رپورتاژ

چرا شرکت‌ها نیاز به خدمات مالی و حسابداری دارند؟

چرا شرکت‌ها نیاز به خدمات مالی و حسابداری دارند؟

موسسه حسابداری
موسسه حسابداری

در گذشته سازمان‌ها و شرکت‌ها مانند شرکت حسابداری گسترش آن‌چنانی نداشتند و امور مالی با خودکار و کاغذ و چرتکه هم به انجام می‌رسید. اما امروزه باتوجه‌به اینکه امور مالی سازمان‌ها، تکنولوژی و سیستم مالی، پیشرفت زیادی کرده است؛ در نتیجه افرادی حاذق با دانش حسابداری روی کار آمده‌اند. در واقع می‌توان سیستم اطلاعات مالی را یکی از مهم‌ترین زیرمجموعه‌های سیستم مدیران برای ارتقا و رشد کسب‌وکارها دانست. یک حسابدار خوب باید بتواند در عین بهره‌گیری از دانش مالی خود، ادبیات خوبی برای نوشتن صورت‌های حسابداری داشته باشد تا این صورتحساب‌ها قابل فهم و پربار باشد. در ادامه قصد داریم تا اطلاعاتی درباره تأثیر خدمات حسابداری در مدیریت شرکت، اهمیت داده‌ها در تصمیم‌گیری مدیران و برنامه‌ریزی‌های مالی شرکت بیان کنیم.

چرا خدمات حسابداری در شرکت‌ها اهمیت زیادی دارد؟

به‌طورکلی حسابداری اطلاعاتی در زمینه جریان‌های مالی، درآمد‌ها، سود و زیان‌ها و مالیات شرکت را دسته‌بندی کرده و در اختیار مدیران سازمان قرار می‌دهد. در واقع می‌توان گفت این امور حسابداری حتی در محاسبه عیدی بازنشستگان تأمین اجتماعی نیز تأثیر بسزایی دارد. اما به‌هرحال در این مقاله بیشتر می‌خواهیم رویکرد کسب‌وکارها را در نظر بگیریم. رویکرد‌های مدیران برای انجام اموری مانند سرمایه‌گذاری، گسترش کسب‌و‌کار یا حتی پرداخت حقوق و دستمزد کارکنان باتوجه‌به این اطلاعات دریافتی صورت می‌گیرد. به همین دلیل است که صحت و دقت اطلاعات ارائه شده توسط حسابداران در شرکت‌ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

شرکت حسابداری
شرکت حسابداری

انواع حسابداری

حسابداری در سازمان‌های مختلف به حسابداری مدیریتی و حسابداری مالی تقسیم می‌شوند. در ادامه درباره هرکدام از انواع سیستم حسابداری در شرکت‌ها و تأثیرات هرکدام در تصمیم‌گیری بیشتر صحبت خواهیم کرد.

حسابداری مدیریتی، سرعت بخشیدن روند پیشرفت سازمان

حسابداری مدیریت با ارائه اطلاعاتی درباره درآمد‌ها، هزینه‌ها و تحلیل فرایند‌های مالی شرکت‌های رقیب گزارشاتی به مدیران ارشد و دیگر مسئولان شرکت، به آن‌ها در برای گرفتن تصمیم برای سرمایه‌گذاری و ارتقا شرکت کمک می‌کند. هرچقدر که این اطلاعات دقیق‌تر باشند، مدیر و مسئولان و شرکت، فرایند هموارتری را برای تصمیم‌گیری طی می‌کنند. اما درصورتی‌که اطلاعات ارائه داده شده غلط باشد، باعث عقب ماندن شرکت از مسیر اصلی خود می‌شود و حتی گاهی باعث گرفتن تصمیمات اشتباه و ضرر به شرکت می‌شود.

حسابداری مالی، تضمین‌کننده استاندارد مالی شرکت

در همه سازمان‌ها و شرکت‌ها امور مالی از جمله مهم‌ترین مواردی به شمار می‌روند که هر مدیری باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشد. هرچقدر که سازمان و فعالیت‌های آن گسترده‌تر باشند، در نتیجه فرایند مالی پیچیده‌تری برای آن‌ها نیز وجود دارد. در حسابداری مالی همه فرایند‌ها و تراکنش‌های مالی از جمله محاسبه سنوات مورد بررسی قرار می‌گیرند تا از استاندارد‌های قانونی تبعیت شود.

تأثیر حسابداری بر مدیریت داخلی شرکت

همه مدیران باید بر این موضوع توجه داشته باشند که حسابداری چیست و چه تأثیری می‌تواند بر مدیریت شرکت آن‌ها بگذارد؟ در واقع خدمات حسابداری از جمله واحد‌هایی است که تأثیر مستقیمی بر مدیریت شرکت دارد. درصورتی‌که گزارشات مالی به درستی ارائه شوند سیستم حقوق و دستمزد، پاداش، سرمایه‌گذاری و انجام پرداخت بدهی‌های شرکت به شکل صحیح و در زمان دقیق خود انجام می‌شود. اما از موارد دیگر تأثیر حسابداری بر مدیریت داخلی شرکت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تاریخ دقیق حساب‌های دریافتی
 • گزارش میزان موجودی شرکت
 • بررسی میزان فروش ماهانه
 • رصد وضعیت حساب‌های در انتظار برای پرداخت
 • برنامه‌ریزی مالی شرکت

توجه داشته باشید که گزارش‌ها باید به‌دقت و در زمان معین ارائه شوند تا دیدگاه دقیقی درباره وضعیت مالی شرکت به دست آید.

اهمیت حسابداری در تصمیم‌گیری مدیران شرکت

داده‌های مالی از جمله دارایی، بدهی و صورت سود و زیان از موارد اساسی اهمیت خدمات حسابداری در تصمیم‌گیری مدیران شرکت هستند که باید حتما به‌دقت مورد بررسی قرار گیرند. همچنین حسابداران باید بدانند بیمه بیکاری چیست و با ثبت دقیق گزارش‌های حقوق و دستمزد به کارمندان در دوران بیکاری برای دریافت تسهیلات خود کمک کنند. در اختیار قراردادن این‌گونه اطلاعات بااهمیت برای مدیران باعث می‌شود تا از هرگونه کسری بودجه و مشکلات مالی در آینده جلوگیری شود و در نتیجه شرکت آن‌ها از هرگونه شکست و ضرر احتمالی جلوگیری کند. می‌توان نتیجه گرفت بهره‌گیری از نیرو‌های حرفه‌ای در زمینه حسابداری و آموزش صحیح به آن‌ها می‌تواند در روند موفقیت مالی شرکت تأثیر بسزایی داشته باشد.

پیوند برآورد‌های مالیاتی شرکت‌ها با سیستم حسابداری

هر شخصی که قصد راه‌اندازی کسب‌وکاری را دارد قطعا در مورد قوانین مالیاتی و الزام رعایت آن‌ها نکات مختلفی شنیده است. فرقی نمی‌کند کسب‌وکار و تراکنش‌های مالی در چه اندازه هستند، زیرا همه صاحبان مشاغل باید از قوانین پیروی کنند. یکی از دلایل اساسی اهمیت حسابداری در شرکت‌ها تحلیل میزان سود و زیان شرکت‌ها و برآورد مالیاتی است که شرکت باید به دولت پرداخت کند. دقت و وقت‌شناسی تیم حسابداری باعث جلوگیری از بروز ضرر و جریمه‌های مالی برای شرکت می‌شود.

همچنین صاحبان مشاغل ضروری است نسبت به زمان‌بندی کار‌های تیم حسابداری و دریافت اطلاعات دقیق نهایت دقت را داشته باشند تا از به‌وجودآمدن مشکلات مالیاتی جلوگیری کنند. همچنین نکته مهم دیگر این بوده که ارائه اظهارنامه مالیاتی از مواردی است که برای همه مشاغل جزء ضروریات در نظر گرفته شده است.

خدمات حسابداری
خدمات حسابداری

اهمیت حسابداری در تدوین برنامه‌های مالی شرکت

همه کسب‌وکارهای موفق با برنامه حساب شده‌ای مسیر خود را آغاز کرده‌اند که همین موضوع باعث شده تا بتوانند جایگاه خوبی کسب کنند. این برنامه‌ها شامل موارد متعددی مانند پیش‌بینی جریان نقدینگی، برنامه‌ریزی فروش و تعیین میزان بودجه برای پروژه‌ها است. محاسبه حقوق کارمندان از جمله موارد مهمی است که با استفاده از نرم‌افزار حقوق و دستمزد می‌توان به‌راحتی در بودجه شرکت موردنظر قرار داد. همان‌طور که قبلا هم اشاره شد، شرکت‌ها با کمک‌گرفتن از نیروی حسابدار ماهر می‌توانند برنامه‌ریزی دقیقی برای بودجه و پروژه‌های آینده خود ارائه کنند. برای این موضوع لازم است تا صورت‌حساب‌های مالی شرکت کاملا شفاف و دقیق مورد بررسی قرار گیرند.

اهمیت حسابدار در عملکرد تجاری شرکت‌ها

یک حسابدار موظف است گزارش مالی عملکرد شرکت را در بخش‌های فروش، خدمات و بودجه به‌دقت بررسی و به مدیر ارائه کند. این گزارش کمک بزرگی به مدیران برای تصمیم‌گیری اهداف آینده شرکت می‌‎کند. همچنین با استفاده از این گزارش‌ها می‌توان تصمیم‌گیری درباره روند استخدام نیروی کار و سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف را انجام داد.

استفاده از سیستم حسابداری، راهی برای ارتقا عملکرد شرکت

در سال‌های گذشته با گسترش کسب‌وکارها و افزایش تراکنش‌های مالی، نیاز به وجود سیستم حسابداری دقیق برای ارائه گزارش‌ها، بیش‌ازپیش احساس شد. اما هنوز هم ممکن است کسانی باشند که در زمینه حسابداری با مشکلاتی مواجه شوند. این‌گونه افراد نیاز دارند تا با مشاورانی مشورت کنند که می‌توانند به آن‌ها در زمینه امور حسابداری کمک کنند و انواع مشاوره‌های حسابداری، برنامه‌ریزی، مالیاتی و… را ارائه دهند. ازآنجایی‌که با خواندن ابن مطالب متوجه شدید اهمیت خدمات حسابداری تا چه اندازه می‌تواند در روند موفقیت یک شرکت و کسب‌وکار تأثیرگذار باشد، در ادامه می‌خواهیم به شما یک شرکت حسابداری و مشاوره در این زمینه معرفی کنیم.

مشاورین تهران و شرکا

در راستای افزایش بهره‌وری و کمک به بازار کسب‌وکار کشور در زمینه افزایش رقابت‌پذیری در بازار‌های داخلی و بین‌المللی و به‌روزشدن علم مدیریت شرکت‌ها، تیمی مجرب متشکل از مشاوران با سابقه فعالیت در بازار‌های بین‌المللی، تصمیم به ثبت این شرکت مشاوره کرده‌اند. هدف اصلی مشاورین تهران و شرکا رشد و تعالی مشتریان در چارچوب همکاری بلندمدت است و در این راستا سرویس‌های متنوع آن‌ها پاسخگوی تمامی نیاز‌های شرکت‌ها در همه شرایط از جمله نحوه مواجهه با بحران‌ها، برنامه‌ریزی در شرایط بازار رقابتی، سرمایه‌گذاری برای رشد شرکت، تدوین استراتژی و برنامه‌ریزی راهبردی، انجام مطالعات بازار برای توسعه سبد محصولات یا هنگام ورود به جغرافیای جدید و… است.

خدمات شرکت مشاورین تهران و شرکا چیست؟

مشاورین تهران و شرکا مفتخر به ارائه‌دهنده کامل‌ترین سرویس‌ها در زمینه مشاوره کسب‌وکار است که از جمله خدمات آن‌ها می‌توان به ارائه مشاوره در زمینه‌های زیر اشاره کرد:

 • مشاوره مالی در زمینه‌های عارضه‌یابی، افزایش بهره‌وری و معماری سیستم مالی شرکت
 • مشاوره مدیریت و استراتژی
 • مشاوره در زمینه M&A و Firm Valuation (ادغام و اکتساب و ارزش‌گذاری شرکت‌ها)
 • برنامه‌ریزی مالی و بودجه‌بندی
 • مطالعات بازار و مشاوره سرمایه‌گذاری در بازار هدف
 • مشاوره تأمین منابع مالی
 • مطالعه ساختار سرمایه شرکت حسابداری و مشاوره در زمینه بهینه‌سازی آن
 • حسابداری
 • مشاوره مالیاتی
 • مشاوره در زمینه تولید، صنعت، راه‌اندازی خط تولید، اجرای سیستم Kaizen و…
 • مشاوره حقوقی و خدمات ثبتی

سخن پایانی

در این مقاله درباره اهمیت خدمات و موسسه حسابداری و دیگر شرکت‌ها صحبت کردیم و به معرفی شرکت مشاورین تهران و شرکا پرداختیم. با کمک این شرکت می‌توانید تمامی مشکلات خود در زمینه حسابداری را برطرف کنید. وظیفه اصلی مشاورین تهران و شرکا ایجاد شرایط و محیطی است که در آن صاحبان کسب و کار و مدیران ارشد بدون نگرانی از کارآمدی مالی شرکت و ریسک‌های احتمالی، تمرکز و زمان خود را صرفا برای گرفتن تصمیمات استراتژیک و رشد شرکت بگذارند. متخصصین این شرکت به عنوان همکاران شما، آماده همکاری در راستای تحلیل، ارائه راهکار‌ها و مشاوره تخصصی در تمامی بخش‌های سازمان شما هستند. همچنین توجه داشته باشید که این همکاری تا رسیدن به نتیجه مطلوب، ادامه خواهد داشت.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

کاشمر سلام

رسانه کاشمر سلام، از سال 1398 با هدف فراهم سازی بستری برای ارائه بروزترین مطالب خبری و فرهنگی هنری در فضای مجازی با دوری از هرگونه حاشیه سازی کار خود را آغاز نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا