رپورتاژ

هر شاخه میلگرد چند کیلو است؟

هر شاخه میلگرد چند کیلو است؟

وزن میلگرد، نقش بسیار مهمی در تعیین قیمت آن دارد، به همین دلیل اطلاع از اینکه هر شاخه میلگرد چند کیلو است، برای فعالین بازار ساختمان سازی و پیمانکاران عمرانی اهمیت ویژه ای دارد.

وزن هر شاخه میلگرد، بسته به سایز متفاوت است.
وزن هر شاخه میلگرد، بسته به سایز متفاوت است.

امروزه استفاده از مقاطع فولادی در صنایع مختلف سیری صعودی دارد؛ بالا رفتن میزان شهرنشینی، توسعه صنعتی، افزایش راه‌های مواصلاتی و پروژه‌های عمرانی، نیازمند استفاده بشر از آهن آلات است.

میلگردها، در صنعت ساختمان‌سازی درصد بسیار بالایی از میزان مصرفی را به خود اختصاص می‌دهند؛ واضح است که حجم زیادی از هزینه‌های یک پروژه صرف خرید این مقاطع می‌شود. در این مقاله سعی خواهیم کرد تا به بررسی میزان وزن سایزهای مختلف میلگرد که از شاخصه‌های مهم این محصولات هستند بپردازیم.

وزن استاندارد تعریف شده برای هر شاخه میلگرد در سایزهای مختلف چه مقدار است؟

به‌دلیل‌اینکه میلگردها عموماً به‌صورت کیلویی در بازار فروخته می‌شوند، لذا میزان وزن آن‌ها بر قیمت تمام‌شده پروژه‌ها بسیار تأثیرگذار هستند؛ از طرفی، نزدیک‌بودن مقدار وزن میلگرد مورد استفاده به جداول استاندارد موجود، می‌تواند نشان‌دهنده اصالت و کیفیت مطلوب این محصولات باشد.

امروزه باتوجه به افزایش قیمت بالای مقاطع فولادی، برخی از فعالین در زمینه‌های عمرانی، به‌منظور کاهش هزینه‌ها، به خرید میلگردهایی با وزن پایین‌تر تمایل پیدا کرده‌اند؛ این مسئله تأثیر مستقیمی بر میزان تحمل‌پذیری میلگردها در برابر فشارهای ناشی از وزن سازه داشته که می‌تواند خسارت‌های مالی و جانی جبران‌ ناپذیری را در پی داشته باشد.

یکی از راهکارهایی که می‌تواند در این زمینه نقش بسیار مهمی داشته باشد، توجه و استفاده از جدول وزن میلگرد توسط مدیران پروژه است. در این جدول، وزن هر شاخه میلگرد به‌صورت تقریبی ذکر شده‌است که در زیر وزن تعدادی از سایزهای پرکاربرد میلگردها قابل مشاهده است:

طبق نظر کارشناسان گرفت:

“اطلاع از وزن میلگرد از موضوعات ضروری است که مهندسین سازه‌های مختلف باید از آن آگاه باشند؛ با توجه به تغییر وزن میلگرد در کارخانه‌های مختلف، به‌خصوص در سایزهای ۱۴، ۱۶ و ۱۸، محاسبه وزن میلگرد بسیار مهم خواهد بود که برای دستیابی به آن می‎‌توان از جدول وزن میلگرد که از دقت بالایی برخوردار بوده استفاده کرد.”

جدول وزن میلگرد را در تصویر مشاهده می کنید.
جدول وزن میلگرد را در تصویر مشاهده می کنید.

در سال ۱۹۳۸ میلادی، جدول وزن منظمی برای اولین مرتبه در کشور آلمان با نام اشتال، براساس استاندارد DIN طراحی و مورد استفاده قرار گرفت؛ این جدول درحال‌حاضر، با ارائه اطلاعات کاملی از پارامترهای قطر، سطح مقطع، حجم، گشتاور و وزن تمامی مقاطع فولادی از جمله میلگردها، به‌عنوان رفرنسی معتبر در دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بر اساس این جدول، وزن استاندارد میلگردهای کارخانه‌های گوناگون، باید در بازه تعریف شده در این جدول قرار بگیرند؛ هرچه میزان وزن محصولات یک کارخانه از این عدد کمتر باشد، میلگرد تولیدی از کیفیت و استاندارد کافی برخوردار نخواهد بود.

مقایسه وزن میلگرد کارخانه های فولادی

مجموعه‌های متعددی در کشور، مشغول به تولید و ارائه میلگردهای متنوع به بازار هستند که همواره سعی دارند تا تولیدات خود را با بهترین کیفیت و با کمترین اختلاف نسبت به استانداردهای بین‌المللی ارائه کنند.

کارخانه‌ ذوب‌آهن اصفهان، به‌عنوان قدیمی‌ترین و بزرگترین تولیدکننده انواع مقاطع فولادی، میلگردهای تولیدی خود را با نزدیک‌ترین میزان نسبت به جدول اشتال، به بازار‌های داخلی و بین‌المللی روانه می‌کند. به‌عنوان‌مثال میلگردهای ۱۲ متری سایز ۱۲، ۱۴، ۱۶ و ۱۸ که در جدول اشتال به ترتیب وزن‌هایی معادل ۶۵۶/۱۰، ۵۲/۱۴، ۹۶/۱۸ و ۲۴ کیلوگرم دارند، در این کارخانه با وزن‌های ۵/۱۰، ۵/۱۴، ۵/۱۸ و ۲۴ کیلوگرم تولید می‌شوند که تقریباً منطبق بر مقادیر این جدول هستند.

در جدول فوق وزن میلگردهای تولیدی تعدادی از کارخانه‌های معروف کشور و مقایسه آن‌ها با مقدار وزنی جدول اشتال را مشاهده می‌نمایید.
در جدول فوق وزن میلگردهای تولیدی تعدادی از کارخانه‌های معروف کشور و مقایسه آن‌ها با مقدار وزنی جدول اشتال را مشاهده می‌نمایید.

همچنین وزن میلگردهای سایز ۱۴، ۱۶، ۱۸ و ۲۰ کارخانه فولاد راد همدان، که با تولید انواع میلگردهای سبک (حد پایینی بازه استاندارد) و باکیفیت در کشور شناخته می‌شود، به ترتیب برابر ۱۳/۵، ۱۷/۵، ۲۱/۵ و ۲۷ کیلوگرم بوده که به‌دلیل وزن پایین‌تر نسبت به تولیدات مجموعه‌های مشابه، از محبوبیت بالایی در بازار برخوردار هستند.

محاسبه وزن میلگرد، با چه فرمولی امکان پذیر است؟

اطلاعات کلی میلگردهای تولیدی هر مجموعه، در پلاک الصاقی و برگه آنالیز محصول توسط کارخانه مورد نظر ارائه می‌شود؛ بااین‌حال، راه‌های مختلفی جهت محاسبه وزن میلگرد وجود دارد. در ادامه به دو نمونه از فرمول‌های قابل استفاده در این زمینه اشاره می‌کنیم.

برای بدست آوردن وزن هر شاخه از میلگرد می‌توان از فرمول زیر استفاده نمود:

وزن میلگرد =

لازم ‌به ذکر است که در این فرمول عدد ۸/۷ نشان‌دهنده میزان چگالی فولاد ساده کربنی است که به‌دلیل استفاده درصد بالایی از آهن در ترکیب خود، چگالی آن برابر آهن در نظر گرفته می‌شود.

یک راه ساده‌تر و جدیدتر نیز برای محاسبه وزن میلگرد وجود دارد که عبارت است از:

وزن میلگرد =

با تطابق عدد وزن بدست آمده با جدول وزنی اشتال می‌توان از میزان استاندارد و اصالت میلگرد مورد نظر آگاه شد.

وزن هر شاخه میلگرد ۱۴

میلگردهای سایز ۱۴، یکی از پرمصرف‌ترین محصولات جهت استفاده در سازه‌های بتنی هستند که وظیفه اصلی حمایت و تقویت بتن‌ را برعهده دارند. براساس جدول اشتال، هر متر از میلگردهای ۱۴ وزنی معادل ۲۵/۱ کیلوگرم داشته که شاخه‌های ۱۲ متری آن‌ها باید در بازه وزنی استاندارد ۱۳ تا ۱۵ کیلوگرم قرار داشته باشند.

وزن میلگرد ۱۰ آجدار

این محصولات به‌دلیل وزن سبک، قیمت پایین و انعطاف بالا، یکی از محبوب‌ترین سایزهای میلگردها در بازار هستند. وزن این میلگردها در جدول اشتال ۶۱۷/۰ کیلوگرم در هر متر تعیین شده‌است؛ مثلاً شاخه‌های ۱۲ متری میلگرد ۱۰ ذوب‌آهن اصفهان، وزنی معادل ۳۹۲/۷ دارند که منطبق بر وزن تعریف شده آن‌ها در جدول اشتال است.

وزن هر شاخه میلگرد ۱۶

کاربرد اصلی میلگردهای سایز ۱۶، که از پرکاربردترین سایزهای موجود در بازار هستند، در آرماتوربندی و پی‌ریزی سازه‌هاست. این محصولات که بیشتر به‌صورت آجدار و با گرید A3 موجود هستند، طبق جدول اشتال در هر متر، لازم است وزنی برابر ۵۸/۱ کیلوگرم داشته باشند؛ میلگردهای ۱۲ متری کارخانه‌های مختلف با استاندارد‌های گوناگون، باید در بازه وزنی ۱۷ تا ۲۰ کیلوگرم قرار بگیرند.

استفاده از جدول وزن میلگرد جهت بررسی وزن این مقطع در کارخانه های مختلف

همانطورکه مشاهده شد، استفاده از جدول وزنی میلگردها جهت بررسی کیفیت و اصالت کارخانه‌های ذوب‌آهن و فولاد کشور، می‌تواند کمک بزرگی به خریداران این محصولات کاربردی باشد.

طبق نظر کارشناسان گرفت:

“کارخانه‌های ذوبِ آهن و فولاد، در پیشرفت صنعت فولاد کشور تاثیر زیادی داشته‌اند. در ایران، به‌دلیل داشتن منابع معدنی فراوان، کارخانه‌های متعددی در حوزه فولاد احداث شده و محصولات متنوع فولادی را تولید می‌کنند. کارخانجات ذوب‌آهن و فولاد ممکن است از صفرتاصد مراحل تولید یک محصول را انجام دهند یا اینکه ممکن است برای تولید مقاطع فولادی مورد نظر خود، مواد اولیه را از سایر کارخانه‌ها خریداری کنند. بر اساس آمارهای ارائه شده توسط انجمن جهانی فولاد، کشور ایران در سال ۲۰۲۱، بین ده کشور برتر تولیدکننده فولاد جهان قرار گرفت، که این موفقیت را مرهون تلاش‌ها و فعالیت‌های کارخانه‌های ذوبِ آهن و فولاد است.”

برطبق استانداردهای وزنی، میلگردهای تولیدی کارخانه‌ها، باید با کمترین میزان تلورانس نسبت به مقادیر استاندارد تولید شوند تا علاوه‌بر کیفیت مطلوب، توانایی تحمل انواع بارهای وارده بر سازه را داشته باشند. با‌توجه به نقش مهم این محصول در استحکام نقاط مختلف سازه از جمله در فونداسیون و آرماتوربندی کف، سقف و دیوارها، نباید فاکتور کیفیت محصول را فدای پایین بودن قیمت میلگرد در محصولات با وزن کمتر از استاندارد نمود‌.

سخن پایانی

با توجه به مطالب ذکر شده، استفاده از میلگردهایی با وزن مناسب و استاندارد از اهمیت بالایی در ساخت و سازهای گوناگون برخوردار است. علاقمندان می‌توانند با مراجعه به وب‌سایت مجموعه گرفت، با بررسی محصولات کارخانه‌های معتبر کشور نسبت به خرید میلگردهای موردنظر در بازار با بهترین نرخ اقدام نمایند.

gereft.com

شماره تماس: ۲۸۴۲۴۸۳۸-۰۲۱

آدرس: تهران، خیابان آزادی، روبروی دانشگاه شریف

تاریخ: ۲۲/۰۸/۱۴۰۱

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

کاشمر سلام

رسانه کاشمر سلام، از سال 1398 با هدف فراهم سازی بستری برای ارائه بروزترین مطالب خبری و فرهنگی هنری در فضای مجازی با دوری از هرگونه حاشیه سازی کار خود را آغاز نمود.

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا