رپورتاژ

آیا ماساژ باعث کوچک شدن بینی می شود ؟

ماساژ دادن بینی پس از جراحی رینوپلاستی یا عمل زیبایی بینی به دلیل افزایش جریان خون و همچنین کمک به کاهش التهاب و برآوردن بافت های پیرامونی بینی می تواند موثر باشد. اما این تصور که ماساژ دادن به تنهایی می تواند بینی شما را کوچک کند ، کاملا اشتباه است. همچنین در نظر داشته باشید که ماساژ بینی با هدف کاهش تورم و بهبود عوارض جانبی ناشی از جراحی انجام می شود و نه تغییر شکل بینی ! دقت داشته باشید که شکل بینی از جمله ویژگی های ژنتیکی شما است و فعالیت هایی مثل ماساژ دادن نمی توانند تغییری در ظاهر آن ایجاد کنند. اگر به دنبال راهی برای تغییر شکل بینی خود هستید ، بهتر است با یک جراح بینی خوب در شهر تهران مشورت کرده تا با انجام جراحی به نتیجه مورد علاقه تان دست پیدا کنید.

آیا ماساژ بینی در بهبود تنفس نقش دارد ؟
آیا ماساژ بینی در بهبود تنفس نقش دارد ؟

آیا ماساژ بینی در بهبود تنفس نقش دارد ؟

بله ، ماساژ دادن بینی می تواند به بهبود عملکرد بینی کمک کند ؛ به این ترتیب که به کمک ماساژ ، عضلات و بافت های نرمی که در اطراف بینی قرار دارند ، محرک و تحریک می شوند که همین مسئله منجر به افزایش فشار جریان خون در منطقه بینی می گردد که می تواند به تسکین درد و التهاب و همچنین بهبود عملکرد تنفسی بینی و کاهش ابتلا به عفونت های ناشی از تنفس بعد از جراحی کمک نماید.

دقت داشته باشید که برخی از تقویت کننده های عضلات بینی نظیر ایجاد فشار یا حرکات دستی در یک نقطه خاص از بینی به عملکرد بهتر تنفس کمک می کند ؛ با این وجود بهتر است برای بهبود شرایط تنفسی فعالیت های دیگری مثل یوگا ، تمرینات تنفسی و نفس کشیدن های عمیق را تمرین کنید. همچنین در صورت بروز مشکلات جدی لازم است حتما با بهترین دکتر عمل بینی در شهر تهران مشورت کرده و در مورد راه های درمانی مناسب صحبت نمایید.

بهترین روش برای ماساژ بینی بعد از عمل

توصیه می شود حتما بعد از جراحی زیبایی بینی ، برای انجام دادن ماساژ بینی با پزشک خود مشورت نمایید و از او در خصوص راه های مناسب برای انجام ماساژ سوال کنید. به صورت کلی روش های مختلفی برای این کار وجود دارند و تنها در صورتی که جراح بینی تایید کند که ماساژ بینی بعد از عمل برای شما مناسب است ، می توانید به روش زیر اقدام نمایید :

 1. دست ها را به آرامی روی نوک بینی قرار دهید و سعی کنید به کمک انگشتان دست به صورت ملایم شروع به ماساژ دادن بینی کنید.
 2. می توانید انگشتان دست را به آرامی در طرفین بینی قرار داده و از پایین به بالا به آرامی حرکت دهید.
 3. یکی دیگر از این روش ها فشار دادن دو طرف بینی به کمک انگشتان سبابه دست است.
 4. در انتها می توانید انگشتان خود را در دو طرف نوک بینی قرار داده و به طور آرام و دورانی ماساژ دهید.

چند توصیه مهم از دکتر محبی ، جراح بینی تهران 

در زمان ماساژ بینی باید این کار در نهایت دقت و آرامی انجام شود و در صورت بروز علائم نامطلوب و درد حتما این موضوع را به اطلاع جراح بینی خود برسانید. وی همچنین در ادامه به چند نکته ضروری در حین ماساژ بینی تاکید دارد :

 1. بهترین زمان ماساژ بینی در هفته دوم و بعد از باز کردن اسپلینت است.
 2. در هنگام چسب زدن نیز می توانید بینی را ماساژ دهید.
 3. لازم است ماساژ با فشار یکسان در دو سمت بینی و کاملا آرام انجام شود.
 4. می توانید هرروز تعداد دفعات و مدت زمان ماساژ بینی خود را افزایش دهید.
 5. بهتر است ماساژ توسط جراح بینی یا دستیار پزشک انجام شود.
 6. در خصوص پایان یافتن مدت زمان ماساژ با دکتر عمل بینی خود مشورت نمایید.
 7. ماساژ می تواند به رفع مشکلات جزئی بینی بعد از عمل کمک نماید ، پس از اهمیت این موضوع غافل نشوید.

فواید ماساژ بینی بعد از رینوپلاستی

 • کمک به کاهش تورم و التهاب پس از جراحی
 • افزایش جریان خون و کمک به تسکین درد و بهبود عوارض جانبی ناشی از جراحی
 • بهبود تنفس و جریان هوایی در ناحیه بینی
 • کاهش استرس و اضطراب ناشی از جراحی
 • افزایش روحیه و راهی طبیعی برای رسیدن به نتیجه نهایی از عمل بینی

آیا نحوه ماساژ بینی استخوانی و گوشتی متفاوت است ؟

بله تفاوت هایی در ماساژ دادن بینی استخوانی و گوشتی وجود دارد ، به همین دلیل لازم است شما شیوه مناسب ماساژ بینی خود را از پزشکتان آموزش ببینید. در بینی های گوشتی هدف ماساژ بر قسمت نوک و پره های بینی متمرکز است ؛ این در حالی است که در بینی های استخوانی تمرکز بر روی قسمت فوقانی و بخش استخوانی بینی قرار دارد ؛  چرا که بینی گوشتی دارای پره های پهن تری نسبت به بینی استخوانی است و ماساژ دادن به کوچک کردن این نواحی و کاهش تورم کمک زیادی می کند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

کاشمر سلام

رسانه کاشمر سلام، از سال 1398 با هدف فراهم سازی بستری برای ارائه بروزترین مطالب خبری و فرهنگی هنری در فضای مجازی با دوری از هرگونه حاشیه سازی کار خود را آغاز نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا