رپورتاژ

مکان های دیدنی حرم امام رضا (ع)

مکان های دیدنی حرم امام رضا (ع)

بارگاه ملکوتی امام رضا علیه السلام نه تنها خودش جاذبه ای شگرف و دیدنی در مشهد محسوب می شود، بلکه صحن ها، رواق ها و جاذبه های درون حرم مطهر رضوی نیز سبب جذب زائران به سمت رزرو هتل کنار حرم امام رضا (ع) می گردد. در این مطلب قصد داریم شما را با مکان های دیدنی حرم امام رضا علیه السلام آشنا نماییم تا لذت سفر معنوی به مشهد برای شما دوچندان شود.

مسجد گوهرشاد، گوهری غلتیده در خون

اگر مسجد گوهرشاد مشهد را شاهکار معماری ایرانی اسلامی بدانیم گزافه نگفته ایم. مسجد گوهرشاد توسط گوهرشاد خاتون ساخته شد که داستان طولانی دارد. مسجد گوهرشاد در طی سالیان مختلف مورد هجوم هایی قرار گرفت که خونین ترین آن، ترور کردن نمازگزاران توسط رضاخان برای کشف حجاب بود. در حال حاضر مسجد گوهرشاد مشهد یکی از جاذبه های حرم مطهر است.

نمای زیبای مسجد گوهرشاد مشهد
نمای زیبای مسجد گوهرشاد مشهد

چرا به سقاخانه حرم؛ اسمال طلا می گویند؟

حتما شما از متبرک بودن آب سقاخانه اسمال طلا، آوازه های بسیاری شنیده اید؟ اما به راستی اسماعیل طلا که بود؟ چرا برای حرم مطهر سقاخانه دایر کرد؟ بنای اولیه و سنگ یکپارچه سقاخانه، به دستور نادرشاه افشار گذاشته شد. پس از مدتی یکی از فرماندهان سپاه فتحعلی شاه قاجار، به دلایل کارهای خوب خود، مقدار زیادی طلا از پادشاه دریافت کرد. وی اسماعیل خان مشهور به «زریر خان» دستور داد تا تمامی آن طلاها را جهت روکش کردن پایه ها و سنگاب سقاخانه آب نمایند. از این رو به سقاخانه حرم مطهر، سقاخانه اسمال طلا می گویند.

کتابخانه آستان قدس رضوی

از دیگر مکان های دیدنی حرم امام رضا علیه السلام، کتابخانه آستان قدس رضوی است. در کتابخانه آستان قدس رضوی بیش از هزاران کتاب کهن و پرکاربرد وجود دارد که در اختیار دانشجویان و اساتید قرار می گیرد. زیبایی جذاب ساختمان همراه با نقش های مطلا کاری شده باعث گردیده تا یکی از مکان های دیدنی حرم امام رضا علیه السلام باشد.

موزه آستان قدس رضوی

یکی از مکان های دیدنی حرم امام رضا (ع) موزه آستان قدس رضوی نام دارد. موزه آستان قدس رضوی در صحن کوثر واقع شده و چندین موزه دیگر را در دل خود قرار داده است. در موزه آستان قدس رضوی بخش های مختلفی به نام گنجینه فرش، گنجینه سکه و مدال، گنجینه هدایای مقام معظم رهبری و گنجینه ظروف اشاره کرد.

موزه آستان قدس رضوی
موزه آستان قدس رضوی

با مراجعه به بخش گنجینه فرش می توانید فرش های عتیقه ای را ببینید که هوش از سر شما می برد. در گنجینه قرآن صحیفه هایی از قرآن بر روی پوست آهو وجود دارد که منتصب به امام سجاد (ع)، امام علی (ع)، امام حسن (ع) و امام سجاد (ع) می باشد. در قسمت هدایای معظم رهبری اشیاء ارزشمندی وجود دارد که چشمان شما محو دیدن آن ها می شود.

پنجره فولاد امام رضا (ع)

از دیگر مکان های دیدنی حرم امام رضا (ع) پنجره فولاد مشهور است. اولین پنجره فولاد در زمان شاهرخ میرزا تیموری توسط خواجه نصیرالدین طوسی طراحی گردید. این پنجره فولادی کوچک برای افراد معلول، نابینا و زنان با عذر شرعی طراحی شد تا راحت تر زیارت کنند. زمانی که وارد صحن انقلاب یا همان صحن عتیق می شوید، پنجره فولاد امام رضا، سقاخانه اسماعیل طلا (اسمال طلا) و نقاره خانه حرم مطهر را خواهید دید.

پنجره فولاد مشهد
پنجره فولاد مشهد

نقاره خانه حرم مطهر

یکی دیگر از مکان های دیدنی حرم امام رضا (ع) نقاره خانه نام دارد که حتما شما هم خاطره هایی با آن دارید. صدای دلنشین نقاره خانه هر صبحگاه و هر شامگاه بلند می شود که در اعیاد (بعد از طلوع آفتاب و بعد از اذان مغرب) این صدای گوشنواز به چهار بار می رسد. برج بسیار زیبای بلند فیروزه ای که یک ساعت قدیمی بر روی آن قرار گرفته در ایامی خاص، بی صدا می شود. از ابتدای محرم تا سه ربیع الاول هیچ صدایی از نقاره خانه حرم مطهر نخواهید شنید.

داستان دو شیر و مرد حکاکی شده در پیشانی نقاره خانه

بسیاری از افراد داستان دو شیری که از پرده ها به فرمان امام خارج شدند و مردی را بلعیدند شنیده اید. اما شاید با خود بگویید مگر این واقعیت دارد؟ بله این داستان واقعی است و از آنجایی نشات می گیرد که با دعای امام رضا (ع) باران می بارد. پس از این معجزه، مامون مجلسی ترتیب می دهد تا امم را سخره بگیرند و معجزه دیگری طلب کنند.

در بین مردمان مجلس، فردی بیرون آمد و رو به حضرت رضا علیه السلام گفت : «اگر راست میگویی معجزه دیگری به ما نشان بده»؛ امام به شیرهایی که در پرده پشت قرار داشت اشاره کردند و گفتند : «ببلعید این ملعون را». سپس تصویر دو شیر زنده شد و مرد را بدون ریختن قطره ای خون بلعیدند و دوباره به پرده ها برگشتند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

کاشمر سلام

رسانه کاشمر سلام، از سال 1398 با هدف فراهم سازی بستری برای ارائه بروزترین مطالب خبری و فرهنگی هنری در فضای مجازی با دوری از هرگونه حاشیه سازی کار خود را آغاز نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا