رپورتاژ

لیست برندگان سیمرغ بلورین چهلمین جشنواره فیلم فجر در مجله سینماتیکت

لیست برندگان سیمرغ بلورین چهلمین جشنواره فیلم فجر در مجله سینماتیکت

قطار چهلمین جشنواره فیلم فجر کم‌کم در حال نزدیک شدن به ایستگاه آخر است، و در عصر جمعه، مصادف با بیست و دوم بهمن ماه همزمان با برپایی جشن اختتامیه و اعلام اسامی برندگان جشنواره فجر ۱۴۰۰ به پایان مقصد خود می‌رسد.

لیست برندگان سیمرغ
لیست برندگان سیمرغ

امسال نیز به مانند جشنواره‌ی دور‌ه‌ی قبل، جشنواره‌ی فیلم فجر، از پاندمی کرونا بی‌نصیب نماند و درحالی چهلمین جشنواره فیلم فجر برگزار شد که به دلیل شیوع مجدد سویه‌ی جدیدی از بیماری کرونا، طبق دستورات وزارت بهداشت، سینماهایی که میزبان مردم در ایام جشنواره بودند و به نمایش فیلم‌های جشنواره فجر می‌پرداختند، موظف به رعایت پروتکل‌های بهداشتی بودند و سالن‌ها با ظرفیتی کمتر و در نظر گرفتن اصل فاصله‌گذاری، به فروش بلیت پرداختند.  با این وجود جشنواره‌ی امسال با استقبال خوب و گرم مردم رو‌به‌رو شد و بلیت تعدادی از فیلم‌ها در همان روزهای آغازین پیش‌فروش بلیت‌های جشنواره که به صورت آنلاین و از طریق سامانه‌هایی همچون سینماتیکت به فروش می‌رسیدند، تماما خریداری شدند. این مسئله به خودی خود، نکته‌ی مثبتی است که نشان از اهمیت و علاقه‌ی مردم ایران به سینمای کشورشان، حتی با وجود شرایط سخت و دشوار این روزها، دارد. پر بیراه نیست اگر بگوییم، مهم‌ترین جایزه‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر برای سازندگان یک اثر، می‌تواند جایزه‌ی سیمرغ بلورین بهترین فیلم از نگاه تماشاگران، باشد.

در این دوره از جشنواره، که به مانند هر سال از دوازدهم تا بیست و دوم بهمن ماه برگزار شد، ۲۲ فیلم در بخش رقابتی سودای سیمرغ حضور یافتند و به رقابت با یکدیگر پرداختند. این آثار در خانه‌ی جشنواره، که امسال در سالن همایش‌های برج میلاد برقرار بود، با حضور عوامل و بازیگران آثار در جمع منتقدان و اصحاب رسانه به نمایش درآمد. پس از نمایش هر اثر نیز، نشست خبری هر فیلم برگزار شد و سازندگان هر اثر به همراه گروه تولید و بازیگران‌ فیلم به سوالات خبرنگاران و منتقدان حاضر در نشست پاسخ دادند. جراید و رسانه‌هایی مانند مجله سینماتیکت، تمامی اخبار مرتبط با جشنواره‌ی فیلم فجر را پوشش داده و تصاویر و ویدیوهایی از این نشست‌ها را به صورت روزانه و منظم، برای علاقه‌مندان و دوست‌داران سینما  منتشر کردند. ضمن آنکه از نظرات و تحلیل‌های منتقدان سینمایی نیز در توضیح هرچه بهتر و بیشتر فیلم‌ها و  ارزیابی کیفی آثار بهره گرفتند. این اطلاع‌رسانی و پوشش اخبار تنها محدود به روزهای نمایش جشنواره و نشست‌ها نمی‌شود و شامل مراسم اختتامیه‌ی جشنواره فیلم فجر نیز خواهد شد، تا در سریع‌ترین زمان ممکن اخبار این مراسم  را به صورت تصویری و همراه با ویدیویی از بخش‌های مهم آن و لحظه‌ی اعلام برندگان جشنواره فجر ۱۴۰۰، در اختیار مخاطبان قرار گیرد.

لیست برندگان سیمرغ
لیست برندگان سیمرغ

شاید بتوان گفت که یکی از مهم‌ترین بخش‌های هر جشنواره‌‌ی هنری در جهان، بخش اعلام نامزدها و برندگان آثار است، اگرچه که نتیجه‌ی داوری هیئت داوران را نمی‌توان تنها متر و معیار سنجش یک اثر هنری به خصوص فیلم‌های سینمایی دانست، اما حقیقت آن است که عموم مردم برای انتخاب اثری و تماشای فیلم‌ها، بر آن هستند که به نظر متخصصان و منتقدان رجوع کنند و راهنمایی بگیرند، که نتایج یک جشنواره‌ی فیلم و تصمیم داوران خود یکی از ملاک‌های سنجش برای مردم است.  جشنواره‌ی فیلم فجر نیز از این قاعده مستثنی نیست. علاوه بر آن فرصت مغتنمی است برای آثار سینمای ایران تا مورد نقد و داوری قرار گیرند و همچنین صاحبان آثار و به خصوص فیلمسازان جوان این فرصت را بیابند تا عیار اثر خود را مورد سنجش قرار دهند و با بهره‌گیری از نظرات منتقدان کیفیت آثار خود را ارتقا بخشند.

از نکات مورد توجه در مورد جشنواره‌ی فیلم فجر ۱۴۰۰، حضور پر رنگ و قابل توجه هنرمندان و فیلمسازان جوانی بود که امسال با اولین یا دومین اثر خود در بخش رقابتی سودای سیمرغ حضور می‌یافتند. تعدادی از این آثار موفق ظاهر شدند و توانستند علاوه بر تحسین منتقدان، مورد استقبال مردم و مخاطبان قرار گیرند و در فهرست آرای مردمی صدر جدول را از آن خود کنند. فیلم‌هایی که با وجود آنکه نخستین اثر سینمایی سازندگانشان به شمار می‌روند، اما می‌توانند هم‌پای آثار کارگردانان باتجربه‌تر و قدیمی‌تر این عرصه، رقابت کنند و چه بسا در رقابت نهایی نیز بتوانند سیمرغ بلورین را از آن خود کنند و برنده‌ی جشنواره فیلم فجر شوند. هرچند که باید تا روز اختتامیه منتظر ماند و دید آیا نظر هیئت داوران با نظر منتقدان و اهالی سینما هم‌سو است یا خیر.

از میان آثار و هنرمندانی که در رشته‌های مختلف به خصوص در رشته‌ها و بخش‌های اصلی جشنواره واجد دریافت جایزه هستند و از بخت بیش‌تری برای کاندید شدن و کسب سیمرغ بلورین برخوردار هستند تعدادی را در ذیل معرفی خواهیم کرد. لازم به ذکر است این نتایج صرفا بر اساس نظر تعدادی از منتقدان است و لزوما به معنای نتیجه‌ی قطعی نیست. در ادامه لیست نامزدهای دریافت سیمرغ در چند بخش اصلی را ملاحضه می‌فرمایید.

نامزدهای  بهترین کارگردانی

 1. رضا میرکریمی برای فیلم نگهبان شب
 2. هادی حجازی‌فر برای فیلم موقعیت مهدی
 3. امید شمس برای فیلم ملاقات خصوصی
 4. محمدحسین مهدویان برای فیلم مرد بازنده
 5. آرین وزیردفتری برای فیلم بی رویا

نامزدهای بهترین نقش اول مرد

 1. امین حیایی برای فیلم برف آخر
 2. پژمان جمشیدی برای فیلم‌های علفزار
 3. هادی حجازی‌فر برای فیلم موقعیت مهدی
 4. تورج الوند برای فیلم نگهبان شب
 5. هوتن شکیبا برای فیلم ملاقات خصوصی

نامزدهای بهترین نقش اول زن

 1. پریناز ایزدیار برای فیلم ملاقات خصوصی
 2. طناز طباطبایی برای فیلم بی‌رویا
 3. سارا بهرامی برای فیلم علفزار
 4. لاله مرزبان برای فیلم نگهبان شب
 5. فرشته حسینی برای فیلم دسته دختران

نامزدهای بهترین نقش مکمل مرد

 1. محسن کیایی برای فیلم نگهبان شب
 2. مجید صالحی برای فیلم برف آخر
 3. سیاوش طهمورث برای فیلم هناس
 4. مهدی زمین‌پرداز برای فیلم علفزار
 5. نادر سلیمانی برای فیلم ضد

نامزدهای بهترین نقش مکمل زن

 1. گلاره عباسی برای فیلم شادروان
 2. الهام کردا برای فیلم بدون قرار قبلی
 3. صدف اسپهبدی برای فیلم علفزار
 4. شیرین اسماعیلی برای فیلم ۲۸۸۸
 5. شادی کرم‌رودی برای فیلم بی‌رویا

نامزدهای  بهترین فیلم

 1. موقعیت مهدی (حبیب‌اله والی‌نژاد)
 2. ملاقات خصوصی (امیر بنان)
 3. علفزار (ملاقات خصوصی )
 4. نگهبان شب (رضا میر کریمی)
 5. مرد بازنده ( امیر بنان، کامران حجازی)

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

کاشمر سلام

رسانه کاشمر سلام، از سال 1398 با هدف فراهم سازی بستری برای ارائه بروزترین مطالب خبری و فرهنگی هنری در فضای مجازی با دوری از هرگونه حاشیه سازی کار خود را آغاز نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا