رپورتاژ

برای باردارانی که شاغل هستند مرخصی زایمان چگونه است؟

مرخصی زایمان متعلق به خانمهایی می باشد که تازه صاحب فرزند شده اند و نیاز به استراحت دارند. پس از زایمان اصلا اهمیتی ندارد که قرارداد این خانمها چه می باشد یا در چه بازه زمانی کار می کنند!!

در هر شرایط کاری که باشند باید حق مرخصی زایمان برای آنها اعمال شود. بنابراین کارفرماها نمی توانند به نیروی کار خود مرخصی زایمان ندهد.

دلیل دادن مرخصی زایمان به مادران

براساس آمار پزشکی ۱۲ هفته اولی که نوزاد به دنیا می آید از اهمیت زیادی برخوردار است. همچنین این زمان جهت بهبود حال جسمی مادران و ایجاد رابطه مناسب با فرزند تازه به دنیا آمده اهمیت دارد.

در ادامه قرار است به تک تک سوالات شما در زمینه مرخصی زایمان و ابهاماتی که در این زمینه به وجود آمده پاسخ دهیم.

نکاتی در زمینه مرخصی زنان

زنان شاغل برای استفاده از مرخصی زایمان باید موارد زیر را در نظر بگیرند:

 1. زنان باردار باید قبل از زمان زایمان از پزشک زنان خود درخواست کنند تا نامه استراحت پزشکی برای آنها صادر نمایند. بعد از این به شعبه ای تامین اجتماعی خود مراجعه نمایند؛

 2. اگر بعد از مرخصی زایمان با کارفرما برای برگشت به کار به مشکل برخوردید می توانید به اداره کار مراجعه نمایید تا از حق و حقوق خود استفاده نمایید؛

 3. یکی از بازرسین تامین اجتماعی باید کار کردن شما را تایید نماید تا بتوانید از مرخصی استعلاجی استفاده نمایید.

قوانین مربوط به مرخصی زایمان چیست؟

مرخصی زایمان قبلا ۶ ماه بود ولی از سال ۱۳۹۲ به بعد قانون تغییر کرد و زمان مرخصی زایمان از ۶ ماه به ۹ ماه تغییر کرد. همچنین از سال ۱۴۰۱ تمامی ارگان های دولتی و کارفرماها موظف شدندذ تا با زنان شاغل که باردار می شوند همکاری کنند.

البته ۹ ماه مرخصی زایمان برای زنانی می باشد که صاحب یک فرزند می شوند و خانماهایی که زایمان دوقلو داشته باشند شامل ۱۲ ماه مرخصی می شوند.

براساس قانون جدید و در جهت افزایش جمعیت قانون ممنوعیت بیمه شدن فرزند چهارم لغو شد، همچنین محدودیت پرداخت هزینه در ایام بارداری لغو شده است.

مدارک مورد نیاز مرخصی زایمان

تامین اجتماعی برای تائید مرخصی زایمان مادران به یکسری مدارک نیاز دارد که از قبیل ذیل می باشند:

 1. کد بیمه تامین اجتماعی؛

 2. شناسنامه کودکان؛

 3. گواهی نامه مورد تائید از پزشک مربوطه؛

 4. خلاصه نامه ای از پرونده پزشکی و ترخیص بیمارستان؛

 5. کپی از تمام صفحات پدر و مادر.

مادران باید چه زمانی برای مرخصی زایمان اقدام نمایند؟

یکعده از مادران از زمان درست برای درخواست مرخصی مطلع نیستند که این باعث می شود با مشکلات زیادی مواجه شوند. مرخصی زایمان از زمان به دنیا آمدن فرزند شروع می شود و تا قبل از آن مادران نمی توانند مرخصی زایمان بگیرند. البته مادرانی که در ماههای اخیر بارداری با مشکل مواجه می شوند یا شرایط خاصی داشته باشند می توانند از مرخصی استعلاجی خود استفاده نمایند.

در قانون ماده دیگری دااریم که زنان باردار ۶ ماه از زمان مرخصی زایمان خود را می توانند در زمان بارداری استفاده کنند و ۳ ماه آن را بعد از زایمان استفاده کنند.

مبحثی که مادران نگرانی زیادی بابت آن دارند این است که در زمان مرخصی زایمان برای آنها سابقه کاری در نظر گرفته نمی شود ولی این را بدانید که حتی در زمان مرخصی زایمان برای شما سابقه کاری لحاظ می شود.

و همچنین مرخصی زایمان ارتباطی به دیگ مرخصی ها ندارد و ماردان می توانند از دیگر مرخصی های خود استفاده نمایند. همچنین به مادران عیدی و کمک هزینه بارداری تعلق می گیرد.

دلیل دادن مرخصی زایمان به مادران
دلیل دادن مرخصی زایمان به مادران

شرایط دریافت کمک هزینه بارداری و مدارک لازم برای مرخصی زایمان تامین اجتماعی

برای این‌که مادران تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی بتوانند از مرخصی زایمان استفاده کنند می‌بایست شرایطی را رعایت کرده و مدارک لارم را به سازمان تامین اجتماعی تحویل دهند.

در این قسمت، به توضیح شرایط دریافت کمک هزینه بارداری و مدارک لازم برای مرخصی زایمان تامین اجتماعی می‌پردازیم.

کمک هزینۀ بارداری برای زنان شاغل تحت پوشش تأمین اجتماعی در موارد زیر پرداخت می‌شود:

 • در یک ‌سال گذشته، حداقل ۶۰ روز کاری حق بیمه پرداخت کرده باشند؛

 • هنگام مرخصی، مشغول به کار نباشد و دستمزدی دریافت نکند؛

 • در زمان تقاضای مرخصی، مشغول به کار یا در مرخصی استحقاقی باشد؛

 • زایمان مربوط به فرزند چهارم به بعد نباشد.

طبق قوانینی که تأمین اجتماعی دارد، کمک ‌هزینۀ بارداری برابر با دو سوم آخرین دستمزد مادر باردار است. آخرین حقوق طبق میانگین سه ماه آخر آن بخش از حقوق که حق بیمه از آن کسر می‌شود محاسبه خواهد شد.

دلیل دادن مرخصی زایمان به مادران
دلیل دادن مرخصی زایمان به مادران

مدارک لازم برای گرفتن کمک هزینه بارداری و حقوق مرخصی زایمان تامین اجتماعی

خانم‌های باردار جهت برخورداری از کمک هزینه بارداری و حقوق در دوره مرخصی زایمان باید مدارک زیر را به سازمان تامین اجتماعی ارائه نمایند:

 • دفترچه درمانی؛

 • گواهی پزشک معالج؛

 • تائیدیه مراجع پزشکی ذیربط؛

 • فتوکپی کلیه صفحات شناسنامه پدر و مادر؛

 • فتوکپی شناسنامه فرزند؛

 • خلاصه پرونده ترخیص بیمارستان.

قوانین مربوط به حق بیمه

 یکی از نکات مهم در رابطه با حق بیمه این است که تمامی کارکنان یک واحد اقتصادی که تحت هر عنوانی در قبال دریافت حقوق کاری را انجام می‌دهند، شامل قانون تامین اجتماعی هستند و به هیچ شرایط دیگه ای نیاز ندارند.

اگر کارکنان هیچ گونه سابقه ای نداشته باشند در سامانه تامین اجتماعی میتوانند با مدرکی که نشان دهد در یک واحد اقتصادی مشغول به کار هستند سوابق بیمه خود را پیگیری کنند.

و کارفرما طبق ماده ۳۶ ، باید برای تمامی کارکنان خود بیمه رد کند حق‌ بیمه سهم خود ۳۲ درصد میباشد و فرد بیمه شده که ۷ درصد است را پرداخت میکند. این مبلغ باید به سازمان تامین اجتماعی پرداخت شود.

و مهلت پرداخت آن تا پایان ماه بعدی میباشد. یعنی برای رد کردن لیست بیمه فروردین ماه سال ۱۴۰۲، از روز ۱ اردیبهشت ماه تا ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۲ زمان هست برای رد کردن لیست بیمه و پرداخت آن، هر روز تاخیر مشمول جریمه شده که پرداخت آن برعهده کارفرما میباشد.

در بیمه‌ اختیاری که خود فرد برای بیمه‌کردن خود اقدام می‌کند، ولی در بیمه اجباری کارفرما وظیفه دارد حق بیمه کارکنان را پرداخت کند و شخص بیمه شده هیچ مسئولیتی بر عهده اش نمیباشد

مبلغ حقوق در مرخصی زایمان
مبلغ حقوق در مرخصی زایمان

یکی از نکات مهم در رابطه با بیمه اجباری این است که به شخص بیمه شده خدمات و مزایای بیشتری تعلق میگیرد به‌ عنوان نمونه بیمه بیکاری تنها به افرادی تعلق میگیرد که تحت پوشش بیمه‌ی اجباری باشند.

مبلغ حقوق در مرخصی زایمان

مرخصی زایمان از فرمول خاصی در قانون کار تبعیت می کند که به صورت ذیل می باشد:

حقوق قابل پرداخت = بازه زمانی استراحت * ۳/۲ * متوسط مبلغ دستمزد در ۹۰ روز قبل از استراحت

مرخصی شیردهی

از آنجاییکه شیردهی و تغذیه فرزند یکی از مهمترین موارد برای سلامت کودک می باشد. قوانین جهت شیردهی فرزند در نظر گرفته شده است . طبق این قانون مادران شیرده می توانند روزانه یک ساعت مرخصی بگیرند تا بتوانند به فرزندان خودان شیر بدهند. البته مادرانی که محل کارشان نزدیک می باشد می توانند روزانه ۳ بار از این حق مرخصی خود استفاده کنند. البته این ساعات شیردهی جز ساعات کاری زنها به حساب می آید.

مرخصی زایمان در مشاغل آزاد چگونه است؟

در مشاغل غیر دولتی و آزاد هم شما می توانید از مرخصی زایمان خود استفاده کنید مشروط بر اینکه ۲ ماه سابقه بیمه تامین اجتماعی داشته باشید.

در آخر از همه شما عزیزان کمال تشکر را دارم که تا اینجای مقاله همراه من بودید، هر سوالی در زمینه حسابداری دارید می توانید از متخصصی آکادمی حسابداری و مالیاتی دکتر مدحج بپرسید تا در اسرع وقت پاسخ سوال شما را بدهند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

کاشمر سلام

رسانه کاشمر سلام، از سال 1398 با هدف فراهم سازی بستری برای ارائه بروزترین مطالب خبری و فرهنگی هنری در فضای مجازی با دوری از هرگونه حاشیه سازی کار خود را آغاز نمود.

یک نظر

 1. سلام وقتتون بخیر باشه چند ماه واسم بیمه رد بشه می تونم مرخصی زایمان بگیرم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا