رپورتاژ

تست هوش ریون را بیشتر بشناسید

تست هوش ریون را بیشتر بشناسید

به جرات می توان گفت تست هوش ریون قدیمی ترین آزمون علمی و معتبر برای سنجش هوش عمومی است در وبسایت ای سنج می توانید این تست را بصورت رایگان انجام دهید.

تست هوش ریون را بیشتر بشناسید
تست هوش ریون را بیشتر بشناسید

آیا تا به حال تست هوش ریون را انجام داده اید؟ با جستجویی ساده در گوگل می توانید سایت هایی که تست هوش ریون آنلاین دارند را پیدا کنید.

اما سوال اصلی اینجاست که آیا تست هوش ریون آزمونی علمی است؟ چه کسی و با چه هدفی این تست را ساخته است؟ علت شهرت این آزمون چیست؟

در این پست با ما همراه باشید تا این آزمون را بیشتر با هم بررسی کنیم.

تاریخچه ساخت تست هوش ریون

تست هوش ریون توسط جی سی ریون در سال ۱۹۳۸ ساخته شده است. او هنگامی که با یک متخصص ژنتیک به نام پنروز کار می کرد، این آزمون را توسعه داد.

لیونل پنروز در مورد ریشه های ژنتیکی و محیط تاثیرگذار بر کمبود توانایی ذهنی کار می کرد. در مطالعه او کودکان و بزرگسالان باید با یک روش استاندارد مورد آزمایش قرار می گرفتند.

ریون به عنوان همکار در این پروژه به دنبال روشی بود که از نظر تئوری قابل اجرا باشد و بتواند توانایی های نهفته فرد را ارزیابی کند. از طرفی او سال ها قبل شاگرد اسپیرمن بود و دیدگاه اسپیرمن به توانایی شناختی عمومی یا عامل g ذهن او را به سمت آزمونی برای سنجش این عامل سوق داد.

تجربه ریون در همکاری با پنروز و همچنین لزوم ارزیابی عملکرد سربازان در جنگ جهانی دوم باعث شد تا در نهایت او آزمونی را برای سنجش هوش بسازد. سال ها بعد این تست به عنوان یک آزمون استاندارد برای ارزیابی هوش کلی شهرت پیدا کرد.

آیا تست هوش ریون معتبر و علمی است؟

به جرات می توان گفت تست هوش ریون قدیمی ترین آزمون علمی و معتبر برای سنجش هوش عمومی است. بررسی و مطالعات نشان می دهد که از سال ۱۹۳۸ تا کنون هزاران مقابله در رابطه با این آزمون منتشر شده است.

تست هوش ریون چه چیزی را می سنجد؟

تست ریون یک آزمون استاندارد و قابل اعتماد برای سنجش توانایی شناختی عمومی است. تست هوش ریون توانایی های زیر که در بسیاری از نقش های شغلی یا دوره های آموزشی مورد نیاز است را ارزیابی می کند:

  • تفکر جانبی
  • یادگیری سریع مفاهیم جدید
  • حل مسائل جدید و پیچیده بدون استفاده از دانش قبلی

ویژگی های کلی تست هوش ریون

این آزمون شامل ۶۰ سوال چند گزینه ای است که بر اساس سختی تنظیم شده است. تست هوش ریون شامل یک سری اشکال هندسی انتزاعی و ناقص است که شخص باید آنها را حل کند.  به طور کلی شرکت کنندگان حدود ۴۵ دقیقه برای تکمیل آزمون فرصت دارند.

انواع تست هوش ریون

انواع تست هوش ریون
انواع تست هوش ریون

(۱) ماتریس‌های پیشرونده رنگی

این تست برای کودکان ۵ تا ۱۱ سال طراحی شده است. افراد مسن و آن هایی که مشکلات یادگیری دارند نیز می توانند از این آزمون استفاده کنند. در این تست از پس زمینه رنگی برای ایجاد جذابیت بیشتر استفاده می شود. تعداد سوالات آن ۳۶ تاست و انجام آن حدودا ۱۵ تا ۳۰ دقیقه طول می کشد.

(۲) ماتریس های پیشرونده استاندارد

 این نسخه از تست هوش ریون برای کودکان و نوجوانان ۶ تا ۱۶ ساله طراحی شده است. دارای ۶۰ سوال (۵ مجموعه ۱۲ تایی) است که در هر مورد به ترتیب سوالات آن سخت تر می شود. مدت زمان مورد نیاز برای انجام این نسخه ۴۰ تا ۴۵ دقیقه است.

(۳) ماتریس های پیشرونده پیشرفته

 این نسخه شامل ۴۸ سوال است (یک مجموعه ۱۲ تایی و یک مجموعه ۳۶ تایی). در هر مجموعه سوالات به ترتیب دشوارتر می شود. این نسخه برای بزرگسالان طراحی شده است. مدت زمان انجام ان نیز ۴۰ تا ۶۰ دقیقه طول می کشد.

برخی از ویژگی های تست ریون در مقابل تست های دیگر

  • این تست صرف نظر از اینکه فرد دارای مشکلات ارتباطی یا حرکتی است، برای کودکان و بزرگسالان کاربرد دارد.
  • انجام این آزمایش بسیار مقرون به صرفه است.
  • به طور کلی، برای اکثر مردم جالب و سرگرم کننده است.
  • وابسته به فرهنگ نیست و همه مردم دنیا می توانند در شرایط یکسان آن را انجام دهند.
  • به سرعت می تواند عملکرد یا هوش عمومی فرد را ارزیابی کند.

کاربردهای سازمانی تست هوش ریون

تست هوش ریون در ۵ زمینه یا حوزه اصلی کاربرد دارد. در ادامه به مهمترین کاربردهای تست هوش ریون می پردازیم:

(۱) انتخاب کارآمد با تست هوش ریون

تست هوش ریون به عنوان یک آزمون ارزیابی توانایی شناختی، می تواند در کنار تست های شخصیت شناسی تصویر مناسبی از توانایی بالقوه افراد در سازمان ها به دست بدهد. برخی از شرکت ها و مراکز از تست هوش ریون برای انتخاب افراد کارآمد در فرآیند استخدام استفاده می کنند.

(۲) تصمیمات آگاهانه با تست هوش ریون

ابزارهایی مانند تست هوش ریون به سازمان ها کمک می کند تا در مورد نیروهای خود تصمیم های آگاهانه بگیرند. این تست کمک می کند تا مدیران به طور عینی استعداد و شایستگی عمومی افراد را برای یک نقش شغلی اندازه گیری کنند.

(۳) پیش بینی عملکرد با تست هوش ریون

تحقیقات نشان می دهد عملکرد بالای افراد در تست هوش ریون می تواند عملکرد کلی آن ها را در آینده پیش بینی کند. بنابراین تست هوش ریون ملاک خوبی برای پیش بینی موفقیت در آینده است.

(۴) تیم سازی با تست هوش ریون

برخی از تست های هوش مانند آزمون ریون برای انتخاب افراد جهت تیم سازی استفاده می شوند. البته برای این کار در کنار آزمون های هوش و استعداد مواردی نظیر تست های شخصیت نیز بسیار اهمیت دارند.

(۵) کاهش ریسک استخدام با تست هوش ریون

به طور متوسط ۳۰ درصد از هزینه هایی که شرکت ها سالانه برای جذب و استخدام انجام می دهند، هدر می رود. استفاده از تست هوش ریون به عنوان یک ابزار کمکی می تواند به تقویت تصمیم گیری و کاهش این هزینه ها کمک کند.

تست هوش ریون آنلاین

تست هوش ریون در بسیاری از سایت های ایرانی و داخلی به صورت آنلاین و رایگان قابل انجام است. با مراجعه به این سایت ها و انتخاب نسخه درست می توانید تست های هوش و حافظه مورد نیاز خود را انجام دهید.

شما می توانید در گوگل «تست هوش ریون ای سنج» را جستجو کنید و یا به مرجع تخصصی تست های روانشناسی آنلاین ای سنج مراجعه کنید. در این سایت علاوه بر تست هوش ریون تست های هوش دیگری نیز قابل انجام است. کافی است به بخش دسته بندی انواع تست هوش رفته و در آنجا آزمون مورد نیاز خود را انتخاب کنید.

https://esanj.ir

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

کاشمر سلام

رسانه کاشمر سلام، از سال 1398 با هدف فراهم سازی بستری برای ارائه بروزترین مطالب خبری و فرهنگی هنری در فضای مجازی با دوری از هرگونه حاشیه سازی کار خود را آغاز نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا