اخباراخبار اجتماعی

سایت ثبت نام اعزام زائران حج تمتع ۱۴۰۱ ایرانی معرفی شد

سایت ثبت نام اعزام زائران حج تمتع ۱۴۰۱ ایرانی معرفی شد

سایت ثبت نام اعزام زائران حج تمتع ۱۴۰۱ ایرانی معرفی شد که ثبت نام اعزام زائران حج تمتع ۱۴۰۱ به عربستان از ساعت ۱۰ صبح یکشنبه ۱۸ اردیبهشت از طریق سامانه «رزرو» سازمان حج و زیارت آغاز شد.

سایت حج
سایت حج

ثبت نام حجاج حج ۱۴۰۱ از ساعت ۱۰ صبح یکشنبه ۱۸ اردیبهشت به مدت شش روز از طریق سامانه رزرو سازمان حج و زیارت به نشانی www.reserve.haj.ir انجام می‌شود و اعزام حجاج نیز طبق برنامه قبلی از ۱۵ ذیقعده برابر با ۲۴ خرداد زمان آغاز مناسک حج تمتع ۱۴۰۱ و ۲۹ ذیحجه مصادف با ۷ مرداد پایان زمان عملیات حج تمتع است.

سهمیه ایران برای حضور در مناسک حج

عربستان سهمیه یک میلیون نفری برای حج تمتع ۱۴۰۱ تعیین کرده است که ۱۵۰ هزار نفر از حجاج داخل و ۸۵۰ هزار نفر از خارج عربستان در مناسک حج تمتع حضور خواهند داشت و بر اساس اعلام عربستان سهمیه ایران ۳۹ هزار و ۶۳۵ نفر است و بر اساس مصوبه سازمان کنفرانس اسلامی، سهمیه هر کشور برای حج، یک هزارم جمعیت آن کشور است. قبل از همه گیری کرونا و در حج تمتع ۱۳۹۸ حدود ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از حجاج داخل و خارج در مراسم حج تمتع حضور یافتند.

شرایط پذیرش حجاج برای مناسک حج

بر اساس اعلام سازمان حج و زیارت سه شرط پذیرش حجاج زیر ۶۵ سال بودن، واکسیناسیون با واکسن‌های مجاز اعلام شده از سوی عربستان و گواهی آزمایش منفی ابتلا به کرونا است؛ و از میان ۷۴ هزار زائری که در سال ۹۹ ثبت نام و هزینه خود را واریز کرده اند اولویت ثبت نام اولیه در بانک ملاک اعزام برای حج ۱۴۰۱ خواهد بود.

عدم صدور روادید برای متقاضیان بالای ۶۵ سال

وزارت حج و عمره عربستان اعلام کرده است در حج تمتع امسال روادید حج صرفا برای متولدین ۱۰ تیرماه ۱۳۳۶ به بعد صادر خواهد شد و به متقاضیان بالای ۶۵ سال روادید نمی‌دهد و اگر این افراد انصراف خود را ثبت نکنند در حج آینده از حق اولویت و امتیاز تثبیت نرخ ارز برخوردار می‌شوند. بر اساس آمار ۲۲ هزار نفر از ثبت نام شدگان حج در سال ۹۹، بالای ۶۵ سال هستند.

واکسیناسیون حجاج برای ورود به کشور عربستان الزامی است

معاون امور حج و عمره سازمان حج و زیارت گفت: واکسیناسیون حجاج برای ورود به کشور عربستان الزامی است و زائران واجد شرایط اعزام باید واکسن کامل را دریافت کرده باشند و از بین واکسن‌های مورد تایید وزارت بهداشت عربستان واکسن آسترازنکا و سینوفارم در سبد واکسیناسیون کشور است.

به گفته رضایی، زائران ۷۲ ساعت قبل از اعزام باید تست PCR را در یکی از آزمایشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت کشور انجام داده و گواهی منفی آن را در زمان تشرف در اختیار داشته باشند.

هزینه سفر حج چقدر است؟

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: حداقل قیمت اعزام حج تمتع ۳۴ میلیون و ۳۴۱ هزار تومان و حداکثر آن ۳۸ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان است و نرخ نهایی سفر به حج امسال حدود ۳۷ میلیون تومان می‌شود و متقاضیان واجد شرایط اعزام به حج ۱۴۰۱ با مساعدت بانک مرکزی ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان سود سپرده اختصاص داده شد.

به گفته سید صادق حسینی، تلاش کردیم هزینه حج افزایش نیابد، اما مالیات برارزش افزوده در عربستان ۱۵ درصد افزایش یافته و باید این ارزش افزوده پرداخت شود.

او گفت: هزینه پرواز به عربستان از طریق ایرلاین‌های خارجی ۱۶ میلیون تومان می‌شد و با همکاری سازمان هواپیمایی هزینه سفر رفت و برگشت به عربستان برای زائران ۸ میلیون تومان تعیین شد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

گردآوری: کاشمر سلام

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

کاشمر سلام

رسانه کاشمر سلام، از سال 1398 با هدف فراهم سازی بستری برای ارائه بروزترین مطالب خبری و فرهنگی هنری در فضای مجازی با دوری از هرگونه حاشیه سازی کار خود را آغاز نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا