رپورتاژ

میلیونر شدن با استخراج پوکه

میلیونر شدن با استخراج پوکه

در حالی که بیشترین سهم تولید سنگ پوکه در جهان با ذخیره جهانی ۸ میلیارد متر مکعب متعلق به آمریکا است، سهم تولید آن در ایران ۴۵ درصد است. ۹۰ درصد پوکه تولید شده در ایران در صنعت ساختمان استفاده می شود. 

سنگ پوکه معدنی  که در زبان فارسی آن را به عنوان سنگ پا می شناسیم و در اولین بار که فکر می کنیم به عنوان یک محصول آرایشی به ذهنمان خطور می کند، در واقع از حدود ۲۰۰۰ سال پیش جزو سنگ های اساسی بخش ساختمان بوده است. پوکه، محصول طبیعی ساختار آتشفشانی، ماده ای بسیار متخلخل و سبک با خواص عایق حرارتی بالا است که در اثر سرد شدن ناگهانی گدازه پس از فوران آتشفشانی به وجود می آید. پوکه همچنین نوعی سنگ است که در اثر سرد شدن سریع بخار پس از فوران آتشفشان ها تشکیل می شود.

استفاده از سنگ پوکه معدنی
استفاده از سنگ پوکه معدنی

استفاده از سنگ پوکه معدنی  که محصول طبیعی ساختار آتشفشانی است در زمینه معماری به قبل از میلاد مسیح برمی گردد. ماندگاری و مفید بودن سنگ پا به قبل از میلاد برمی گردد. در متون معماری قرن یکم ویتروویو به عنوان «سبک‌تر از آب»، «شنا»، «بهداشتی» و «عدم جذب آب» توصیف شده است. پانتئون در رم و ایاصوفیه در استانبول از جمله شناخته شده‌ترین نمونه‌های سازه‌هایی هستند که تا به امروز باقی مانده‌اند که در آن‌ها از سنگ پا به عنوان مصالح اصلی ساختمان‌های مهم در دوره‌های رومی، بیزانسی و عثمانی استفاده می‌شد. پوکه که با ساختار آسان و سخت شونده خود که به تدریج بر استحکام آن افزوده می شود به ماندگاری این آثار کمک می کند، یکی از بهترین نمونه های مصالح ساختمانی پایدار و زنده است.

سنگ پوکه که یونانی ها نیز از آن استفاده می کردند، در دهه ۱۸۰۰ در ایالات متحده آمریکا کشف شد و اولین بار در سال ۱۹۸۸ در ایران مورد استفاده قرار گرفت. ایران یکی از کشورهایی است که دارای بزرگترین ذخایر پوکه در جهان است. سنگ پوکه که در کشور ما به ویژه در قروه دارای ذخایری است با ساختار سبک و مستحکم خود جلب توجه می کند. سنگ پوکه که با سبکی و عملکرد محصول خود جلب توجه می کند، در کشور ما نیز مزیت زیادی در برابر زلزله دارد که ۹۲ درصد آن در مناطق زلزله با درجات مختلف قرار دارد. پوکه، بلوک های دیواری باعث کاهش وزن ساختمان و افزایش مقاومت آن در برابر زلزله می شود.

ساختمان های پایدار با دیوارهای تنفسی، طبیعی، عایق حرارتی و سبک…

در حالی که بیشترین سهم تولید سنگ پوکه با ۱۸ میلیارد متر مکعب ذخیره جهانی متعلق به آمریکا است، سهم تولید آن در ایران ۴۵ درصد است. ۹۰ درصد پوکه تولید شده در ایران در صنعت ساختمان استفاده می شود. پوکه که با توسعه فناوری و آگاهی از محیط زیست بار دیگر در بخش ساخت و ساز مطرح شده است، دارای ذخایر بالایی در ایران  به ویژه در استان کردستان است که با تشکیلات آتشفشانی خود توجه ها را به خود جلب می کند. هزاران سال پیش،

به لطف ساختار تنفسی و ویژگی ۱۰۰% طبیعی، پوکه برای اهداف مختلف زیست محیطی مانند کشاورزی صرفه جویی در آب/بدون خاک، محوطه سازی، پاکسازی آلودگی های زیست محیطی مبتنی بر سوخت و همچنین در صنعت ساخت و ساز و نساجی استفاده می شود.

ساختار ماگمایی سنگ پوکه مزیت بزرگی از نظر هدایت حرارتی کم دارد. بلوک های دیواری پوکه ای که با خاصیت عایق کاری بالا، هزینه های گرمایش و سرمایش ساختمان های مورد استفاده را کاهش می دهند، بدون نیاز به عایق اضافی، باعث صرفه جویی در زمان می شوند. همچنین با مصرف کمتر بتن با محصولات بلوک توخالی، هزینه نیروی کار را کاهش می دهد. پوکه با سطح ناصاف نیز چسبندگی گچ را تسهیل کرده و مصرف گچ را کاهش می دهد.

بلوک های دیواری پوکه که با مواد دیگر نیز استفاده می شود، در ایالات متحده آمریکا که دارای بزرگترین ذخایر پوکه در جهان است، به ویژه در نیومکزیکو، آریزونا، کالیفرنیا، اورگان، واشنگتن و آیدهو استفاده می شود.

پوکه معدنی
پوکه معدنی

پوکه معدنی با ساختار تنفسی و ویژگی ۱۰۰% طبیعی خود، برای اهداف مختلف زیست محیطی مانند کشاورزی صرفه جویی در مصرف آب/بدون خاک، محوطه سازی، پاکسازی آلودگی های زیست محیطی مبتنی بر سوخت و همچنین در صنعت ساخت و ساز و نساجی استفاده می شود.

ما به عنوان  خشکبار ناب سبک ترین سنگ پا در جهان را با خالص سازی پوکه کشاورزی بدست می آوریم. 

خشکبار ناب  که در تولید خود به گرما و در نتیجه انرژی نیاز ندارد. سبکی و عملکرد عایق که از ویژگی های برتر پوکه کشورمان است را در بخش ساختمان به ارمغان می آورد. پونسبلوک با دانش فرانسوی و تکنولوژی تولید آلمان در کایسری تولید می شود. این شرکت وابسته به بخش مصالح ساختمانی آرکاس است که دارای ۶۴ شرکت در بخش های مختلف است. با توجه به هویت پیشگام و مبتکر Arkas در زمینه هایی که به آن خدمت می کند، خشکبار ناب به نسل جدید صنعت ترکیه تبدیل شده است و عنصر ساختمانی سبک وزن سازگار با محیط زیست است. سازه هایی که به عنوان بلوک های دیواری خشکبار ناب ساخته می شوند ترجیح داده می شوند زیرا فرصت زندگی در ساختمان های پایدار و راحت را با هزینه کمتر نسبت به ساختمان هایی که با روش های سنتی ساخته شده اند را ارائه می دهند.

پر واضح است که پوکه که دارای مزایای بیشماری است و سنگ بنای سازه های محکم حتی قبل از میلاد مسیح بوده است، با تکنولوژی و دانش امروزی به شکل دهی سازه های پایدار آینده ادامه خواهد داد

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

کاشمر سلام

رسانه کاشمر سلام، از سال 1398 با هدف فراهم سازی بستری برای ارائه بروزترین مطالب خبری و فرهنگی هنری در فضای مجازی با دوری از هرگونه حاشیه سازی کار خود را آغاز نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا