رپورتاژ

با رکورددار تولید نهال در اراک آشنا شوید

با رکورددار تولید نهال در اراک آشنا شوید

«برتر نهال بزرگترین تولید کننده نهال گردو و میوه در ایران»

کسانی که به دنبال سرمایه‌گذاری در صنعت کشاورزی هستند و می‌خواهند حاصلخیزترین شهر ایران را به همراه رکورددار تولید نهال در اراک و بزرگترین تولید کننده نهال گردو و میوه در ایران آشنا شوند توصیه می‌کنند در ادامه مطلب با ما همراه باشد.

بافت خاک شهر اراک برای زراعت
بافت خاک شهر اراک برای زراعت

بافت خاک شهر اراک برای زراعت

یکی از مهم‌ترین گزینه‌هایی که در کشاورزی هر شهر باید دقت کرد بافت خاک شهر است، معمولاً بافت خاک هر منطقه و هر شب با توجه به شرایط کوهستانی، دشتی و ساحلی بودن، همچنین با توجه به مسطح و یا شیب‌دار بودن زمین و ارتفاع آن از سطح دریا مشخص می‌شود، تحقیقات نشان داده عامل اصلی پرباری یک درخت بافت مناسب خاک است.

 وقتی بافت خاک یک شهر کاملا حاصلخیز باشد، باعث می‌شود هر نهال درختی خود را با این منطقه سازگاری داده و علاوه بر باردهی کامل به سیستم دفاعی مقاوم در برابر بیماری از خود نشان بدهد، بافت مناسب خاک در فصل بهار و پاییز رطوبت زیادی ندارد تا باعث پوسیدگی ریشه شده، در فصل زمستان نیز یخ نمی‌بندد و آسیب جدی به ریشه‌ها وارد نمی‌کند.

تحقیقات انجام شده در موسسه گیاهپزشکی، آنالیز خاک‌های موجود در شهر اراک نشان می‌دهد این شهر دارای خاک متنوع و حاصلخیز است، درصد بیشتر خاک اراک جز خاک‌های مغذی محسوب شده و کشاورز احتیاج زیادی برای کاشت اولیه احتیاج زیادی به استفاده از کودهای شیمیایی نداشته، همچنین در بیشتر مناطق زهکشی مناسبی بوده و سطح خاک شوره‌زار در این شهر بسیار محدود است.

فرصت سرمایه‌گذاری در صنعت کشاورزی شهر اراک

همانطور که اشاره شد شهر اراک چون دارای خاک حاصلخیز است، علاوه بر آن ذخایر آبی آن برای کشاورزی بسیار مناسب بوده، باعث شده است تا توجه سرمایه گذاران را برای احداث باغ صنعتی و تجاری در این شهر جلب کند، بارش باران‌های مناسب، تابستان معتدل و زمستان سرد جزو شرایط ایده آل شهر اراک برای کاشتن نهال میوه محسوب می‌شود.

البته از نظر متخصصین گیاهپزشکی و مهندسین کشاورزی برای بهره‌برداری بیشتر از باغات میوه بهتر است تمامی این اتفاقات به صورت مدرنیته احداث شود اولین راه برای اینکار خرید نهال میوه اصلاح شده و پیوندی از نهالستان در اراک است، کشاورزان باید نسخه جدید نهال میوه و نهال گردو را شناخته خرید نهال گردو در اراک همچنین تهیه نهال میوه در این شهر دقت زیادی داشته باشند.

درست است منابع آبی در شهر اراک غنی بوده و خاک حاصلخیزی دارد، ولی بهره‌برداری از شیوه‌های سنتی برای احداث باغ از جمله استفاده از نهال‌های بذری، آبیاری سنتی و غرقابی، استفاده از کودهای فراوان برای مغذی کردن خاک باغ، همچنین نهاده‌ها و سموم مختلف بعد از چند مدت، تمامی منابع شهر اراک را از بین خواهد برد.

هدف اصلی کشاورزان خرید نهال اصیل و شناسه‌دار است
هدف اصلی کشاورزان خرید نهال اصیل و شناسه‌دار است

هدف اصلی کشاورزان خرید نهال اصیل و شناسه‌دار است

طبق بررسی‌های نهالستان در اراک انجام شده است نشان می‌دهد آمار خرید نهال میوه اصلاح شده در این شهر افزایش داشته است، علاوه بر آن خرید نهال گردو در اراک به صورت ژنوتیپ بوده و بیشتر کشاورزان با آگاه‌سازی‌های لازم که انجام شده، بجای خرید نهال سنتی و بذری به دنبال کاشت نهال پیوندی، اصلاح شده و اصیل هستند تا از مزایای آن نهایت استفاده را ببرند، در مورد نهال اصلاح شده می‌توان موارد زیر را نام برد:

بازدهی سریع: در گذشته کشاورزان برای که بتوانند به باردهی اقتصادی مناسب برسند، حداقل ۷ تا ۱۰ سال منتظر می‌ماندند ولی امروزه نسل جدید نهال میوه، نهال گردو و بادام در همان سال‌های اولیه باردهی را آغاز کرده و بعد از چند سال به رشد اقتصادی می‌رسند.

افزایش حیات اقتصادی: این نکته را به هیچ عنوان نباید فراموش کرد نهال اصلاح شده طول عمر حداقل سه برابر نهال‌های سنتی و بذری دارد.

باردهی بالا: البته این موضوع نیز بر کسی پوشیده نیست میزان باردهی نهال پیوندی بسیار بالاتر از نهال سنتی و بذری است.

سیستم دفاعی قوی درخت:  آزمایشات انجام شده نشان می‌دهد سیستم دفاعی درخت پیوندی بیشتر از درخت‌های معمولی است.

کیفیت بالای محصولات تولید شده: در گذشته کشاورزان برای تولید محصولات با کیفیت و یک دست دچار مشکلات خیلی زیادی بودند ولی امروزه با روی کار آمدن نهال‌های پیوندی باعث شده تا تمامی محصولات سرشاخه‌های تولید شده علاوه بر کیفیت بالا داشتن، کاملاً یکدست بوده و بافت نرم و شیرین و خوش رنگ باشد.

با توجه به موارد فوق مشخص است، اشتیاق خرید نهال شناسه دار و پیوندی در میان کشاورزان اراک بسیار بالا بوده چون علاوه بر خاک حاصلخیز، ذخایر آبی مناسب، کاشت نهال با کیفیت باعث می‌شود تا درآمد سالانه آنها افزایش چشمگیری داشته باشد، ولی خرید نهال مجوز دار برای کشاورز زمانی امکان‌ پذیر است سایت و لینک نهالستان معتبر و مجوز دار را در شهر خود شناخته و بتوانند با ورود به سایت با انواع نهال‌های موجود آشنا شده و اطلاعات لازم در مورد آن را کسب کند.

آشنایی با انواع نهال کاشته شده در شهر اراک
آشنایی با انواع نهال کاشته شده در شهر اراک

آشنایی با انواع نهال کاشته شده در شهر اراک

با توجه به شرایط اقلیمی شهر اراک بهترین گزینه می‌تواند کاشت نهال میوه دیرگل باشد، برودت هوا در فروردین ماه و طولانی بودن یخبندان فصل زمستان در شهر اراک، خرید ارقام نهال میوه دیرگل باعث می‌شود تا درختان دچار سوختگی شکوفه و یا ریزش شکوفه در ماه فروردین نشوند، معمولا این ارقام از نیمه دوم فروردین شروع به گلدهی کرده و تا اوایل اردیبهشت ادامه دارد، بستگی به به نوعی میوه متفاوت است.

با توجه به آمار خرید نهال گردو در اراک نشان می‌دهد، این محصول جزو اولویت‌های کشاورزان به نهال ژنوتیپ پالیز، نهال فرانکت، نهال پیوندی فرنور و نهال پیوندی چندلر و تویسرکان اشاره کرد، نهال بادام از دیگر نهال‌هایی است که جزو پرفروش‌های نهالستان در اراک محسوب می‌شود.

با توجه به اولویت‌های بعدی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • نهال انگور
  • نهال هلو
  • نهال سیب
  • نهال گلابی
  • نهال آلو

در بین میوه‌های بالا نهال انگور طرفدار خیلی زیادی در بین کشاورزان شهر اراک دارد، چون این نهال کاملاً سرما دوست بوده و در ارتفاعات رشد بهتری دارد، میزان باردهی و فروش آن فوق العاده بالا بوده، البته فراورده‌هایی که از میوه انگور به دست می‌آید به اندازه زیاد است که حتی یک حبه از محصول تولید شده روی زمین باقی نمی‌ماند، می‌توان گفت گردو، انگور و بادام جزو میوه‌هایی است که تضمین فروش در کشور ایران دارد.

کلام آخر

خرید نهال شناسنامه دار در اولویت‌ کشاورزان شهر اراک است، باغبان برای اینکه بتواند نهال شناسه دار را تهیه کند باید از نهالستان مجوزدار اقدامات لازم را انجام دهد، نهالستان.هایی مانند برتر نهال که مجوز رسمی خود را از وزارت جهاد کشاورزی دریافت کردند تمامی مراحل تولید نهال گردو و نهال میوه را زیر نظر این وزارت که توسط ناظرین مربوطه مورد بازرسی قرار می‌گیرد به پایان می‌رساند.

پروسه شناسه دار کردن نهال‌ها بسیار طولانی و توسط کارشناسان مربوطه وزارت جهاد کشاورزی انجام شده، اسب هنگام خرید نهال نی بردار کشاورز مطمئن است که این نهاد هیچگونه بیماری یا آفتی ندارد، فروش نهال بی‌کیفیت و نهال بیمار جزو اهداف این نهالستان‌ها نیست، چون سابقه درخشان و طولانی خود را با فروش نهال معیوب خدشه دار نمی‌کند.

البته نباید از دیگر خدمات نهالستان‌های شناخته شده با سابقه طولانی غافل شویم، مهم‌ترین آن راهنمایی و مشاوره پس از فروش به صورت رایگان است، کشاورزان عزیز به هنگام احداث باغ همچنین تا چند سال بعدی در صورت بروز کوچکترین اشکال و یا بیماری می‌توانند به لینک زیر مراجعه کرده، یا با شماره تماس موجود تماس گرفته و مستقیماً با کارشناسان گیاه پزشکی در ارتباط باشند تا مشکل آنها به طور کامل تشخیص و حل شود.

تماس با ما:

۰۹۱۴۱۸۳۲۳۹۳

۰۹۱۴۴۵۰۱۰۰۳

وب سایت:

www.bartarnahal.ir

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

کاشمر سلام

رسانه کاشمر سلام، از سال 1398 با هدف فراهم سازی بستری برای ارائه بروزترین مطالب خبری و فرهنگی هنری در فضای مجازی با دوری از هرگونه حاشیه سازی کار خود را آغاز نمود.

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا