رپورتاژ

معرفی بهترین آموزشگاه موسیقی

معرفی بهترین آموزشگاه موسیقی

آموزشگاه موسیقی مکانی برای شناخت استعداد ها و آموختن هنر موسیقی به هنرجویان است. اینکه در کجای این کره خاکی زندگی می کنیم یا اینکه به چه زبانی سخن می گوییم، اهمیت چندانی ندارد. موسیقی زبان بین المللی است که با روح و روان آدم ها سر و کار دارد. از این رو قدرت آن را دارد که از مرز ها فراتر رود و آدم ها را با هر نوع سلیقه و آداب و رسوم به سوی خود سوق دهد.  در عصر حاضر می توان ادعا کرد، آموزشگاه موسیقی در بیشتر شهر های کوچک و بزرگ برای مشتاقان و شیفتگان این هنر به راحتی یافت می شود. هنر موسیقی به عنوان یکی از هفت هنر برتر دنیا توانسته احساسات انسانی را با ریتم و صدا در آمیزد و آن را به گونه ای گوش نواز برای شنونده بیان کند. اما چطور می توان این هنر را آموخت؟ آموزشگاه موسیقی چه تأثیری در روند یادگیری دارد؟

آموزشگاه موسیقی
آموزشگاه موسیقی

انتخاب آموزشگاه موسیقی

آموزشگاه موسیقی نخستین عاملی است که هنرجویان علاقمند به موسیقی در سطوح مقدماتی تا پیشرفته به آن نیاز دارند. در واقع این افراد برای رسیدن به اهداف خود در اولین گام باید به دنبال آموزشگاهی معتبر  مانند آموزشگاه موسیقی ویولا (https://viola-music.com) و کالج موسیقی (https://www.juilliard.edu)  باشند تا بتوانند با مفاهیم و اصطلاحات موسیقی آشنا شوند. برای انتخاب بهترین آموزشگاه فاکتورهایی وجود دارد که با در نظر گرفتن آن ها می توانید به هدف خود دست یابید. بنابراین قبل از ثبت نام و بهره مندی از کلاس ها بهتر است به این موارد توجه کنید.

  • سابقه فعالیت آموزشگاه

هرچه از زمان تأسیس آموزشگاه بیشتر گذشته باشد اعتبار آن نیز افزایش می یابد. در واقع کمتر آموزشگاهی وجود دارد که بخواهد پیشینه خود را زیر سؤال ببرد. از این رو می توان گفت یک آموزشگاه خوب با گذشت سال ها به کیفیت کار خود افزوده و اعتبار بیشتری را کسب می کند.

  • مکان آموزشگاه

بهتر است آموزشگاه موسیقی به محل زندگی شما نزدیک باشد. ابزار آلات موسیقی اغلب سنگین هستند علاوه بر آن بعد از مدتی از شروع یادگیری مسافت های طولانی خسته کننده خواهد بود و ممکن است از انگیزه شما بکاهد.

  • توجه به اساتید و روش تدریس آن ها

از مهم ترین شاخصه های یک آموزشگاه موسیقی خوب، بکارگیری از اساتید با تجربه است. اینکه اساتید با چه سابقه ای در این آموزشگاه مشغول به فعالیت هستند و از چه متدهایی برای آموزش استفاده می کنند اهمیت زیادی در یادگیری بهتر و اصولی تر دارد.

  • توجه استاد به عملکرد و میزان پیشرفت هنرجو

در کنار بهره گیری از استاد با تجربه باید بازخوردی بین آموزش استاد و یادگیری شما وجود داشته باشد. در واقع استاد باید در تمام مراحل شما را همراهی کند و به عملکرد و پیشرفت شما توجه داشته باشد.

  • تعداد هنرجویان کلاس

کلاس موسیقی به طور معمول به صورت تک نفره برگزار می شود. تنها در مواردی که نیاز به همنوازی با دیگر سازها باشد آموزشگاه حق دارد برای آموزش و هماهنگی بهتر اقدام به برگزاری کلاس به صورت گروهی نماید.

  • داشتن محیط و فضای مناسب

قرارگیری آموزشگاه موسیقی در محیط آرام و به دور از تنش از اهمیت بالایی برخوردار است. علاوه بر آن محیط داخلی کلاس ها باید به گونه ای هنری طراحی شده باشد تا بتواند در هنرجو ایجاد انگیزه نماید.

  • داشتن مجوز رسمی

یکی از معیارهای آموزشگاه خوب داشتن مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. داشتن مجوز به منزله آن است که این آموزشگاه شرایط اختصاصی و عمومی مناسبی برای برگزاری کلاس ها دارد. از طرفی دیگر آموزشگاه هایی که مجوز دارند به صورت دوره ای مورد نظارت و ارزیابی قرار می گیرند. همین امر موجب ارتقای درجه کیفی آموزشگاه می شود.

آموزش موسیقی
آموزش موسیقی

انواع دوره های آموزشی در موسیقی

شیوه های آموزش موسیقی متنوع است. آموزشگاه موسیقی بر اساس سن هنرجو، مبتدی یا حرفه ای بودن، نوع ساز و … دوره هایی برای هنرجویان تعیین می کنند. اساتید هنر موسیقی بنا بر شرایط هنرجو و میزان علاقه اش ممکن است بخش هایی از آن را حذف و بخش دیگری را اضافه کنند. اما به طور کل این آموزش ها به دو شیوه صورت می پذیند.

آموزش موسیقی جزء به کل

این روش در بیشتر مراکز آموزش موسیقی رایج است. در این روش هنرجو مرحله به مرحله با الفبای موسیقی و مقدمات آن آشنایی پیدا می کند و به تدریج پیشرفت می کند و نت ها و اصول موسیقی و نوازندگی را می آموزد.

آموزشگاه موسیقی
آموزشگاه موسیقی

آموزش موسیقی کل به جزء

در این شیوه در همان ابتدا اساتید شروع به نواختن قطعات متنوع می کنند و هر جا که لازم باشد اصول و تئوری های آن را بیان می کنند. این شیوه به منظور ایجاد انگیزه بیشتر در هنرجو شکل گرفته است و سبب می شود هنرجو از همان ابتدا شروع به نواختن نماید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

کاشمر سلام

رسانه کاشمر سلام، از سال 1398 با هدف فراهم سازی بستری برای ارائه بروزترین مطالب خبری و فرهنگی هنری در فضای مجازی با دوری از هرگونه حاشیه سازی کار خود را آغاز نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا