیعی باشد می‌تواند نشانگر بزرگتر یا ضخیم شدن قلب، ابتلا به برخی بیماری‌های مادرزادی یا اکتسابی، عدم پمپاژ صحیح خون، مشکل در انقباض بخش‌های مختلف قلب و…. باشد.

نوار قلب را می‌توانیم یکی از روش‌های تشخیصی بدون درد، ساده و سریع معرفی کنیم که با استفاده از آن می‌توان بیماری‌های خطرناک و جدی که نیاز به درمان سریع و مراقبت‌های اورژانسی دارند را تشخیص داد. به منظور بررسی وضعیت کلی سلامت قلب و بررسی موج الکتریکی آن، می‌توانید به کلینیک زاینده رود اصفهان ( https://zrhclinic.com/) مراجعه کرده و از وضعیت سلامت قلب خود مطمئن شوید.

برای افراد سالم همیشه خطوط نوار قلب به یک صورت است و فاصله و ارتفاع مشخصی بین موج‌های Q، R و S  وجود دارد ولی در صورتی که این فاصله یا ارتفاع از حد طبیعی کمتر یا بیشتر شده یا در ضربان قلب و صدای آن مشکلی به وجود بیاید، این موارد نشان از مشکلات و بیماری‌های مختلف دارند. پس به منظور بررسی بخش‌های مختلف قلب از جمله دیواره‌ها، سینوس‌ها، بطن‌ها، دهلیزها و قسمت‌های دیگر قلب بهتر است هر چند وقت یکبار اقدام به انجام تست نوار قلب کنید.

بهترین مرکز نوار قلب در اصفهان

در حال حاضر بهترین مرکز نوار قلب در اصفهان را می‌توانیم کلینیک زاینده رود اصفهان معرفی کنیم، در این کلینیک از بهترین تجهیزات و وسایل تست نوار قلب استفاده می‌شود.

این مرکز می‌تواند به تمامی افراد از جمله افرادی که زمینه خطر قلبی دارند، افراد با انواع بیماری‌های قلبی، کسانی که از داروهای قلبی استفاده می‌کنند، اشخاصی که در گذشته سابقه عمل جراحی داشته‌اند و کسانی که دارای نشانه‌ها و علائم مشکلات قلبی هستند، کمک کند تا از وضعیت دقیق خود اطلاع پیدا کنند.

در نظر داشته باشید کیفیت دستگاه‌های تست نوار قلب و تجهیزات دیگر از مهم‌ترین مواردی است که در تشخیص بهتر به افراد کمک می‌کند به همین دلیل در این کلینیک بهترین و مجهزترین تجهیزات و دستگاه‌های روز دنیا برای تمام افراد در تمامی سنین و حتی خانم‌های باردار و شیرده استفاده می‌شود. دستگاه نوار قلب باید دارای حداکثر ایمنی و دقت فراوان باشد تا بیماران بتوانند بدون نگرانی و هیچگونه مشکلی اقدام به گرفتن تست و بررسی سلامت قلب خود کنند، به همین جهت امروزه در این مرکز از بهترین دستگاه‌ها و لوازم استفاده می‌شود.

سخن پایانی

برای بررسی فعالیت الکتریکی قلب انسان و تشخیص به موقع برخی از بیماری‌ها، تست نوار قلب جایگاه ویژه‌ای دارد. امروز شاهد استفاده از نوار قلب در اکثر کشورهای جهان و ایران برای بررسی وضعیت سلامت و کارکرد آن هستیم.

 بسیاری از پزشکان و متخصصین عنوان کردند دستگاه تست نوار قلب یکی از بهترین و منحصر به فردترین اختراعات بشر است که توانسته است جان بسیاری از افراد را از مرگ یا سکته‌های قلبی نجات دهد. این دستگاه با مکانیسم خاص خود می‌تواند به خوبی تمامی علائم و نشانه‌های قلبی را بررسی کرده و سلامت یا بیمار بودن قلب را مشخص کند.

 این دستگاه دارای الکترودهایی است که به پوست بدن چسبیده و فعالیت لحظه به لحظه قلب را ثبت می‌کند و سپس اطلاعات آن را روی یک نمودار یا کاغذ مشخص کرده که با این کار، پزشک می‌تواند وضعیت و شرایط قلب را تشخیص دهد.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

کاشمر سلام

رسانه کاشمر سلام، از سال 1398 با هدف فراهم سازی بستری برای ارائه بروزترین مطالب خبری و فرهنگی هنری در فضای مجازی با دوری از هرگونه حاشیه سازی کار خود را آغاز نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا