رپورتاژ

عایق رطوبتی برای ساخت و ساز

عایق رطوبتی اساساً فرآیندی است که برای جلوگیری از نفوذ آب به داخل سازه طراحی شده است. به طور معمول عایق رطوبتی در لایه ها و مراحل مختلف برای ایجاد موانع متعدد به طوری که آب نتواند به سازه نفوذ کند انجام می شود. یک سازه با استفاده از غشاها و پوشش‌ها برای محافظت از محتویات زیر یا درون و همچنین محافظت از یکپارچگی ساختار، ضد آب می‌شود. ترکیبی از این مراحل به عنوان ایجاد “پاکت ساختمان” نامیده می شود. بنابراین، سازگاری مصالح، فعل و انفعالات آنها، اتصالات محفظه های ساختمان در مجموع نیز عملکرد یک ساختمان را قضاوت می کند. و این عملکرد بیشتر توسط عوامل هوازدگی در فضای باز مختل می شود، که آب باران و زهکشی سایت نقش اصلی را ایفا می کند. بنابراین، حفاظت در برابر آب و هوا، نشت از زمین و حرکت عمودی آب در یک سازه را می توان با استفاده صحیح از سیستم ضد آب به خوبی محافظت کرد. برای خرید ایزوگام یا عایق رطوبتی نیاز است به کارخانه های معتبر یا نمایندگی معتبر خود کارخانه مراجعه کنید تا ایزوگام اصفهان یا شهر های مختلف را با قیمت مناسب خریداری نمایید.

سیستم های عایق رطوبتی مدرن با معماری پایدار با یک دوره عمل دوگانه در کاربرد آن در منبع سروکار دارند. پوشش‌های مختلف و خاص با نسبت‌های معینی از مواد شیمیایی به این فرآیند اجازه می‌دهد تا به راحتی چند کار را انجام دهد. اثر موازی بقای انرژی به دلیل استفاده از مواد درگیر در فرآیند رخ می دهد. این تا حد زیادی شامل پوشش‌های روی دیوارها و کف‌های خارجی می‌شود که جریان گرما را به داخل ساختمان کاهش می‌دهد و در نتیجه بار روی بهبود کیفیت هوای داخلی و تهویه مطبوع فضا را کاهش می‌دهد. سیستم های عایق رطوبتی را به دلیل توانایی و اهمیت چندعملی آن می توان به عنوان «حفاظت و بازسازی سازه» یا «مهندسی تجدیدپذیر» نامید. عایق رطوبتی نه تنها بخش عمده ای از روند ساخت و ساز ساختمان است، بلکه در درجه بندی یک سایت نیز اهمیت دارد. (در اینجا درجه بندی به طور گسترده به شناسایی، کنترل و بهبود زمین برای ساخت و ساز مناسب اشاره دارد). بنابراین، یک سیستم ضد آب از نظر فنی نه تنها برای پوشش ساختمان به عنوان یک کل، بلکه در بخش های خاص یک سازه نیز قابل اجرا است.

عایق رطوبتی برای ساخت و ساز
عایق رطوبتی برای ساخت و ساز
 1. عوامل موثر بر ساختمان

هر ساختمانی را می توان به عنوان یک موجود زنده یاد کرد، زیرا در صورت عدم مراقبت مناسب و عدم مراقبت، مشکلات خرابی را نیز برطرف می کند. به این ترتیب برخی از عوامل طبیعی مانند هوا، آب، آب و هوا، باد و رطوبت جدا از بار اشغال بر عمر ساختمان حاکم است. آب (از طریق رطوبت و باران) منبع اصلی تخریب یا آسیب رساندن به یک سازه است، از فونداسیون آن تا گچ آن اگر سازه به خوبی از آن محافظت نشود. آب از طریق عملکرد مویرگی خود وارد بتن شده و مقاومت بتن را مختل می کند و در نتیجه آن را مستعد خوردگی می کند. این امر در ساختمان از طریق ایجاد ترک بر روی گچ، تشکیل پوسیدگی روی دیوارها و وجود رطوبت در سقف مشاهده می شود.

۲. مشکلات در یک ساختمان

 1. عوامل طبیعی

 2. آتش

 3. اب

 4. باد

 5. زمین لرزه ها

 6.  عوامل غیر طبیعی

 7. سرقت

 8. تخریب

 9. شکست سازه ای

 10. سایر اعمال ضد اجتماعی

عایق رطوبتی برای ساختمان
عایق رطوبتی برای ساختمان

چگونه آب وارد کارگاه ساختمانی می شود؟

آب از سه منبع اصلی باران، رواناب و آب های زیرزمینی وارد کارگاه ساختمانی می شود. باران واضح ترین راه ورود آب به یک کارگاه ساختمانی است. هنگامی که باران می بارد، آب یا به داخل زمین نفوذ می کند یا به دنبال نیروی گرانش از بین می رود.

وقتی باران می‌بارد، مقداری از آن جذب زمین می‌شود و به آب‌های زیرزمینی تبدیل می‌شود ، در حالی که بیشتر آن به سمت پایین جریان می‌یابد. به ویژه پس از باران شدید یا زمانی که برف آب می شود، قابل توجه است. اثرات رواناب بر روی فونداسیون را می توان با یک پس انداز مثبت در پی کاهش داد تا آب به جای اینکه به سمت ساختمان برود، از آن خارج شود.

ضد آب در مقابل مقاوم در برابر آب

بین محصولات ضد آب تفاوت وجود دارد. هر کدام عملکرد مشابهی دارند – برای افزایش طول عمر و راحتی ساختمان با جلوگیری از آب اضافی. اما محصولات ضد آب و مقاوم در برابر آب متفاوت هستند و باید متناسب با موقعیت و اهداف ساختمان استفاده شوند.  برای خرید ضد آب یا قیمت ایزوگام با نصب با ایزوگام کالا تماس بگیرید.

محصولات مقاوم در برابر آب به ساختمان کمک می کند تا در برابر عناصر مقاومت کند اما نمی توان آنها را در آب غوطه ور کرد. بتن فوق العاده متخلخل است و با آب ساخته می شود. پس از تبخیر آب موجود در بتن و خشک شدن بتن، هر آبی که با آن در تماس باشد را جذب می کند.

۶ دستورالعمل گام به گام برای ضد آب کردن محل ساختمان شما

۱. ارتفاع تمام شده فونداسیون را بالاتر از درجه تعیین کنید و خط ضد آب را علامت بزنید.

هنگامی که ارتفاع تمام شده فونداسیون ایجاد شد، خط عایق رطوبتی را با تعداد اینچ از پیش تعیین شده از بالای فونداسیون مشخص کنید – تا حد امکان نزدیک به درجه نهایی. کمتر از شش اینچ از درجه پایان پایین تر نروید . این امر به ویژه در سازه هایی با پایه های پیچیده و درجه های متفاوت بسیار مهم است.

۲. آب را با درجه بندی مناسب از محل حفاری اولیه دور کنید.

هنگام ریختن و ضد آب کردن فونداسیون، منحرف کردن آب از منطقه حفاری برای خشک نگه داشتن آن تا حد امکان ضروری است. به این ترتیب در صورت بارش باران یا برف، روان آب از فونداسیون خارج می شود.

۳. نصب یک سیستم زهکشی برای حذف آب های زیرزمینی در فونداسیون.

از آنجایی که آب زیرزمینی از میان خاک و سنگ اطراف فونداسیون عبور می کند، یک سیستم زهکشی مناسب به جای اینکه اجازه دهد خاک را جمع و یا اشباع کند، آب را از پایه دور می کند.

کاشی تخلیه شامل یک لوله سوراخ دار – معمولاً PVC یا پلاستیک موجدار – است که بر روی یک لایه سنگ قرار می گیرد، یک لایه فیلتر برای جلوگیری از ورود خاک، لای و ماسه به لوله، و سنگی که روی کاشی زهکشی برای ترغیب آب به نفوذ می کند. به آن

۴. یک غشاء یا پوشش ضد آب روی پایه بنایی اعمال کنید.

هنگامی که زمان اجرای غشاء یا پوشش ضد آب بر روی پایه بنایی فرا می رسد، قبل از اجرای غشای ورق اطمینان حاصل کنید که بتن کاملاً پخته شده است. بتن همچنان که خشک می‌شود، بخار آب را آزاد می‌کند، بنابراین اطمینان از اینکه کاملاً پخته شده است، مانع از حبس آب اضافی توسط روش‌های عایق رطوبتی می‌شود.

غشاهای قیری اغلب برای ضد آب استفاده می شوند. این محصولات عایق رطوبتی مبتنی بر آسفالت معمولاً باید با گرما اعمال شوند. آنها به عنوان یک غشای مشعل یا به عنوان یک غشای خود چسب در دسترس هستند.

۵. هنگام پر کردن، از درجه مثبت دور از فونداسیون اطمینان حاصل کنید.

شیب پس‌پری مثبت از پایه سازه دور می‌شود و مقدار آبی را که در فونداسیون به زمین نفوذ می‌کند و به سمت پایین دیوار می‌ریزد، کاهش می‌دهد. این، در ارتباط با کاشی های زهکشی مناسب و روش های عایق رطوبتی، به اطمینان از خشکی فونداسیون کمک می کند.

۶. یک سیستم ناودانی با کیفیت که آب باران را از محل دور می کند نصب کنید.

اولین خط دفاعی در برابر آب در محل فونداسیون یک سیستم ناودانی با کیفیت بالا است. ناودان ها باران را قبل از برخورد با زمین می گیرند و سپس آن را از سازه دور می کنند و در مواقع بارندگی و حتی برف زمین را خشک تر نگه می دارند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

کاشمر سلام

رسانه کاشمر سلام، از سال 1398 با هدف فراهم سازی بستری برای ارائه بروزترین مطالب خبری و فرهنگی هنری در فضای مجازی با دوری از هرگونه حاشیه سازی کار خود را آغاز نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا