رپورتاژ

این سه روستا در ایران نامزد دهکده جهانی گردشگری شدند

این سه روستا در ایران نامزد دهکده جهانی گردشگری شدند

سازمان جهانی جهانگردی ۱ طرح ابتکاری برای معرفی دهکده های گردشگری به تمامی جهان اعلام کرده است لازم به ذکر است که کشور ایران نیز دارای دهکده‌های بسیار زیبا و گردشگری خاصی است که به همین علت معاون گردشگری ایران با توجه به معیارهایی که سازمان جهانی جهانگردی در طرح دهکده جهانی گردشگری اعلام کرده است سه روستای زیبای ایران را در این طرح شرکت داده است و این سه روستا شامل روستای برندق، خرانق و لارک می شود.

آقای ولی تیموری به خبرگزاری ایسنا گفته است که ” در راستای اجرایی کردن طرح ابتکاری دهکده‌های گردشگری سازمان جهانی گردشگری جهانگردی، سه روستای برندق، خرانق و لارک توسط کمیته داخلی معاونت گردشگری مطابق با معیارهای اعلام شده از سوی UNWTO انتخاب و معرفی شده اند.”

روستای سنگان
روستای سنگان

طرح دهکده جهانی گردشگری

طرح دهکده جهانی گردشگری یکی از طرح هایی است که سازمان جهانی جهانگردی آن را به همگان معرفی کرده است و یکی از معیارهای بسیار زیبا و مهم برای آشنا شدن با دهکده های جهانگردی و گردشگری زیبا در کشورهای مختلف است، از این لحاظ کشور ایران برای برنده شدن در این طرح شانس بسیار زیادی دارد تا باری دیگر اهمیت گردشگری خود را به تمام جهان نشان دهد؛ لازم به ذکر است که دهکده‌های بسیار زیادی که از لحاظ تاریخی و از لحاظ طبیعت و موقعیت جغرافیایی در ایران وجود دارند که می توانند نامزد این طرح یعنی دهکده گردشگری شوند، ولیکن سازمان جهانی جهانگردی از هر کشور تنها سه روستا را می پذیرد.
آقای ولی تیموری در رابطه با طرح دهکده گردشگری توضیح داد ” طرح ابتکاری دهکده‌های گردشگری سازمان جهانی گردشگری در راستای شعار سال این سازمان (گردشگری و توسعه روستایی) به کشورهای عضو ابلاغ شد. این طرح به منظور شناسایی و معرفی روستاهای گردشگر پذیر و تشکیل شبکه‌ ای از روستاها در سطح جهان ارائه شد. معیارهای مورد نظر در این طرح شامل دارا بودن جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی، جاذبه‌های طبیعی، صنایع دستی، محوریت اقتصاد روستا بر پایه گردشگری، مشارکت مردم روستا در فرایند توسعه و دارا بودن امکانات اولیه برای ورود گردشگر است.

معرفی روستا های برندق، خرانق و لارک

در طرح ابتکاری دهکده‌های گردشگری که توسط سازمان جهانی جهانگردی به کشورهای مختلف ابلاغ شده بود کشور ایران ۳ روستای برندق خرانق و لاک را به این سازمان معرفی کرد و این سه روستا جزو نامزدهای طرح دهکده‌های گردشگری معرفی شده‌اند؛ لازم به ذکر است که روستای برندق در استان اردبیل، روستای خرانق در استان یزد و روستای لارک در استان هرمزگان قرار دارند.

روستای سنگان
روستای سنگان

روستاهایی که توسط کشور ایران در طرح ابتکاری دهکده‌های گردشگری سازمان جهانی جهانگردی انتخاب شده‌اند، دارای معیارهای خاص هستند که این روستاها را به یکی از مهم‌ترین روستاهای گردشگری ایران تبدیل می کنند؛ لارک در خلیج فارس یکی از زیباترین ساحلهای جهان است که شبی بی‌نظیر را به همگان نشان می‌دهد، از طرفی روستای خرانق در استان یزد یکی از بناهای تاریخی و قدیمی است که شاخص های خاصی در خود دارد و همچنین روستای برندیق در استان اردبیل دارای زیباترین طبیعت و آب و هوا در مناطق کوهستانی با گل های زیبا است؛ این سه روستا در کنار هم مجموعه بسیار زیبا و کامل را برای این طرح را تشکیل داده‌اند.

جالب است بدانید روستای سنگان در شمال غربی ایران نیز یکی از روستاهای زیبا و گردشگری ایران است که می‌تواند مانند این سه روستا کاندید دهکده جهانی باشد.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

کاشمر سلام

رسانه کاشمر سلام، از سال 1398 با هدف فراهم سازی بستری برای ارائه بروزترین مطالب خبری و فرهنگی هنری در فضای مجازی با دوری از هرگونه حاشیه سازی کار خود را آغاز نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا