پزشکیسرگرمی

دلیل وجود لکه قرمز در چشم چیست و نشانه چه بیماری است ؟

دلیل وجود لکه قرمز در چشم چیست و نشانه چه بیماری است ؟

دلیل وجود لکه قرمز در چشم چیست و نشانه چه بیماری است ؟ که ترکیدگی رگ خونی در چشم یا خونریزی زیر ملتحمه می تواند به علت ابتلا به یک بیماری باشد.

لکه چشم
لکه چشم

پزشکان نمی‌دانند بطور قطعی دلیل ترکیدن رگ خونی در چشم چیست؟ اما ممکن است به دلیل استفاده از لنز‌ها، آسیب دیدگی یا ورزش یا فشار مکانیکی شدید رخ دهد.

صلبیه دارای عروق خونی بسیاری است که می‌توانند به راحتی پاره شوند و خونریزی کنند. آن‌ها توسط ملتحمه محافظت می‌شوند، که یک لایه نازک و شفاف از بافت است که چشم را می‌پوشاند. هنگامی که یک رگ خونی پاره شود، خون در زیر ملتحمه جمع می‌شود، به این معنی که قابل مشاهده است، اما در زیر این لایه بافت محبوس می‌شود.

چشم ممکن است برای مدتی قرمز باشد، اما باید طی ۱ تا ۲ هفته شروع به محو شدن کند. اگر خونریزی مداوم باشد یا اغلب عود کند، SCH می‌تواند نشانه‌ای از یک بیماری زمینه‌ای باشد.

علائم ترکیدگی رگ خونی در چشم یک لکه قرمز است که روی سفیدی چشم ظاهر می‌شود. در ابتدا، لکه ممکن است قرمز مات با مرز‌های واضح باشد، قبل از اینکه محو شود و کمتر متمایز شود. با تجزیه هموگلوبین و سایر اجزای خون، چشم ممکن است ظاهری کبود یا زرد پیدا کند.

معمولاً SCH بدون درد است و بینایی را تحت تأثیر قرار نمی‌دهد، اگرچه ممکن است باعث ایجاد حس تورم یا خراش شود.

گاهی اوقات با افزایش ناگهانی فشار خون، رگ خونی در چشم می‌ترکد. می‌تواند زمانی اتفاق بیفتد که فرد استفراغ یا سرفه می‌کند، و یا در ورزش‌هایی مانند بلند کردن وزنه‌های سنگین شرکت می‌کند. برخی از شرایط سلامتی نیز می‌توانند باعث ترکیدن رگ خونی در چشم شوند.

فشار خون بالا می‌تواند باعث این اتفاق شود حتی اگر بیمار دارو مصرف کند. سایر اختلالات عروقی مانند دیابت و چربی خون نیز می‌توانند خطر را افزایش دهند.

برخی از شرایط دیگر که پزشکان با SCH مرتبط می‌کنند عبارتند از: انترو ویروس ۷۰: مجموع ویروس‌هایی که باعث خونریزی حاد در بدن میشوند.

سندرم استیونز-جانسون:یک اختلال سیستمیک خطرناک است.

هموکروماتوز: سرریز آهن در خون یک اختلال ارثی در متابولیسم آهن است که در آن تجمع آهن در ارگان‌ها و بافت‌های مختلف دیده می‌شود.

سارکوم کاپوزی: نوعی سرطان که از عروق خونی غیر طبیعی تشکیل شده.

بیماری‌های عروق پوستی و همچنین استفاده از برخی داروها، از جمله دارو‌های ضد التهابی غیر استروئیدی و ضد انعقادها، مانند وارفارین یا هپارین نیز ممکن است احتمال پارگی عروق خونی را افزایش دهند.

طبق تحقیقات میزان عود SCH در افرادی که هیچ فاکتور خطر قابل شناسایی ندارند، حدود ۱۰ ٪ است.

SCH معمولاً نیازی به درمان ندارد و اگر باعث ناراحتی شود، فرد می‌تواند از کیسه‌های یخ روی چشم بسته استفاده کند. همچنین می‌توانند از اشک مصنوعی برای بهبود خشکی استفاده کنند.

اگر فردی به طور مکرر رگ خونی در چشمش ترکیده باشد، ممکن است نشان دهنده یک بیماری زمینه‌ای باشد که نیاز به درمان دارد. نحوه برخورد پزشک با درمان بستگی به علت اصلی دارد که آن را تشخیص میدهد به عنوان مثال افرادی که SCH را به دلیل ضربه به سر تجربه می‌کنند ممکن است نیاز به مراجعه یک متخصص داشته باشند.

منبع: مدیکال نیوز تدی

گردآوری: کاشمر سلام

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

کاشمر سلام

رسانه کاشمر سلام، از سال 1398 با هدف فراهم سازی بستری برای ارائه بروزترین مطالب خبری و فرهنگی هنری در فضای مجازی با دوری از هرگونه حاشیه سازی کار خود را آغاز نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا